Свою історію вона розповіла юристам Шепетівського місцевого центру з надання БВПД, коли звернулася по допомогу для встановленні факту народження й смерті дитини.
У квітні 2022 року в місті Старобільську Луганської області Ольга народила дитину. Оскільки територія населеного пункту тимчасово не підконтрольна Україні, свідоцтво та довідку про народження доньки жінці видали органи окупаційної адміністрації.
На жаль, невдовзі новонароджена дівчинка померла в лікарні окупованого Луганська. Причиною смерті вказали поліорганну недостатність та множинні вроджені вади розвитку внутрішніх органів дитини. Документи про смерть маленької донечки Ольга теж отримала від окупаційної влади.
У Шепетівці жінка звернулася до місцевого відділу державної реєстрації актів цивільного стану, щоб зареєструвати народження та смерть дитини. Однак їй відмовили, пояснивши, що оскільки дитина народилася та померла на тимчасово окупованій території, підстави для видачі відповідних свідоцтв українського зразка, відповідно до законодавства України, відсутні, а єдиний спосіб довести факт народження й смерті дитини – судовий.
Заяву до суду Ользі допоміг підготувати завідувач Шепетівського бюро правової допомоги Євген Бондар. Він зокрема вказав, що вагітність клієнтки підтверджується довідкою Сватівської багатопрофільної лікарні від 24 лютого 2022 року про те, що жінка перебувала на обліку в лікаря акушера-гінеколога з приводу вагітності, термін якої складав 30 тижнів, а також довідкою для призначення і виплати державної допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами жінкам, які не застраховані в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, у якій міститься аналогічна інформація. На час видачі довідок з медичного закладу місто Сватове Луганської області перебувало під контролем України.
Юрист також наголосив, що в випадку Ольги отримати свідоцтво про народження та свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження та факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України. Тож з огляду на те, що іншим чином підтвердити факт народження та факт смерті дитини неможливо, а їх встановлення має юридичне значення для заявниці, суд дійшов висновку, що заяву належить задовольнити.
Рішення у справі №688/1188/22 можна переглянути в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням - https://reyestr.court.gov.ua/Review/104482713
Довідково
Статтею 317 Цивільного процесуального кодексу України передбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, зокрема:
- заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бутиподана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України, незалежно від місця проживання заявника;
- заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бутиподана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України;
- справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду;
- у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місценародження особи, про її батьків;
- ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.