3 minutes reading time (672 words)

"Без паніки ... Від грипу реальніше померти, ніж від коронавируса." Інтерв'ю з мікробіологом

thumbnail-nv-20200131135304-5063

Український мікробіолог Олена Лівінська каже, що кір - значно заразніше коронавіруса, а більш серйозною проблемою для нас є грип.

Міфи навколо коронавіруса множаться набагато швидше, ніж сам коронавірус крокує по планеті. І не дивно. Адже він став темою №1 для обговорення в ток-шоу, твітерах і Фейсбук людей з усіх куточків світу.

У китайському місті Ухань з'явився раніше невідомий коронавірус 2019 nCoV, який викликає атипову пневмонію. У Китаї зафіксовані 9692 випадків захворювання, померло 213 осіб.

Такі новини викликають паніку. А сотні псевдоекспертів навколо тільки нагнітають обстановку. Вже є чутки, що не треба замовляти посилки з AliExpress і ходити в китайські забігайлівки.

Чи всі настільки страшно? Чого насправді варто боятися? Щоб розвіяти міфи, ми вирішили поспілкуватися з профільним дослідником з України, Оленою Лівінський, кандидатом біологічних наук, мікробіологом, засновником інформаційної платформи «Мікроб і Я»

Поява вірусу. Мутував сам або все-таки «втік з лабораторії». Що думаєте?

Наразі немає істотних причин стверджувати, що вірус має лабораторне походження. У довкіллі постійно персистують коронавіруси. Просто у даному випадку відбувся збіг обставин, який дав початок спалаху. Генетична інформація коронавірусів представлена РНК, а не ДНК, це є додатковим фактором їх варіативності, бо помилки при реплікації виправляються меншою мірою.

У даному випадку виглядає так, що у популяції якихось тварин з’явилася якась варіація вірусу, здатна спричинити інфекційний процес в організмі людини та передаватися іншим людям. Поширенню інфекції сприяли і густонаселеність регіону, і кліматичні умови.

Наразі обговорюється версія походження цього вірусу від кажанів та змій, отримані вірусні зразки від яких є схожими із вірусом, що спричинив спалах. Але мова також і йде про те, що ймовірно існують ще якісь тварини, що виступили посередниками у цій події.

 Якщо все-таки втік, то хто взагалі розробляє такі віруси і для чого? Скільки це коштує?

Це схоже більше на сценарій якогось фільму, насправді (про втік) :). А робота із вірусами у наукових лабораторіях справді може проводитися – із метою їх вивчення. Це нормальний науковий процес, і такому вивченню ми в принципі завдячуємо нашими знаннями про них.

Однак говорити про лабораторне походження вірусу, як на мене, недоречно, адже наразі існують значно ймовірніші версії – від тварин.

Чи міг Китай сам розробити і сам випадково себе заразити? 

На це наразі не схоже, однак 100% про це може знати лише Китай :)

Зараз все б'ють на сполох, що мовляв ми всі помремо, антивіруса немає. Чи так це? Наскільки взагалі небезпечні/смертельні віруси такого типу? Як швидко можна створити вакцину?

Вакцини справді ще нема, вона може з’явитися не раніше, як за кілька місяців.

В умовах паніки та психозу ширяться фейки, спроби шахрайства, і недобросовісного маркетингу. Тому купувати “ліки” чи якісь БАДи для “прокачки імунітету” точно не варто.

Серед захворілих чимало людей старшого віку та із хронічними захворюваннями. І летальні випадки спостерігалися саме серед таких пацієнтів. Але давайте бути чесними, для таких вразливих груп людей будь-яка інфекція може мати летальний наслідки. Розвиток пневмонії також має не масовий характер.

Наскільки швидко "зараза" поширюється? І чи може дійти до України?

Наразі говориться про те, що вірус не такий контагіозний, який міг би бути (як наприклад, SARS) і для його передачі необхідний доволі близький контакт. Про це може свідчити те, що серед заражених – часто члени родини чи люди, що разом проживають. Вірус кору, наприклад, набагато заразніший.

Наразі зареєстровано більше 80 випадків вірусу у 18 країнах і в трьох випадках це не було пов’язано із подорожами до Китаю. Тому така ймовірність справді має місце.  Однак зараз в нас існують реальніші загрози, від яких можна померти – вірус грипу, наприклад.

З іншого боку, ситуація, що склалася, є гарною нагодою для України оновити свої протоколи по протидії інфекційним загрозам, перейняти міжнародний досвід, розробити необхідні алгоритми дій на випадок інших можливих схожих спалахів. 

Що б ви порадили, щоб не заразитися? І як взагалі симптоми розпізнати?

ВООЗ рекомендує дотримуватися загальних правил, актуальних для запобігання будь-яких респіраторних хвороб, як наприклад, уникати контакту із людьми з ознаками ГРЗ, ретельно і часто мити руки. Не зважаючи на таку простоту цих порад, вони справді є актуальними та ефективними.

Якщо ж спостерігається гарячка, кашель чи утруднене дихання, потрібно обов’язково звернутися до лікаря. Якщо мала місце подорож до Китаю чи контакт із людьми, які нещодавно звідти повернулися – обов’язково про це повідомити.

liga.net

Как выбрать домкрат
Оприлюднені результати масштабного медіамоніторинг...

Читайте також:

 

Люди, участвующие в этой беседе

Comments (1)

This comment was minimized by the moderator on the site
Коментарі відсутні

Залиште ваш коментар

  1. Можете коментувати як гість, але ліпше Зареєструйтесь або авторизуйтесь
Вложения (0 / 6)
Поделиться вашим местоположением