Донорська кров рятує життя

Автор Ірина Погребняк 20 червня 2013, 13:56

Всесвітній день донора — особлива соціальна акція, покликана привернути увагу громадськості до безоплатної добровільної здачі крові. Адже потреба в компонентах крові виникає щосекунди. Така необхідна кров врятувала комусь життя і в нашому місті.

— Питання донорства наразі є актуальним, бо в усьому світі кількість донорів зменшується, — розповіла завідуюча відділенням переливання крові Шепетівської ЦРЛ Марія Пастух. — Сучасна наука, яка вже проектує біороботів, не може розгадати таємницю людської крові. Всі спроби вчених повторити диво життя виявилися марними. Фахівці медицини на засіданні Європейського конгресу, присвяченого питанню виготовлення штучної крові, відверто визнали, що на сьогодні немає препарату, здатного замінити людську кров. Найбільше потребують її компонентів такі галузі медицини як онкологія, хірургія, акушерство та гінекологія.

Давно минули часи масової організованої здачі крові працівниками та студентами. Проте втішним залишається той факт, що план зі забору крові відділення здійснює у повному обсязі.

— Наші працівники щороку заготовляють 960 літрів чистої крові без консервантів, — продовжила Марія Леонідівна. — Сприяють донорській здачі крові рідні хворих, які лікуються у ЦРЛ. При виникненні потреби у компонентах крові ми видаємо безкоштовно заморожену, а в замін беремо кров донора. Її знову розділяємо на компоненти, і таким чином поповнюємо запаси еритроцитарної маси та плазми. Хочеться також відзначити і внесок військовослужбовців, працівників відділу внутрішніх справ та медичної галузі. Люди, які двічі-тричі на рік здають свою кров для порятунку людського життя, тим самим покращують власний стан здоров’я — їхня кров оновлюється, організм мобілізує нові резерви. Знижується ризик захворювань на інфаркт і тромбофлебіт.

Людині, яка пожертвувала свою кров 40 разів, присвоюється звання Почесного донора України. Для заохочення до здачі крові держава пропонує пільги: безоплатне зу-бопротезування, придбання ліків зі знижкою 50%, безоплатне забезпечення донорською кров’ю, право на першочергове придбання санітарно-курортних путівок за місцем роботи, звільнення донора від роботи в день кровоздачі й наступний день після неї зі збереженням середньої місячної заробітної плати. У випадку, коли доброволець здійснює процедуру під час відпустки, то вона продовжується на відповідну кількість днів.

— Особисто мені жодного разу не довелося скористатися пільгами для донорів, — розповів Заслужений донор України, Юрій Васильович Мірошниченко, 57 років. — Вперше здав кров у студентські роки, тоді донорство було дуже популярним. Під час служби в армії продовжив цю справу. В кінці 80-х діти на Шепетівщині почали хворіти стафілококом і для них була потрібна кров. На той час я працював монтажни-ком-висотником у Житлобу-ді-1 міста Шепетівки, і ми всім колективом стали донорами. Звання Почесного донора я отримав ще в радянські часи, проте, і в роки незалежної України щороку здавав кров. Я вважаю донорство не лише благородною, але й необхідною справою. Я теж скористався переливанням крові, коли ми з дружиною захворіли, наша донька стала донором для нас.

В Україні з 11 червня розпочалася акція «Твоя крапля крові — море життя». Цей проект закликає людей стати донорами, бо здаючи власну кров, ми здатні врятувати близьку людину, а, може, й себе.

0
репостів
0
репостів