Розділ Інше

Знайомство з Шепетівщиною: Дерев´яна Свято-Дмитрівська церква-корабель у Старому Кривині

Автор 02 червня 2024, 10:11

Усі красоти Старого Кривина, що розкинувся між Острогом та Славутою, свого часу зведені на пісках. І пречудовий ландшафтний парк, виплеканий відомим на всю Європу архітектором-пейзажистом Діонісієм Міклером два століття тому, і дивовижна церква-корабель, як її часто називають дослідники історії, збудована у середині 18 століття в стилі українського барокко.

Дерев´яна Свято-Дмитрівська церква-корабель – пам’ятка архітектури XVIII ст. Розташована на невеликому підвищенні біля центральної вулиці села. Проїхати селом і не помітити церкву – неможливо.

Це незвичайна за своєю архітектурою культова споруда була побудована в 1763  році кривинською громадою майстрів-теслярів на кошти польського князя Станіслава Яблоновського, каштеляна Краківського. Дерев’яна, з такою ж дзвіницею, без жодного гвіздка, тризрубна, триглава з галереєю по всьому периметру. Навколо головного корпусу вміло добудовано ще й «опасання» – крита галерея, котра була місцем народних зборів.

Всередині храму зберігся ошатний іконостас із цікавими намісними іконами, роботи народних художників XVIII ст., і ще цікавіші Царські врата того ж XVIII ст. із різьбленими зображеннями євангелістів.

З часом церква отримала ім’я св. вмч. Дмитрія Солунського.  За деякими даними церква двічі розбиралася. Одного разу щоб уникнути знищення ворогами, другого – уникнути окатоличення.

За весь час свого існування служби в церкві не припинялися. Церкву постійно підтримували в належному стані, як жителі села так і духовенство, і до цього часу вона зберегла свої форми. При церкві діє церковний хор. Прихожани, за сприянням місцевої влади та меценатів, до 1025-річчя Хрещення Русі та 250-ї річниці храму здійснили благоустрій навколишньої території.

Тому варто завітати до Старого Кривина і помилуватися диво-храмом, який  вважається безцінним зразком волинської школи народної архітектури.

0
репостів
0
репостів