Загадковий мор водоплавних птахів у Запоріжжі: що відбувається на берегах Дніпра

Автор 19 березня 2025, 17:45

З початку березня 2025 року узбережжя Дніпра в межах Запоріжжя стало ареною незвичного і тривожного явища – масової загибелі водоплавних птахів. Місцеві жителі та екологи б’ють на сполох, адже кількість мертвих пернатих вражає: баклани, лиски, крижні, пірникози, сірі та білі чаплі гинуть десятками. Що стало причиною цього мору і чи безпечно це для людей.

3 березня запорізький біолог опублікував у соцмережах моторошні фото з прогулянки набережною: десятки мертвих птахів лежали вздовж берега. Він нарахував 26 бакланів на один кілометр. І припустив, що це не просто природний добір, коли слабкі гинуть наприкінці зими, щось більш серйозне, наприклад, епідемія пташиного грипу. При цьому додав, що у Вознесенівському парку Запоріжжя, через дорогу від Дніпра, качки в ландшафтних озерах почуваються добре.

Наступного дня місцева влада відреагувала на ситуацію. З Центрального пляжу до лабораторії Держпродспоживслужби направили три тушки птахів для аналізу. Результати патологічного розтину, оприлюднені 4 березня, показали: птахи постраждали від патогенних грибів і великої кількості гельмінтів у шлунку. Вірусів, небезпечних для людини, зокрема пташиного грипу, не виявили. У Запорізькій міськраді запевнили, що причин для паніки немає.

Щоб виключити інші фактори, 14 березня Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб взяв проби води з Дніпра на токсикологічні показники. Результати виявилися несподіваними: вода відповідала гігієнічним нормативам, затвердженим МОЗ України. Отруєння хімічними речовинами чи забрудненням річки відпало як причина. Це змушує замислитися над іншими причинами. 

Екологи припускають, що мор птахів може бути пов’язаний із наслідками обміління Дніпра після підриву Каховської ГЕС у 2023 році. Зміна рівня води порушила екосистему: оголилися нерестовища, зникли звичні місця годівлі птахів, а у воді могли активізуватися патогени, які раніше не становили загрози. Грибкові інфекції та паразити, виявлені в загиблих птахів, могли поширитися через ослаблення їхнього імунітету внаслідок стресу чи голоду.

Мешканці Запоріжжя неоднозначно сприйняли ситуацію. Дехто вважає, що масова загибель – природне явище, адже зима виснажує птахів. Інших турбує екологія регіону і вони закликають до ретельнішого розслідування. На берегах Дніпра продовжують помічати мертвих пернатих, хоча їхня кількість поступово зменшується порівняно з початком березня.

Міська влада у співпраці з екологічними службами посилила моніторинг узбережжя. Управління з питань екологічної безпеки запорізької мерії закликало громадян повідомляти про нові випадки загибелі птахів, щоб оперативно реагувати. Водночас фахівці наголошують: не варто чіпати тушки руками через ризик контакту з патогенами, хоча вони, скоріше за все, не шкодять людині.

 

Останнє редагування 19 березня 2025, 20:02
Коментувати...
Увійти за допомогою ( Зареєструватися? )
або опублікувати як гість
Завантаження коментаря... Коментар буде оновлено через 00:00.

Будьте першим, хто залишить коментар.

0
репостів
0
репостів