Розділ Культура

Знайомство з Шепетівщиною: садиба Жураковських у селі Білецьке

Автор 07 квітня 2024, 14:06
Знайомство з Шепетівщиною: садиба Жураковських у селі Білецьке Фото Маленков Роман

Село Білецьке нині входить у Шепетівський район і розташоване за 50 кілометрів від районного центру. Кількість населення – близько 450 осіб. В письмових документах вперше зустрічається під 1583 роком. Було у власності родини Білецьких, пізніше ним володіли Острозькі та Любомирські. У 19 столітті і до 1917 року власниками села були Жураковські.

Село Білецьке та землі, що його оточували, належали поміщику Жураковському. З середини XIX століття вони перейшли у власність поміщиці Чічільової. Точна дата розбудови парку невідома, в історичних джерелах міститься інформація, що він був створений наприкінці XIX — на початку XX століття.

Зберігся палац, який був побудований на його підвищеній ділянці. Палац одноповерховий, побудований у формі продовженого прямокутника. Історики вважають ймовірним, що його зведено на початку XIX століття Бригідою Журавською чи її сином Генріком Бенедиктом.

До 1940-х років у цій будівлі розташовувалась зоотехнічна школа, школа колгоспної молоді та районна колгоспна школа. Територія парку також є місцем розташування будівель, створених у 1950—1960 роках. Серед них: дитячий садок, клуб, магазин, фельдшерсько-акушерський пункт. Нині у приміщенні палацу функціонує Білецька загальноосвітня школа.

Що можна побачити у парку

Нині на території парку є два ставка, площа яких 1,1 та 1,4 га. Зі сторони одного ставка відкривається вид на палац. Схил парку містить насадження ясена звичайного, липи серцелистої, бруслини бородавчатої, граба звичайного з підліском бузини чорної. Є поодинокі представники та групи берези повислої, ламки, ялини європейської, верби білої.

На південному боці парку росте сосна європейська з діаметром стовбура 53,5 см. Максимальний діаметр стовбура в ялин європейських складає 79,0 см. Діаметр стовбура граба звичайного — 108,3 см, бересту — 91,1 см, гіркокаштан звичайний має діаметр стовбуру 113,7 см.

На території цієї частини парку розташована грабова алея. Вона складається з чотирьох штук, діаметр стовбурів від 49,1 до 82,8 см. Поодиноко зростає сосна звичайна. Зі східного боку парку, поблизу спортивного майданчика школи, є липова алея. Там розташовується поле, де проходять заняття з баскетболу, міні-футболу та атлетичних занять.

Біля майданчика розташовані 5 одиниць дуба звичайного з максимальним діаметром стовбура до 76,4 см, ялина європейська, береза повисла, 6 штук ясена звичайного з максимальним діаметром стовбура 76,4 см, клени. Із західного та південного боку палацу розташовані залишки грабового живоплоту.

Останнє редагування 07 квітня 2024, 14:16
0
репостів
0
репостів