Амністія — це виявлення гуманізму, милосердя та прощення з боку держави щодо певної категорії людей, які вчинили злочини з повним або частковим анулюванням правових наслідків вчиненого злочину, яке здійснюється у судовому порядку. Статтею 44 КК України передбачається звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, визначених кодексом, а також на підставі закону України про амністію чи акта помилування. Цей акт здійснюється у вигляді звільнення від кримінальної відповідальності і відбування покарання певної категорії осіб, винних у вчиненні злочинів.
Звільнення від кримінальної відповідальності на підставі закону «Про амністію» не допускається, якщо обвинувачений чи підсудний проти цього заперечує. У такому разі провадження у справі продовжується в звичайному порядку. Суд постановляє обвинувальний чи виправдувальний вирок, а особа, яка обвинувачується органами досудового слідства у вчиненні злочину, дістає можливість домогтися свого публічного виправдання у судовому порядку. Не є перешкодою для застосування закону «Про амністію» те, що особа, яка дає згоду на закриття кримінальної справи за цією нереабілітовною підставою, водночас не визнає себе винною в інкримінованому їй злочині.
Дія закону «Про амністію» обмежена незначними часовими рамками і спрямована на звільнення від кримінальної відповідальності чи від відбування покарання тільки певної категорії зісіб, визначених у цьому законі, чкі звільняються не пізніше як протягом трьох місяців після опублікування закону про амністію.
Питання про застосування амністії суд вирішує за власною ініціативою, чи на рішення прокурора, органів дізнання та досудового слідства, органу або установи виконання покарань, а також з ініціативи обвинуваченого, підсудного чи засудженого, їх захисників чи законних представників.
Щодо осіб, засуджених до покарань, не пов'язаних з позбавленням волі та звільнених від відбування покарання з випробуванням, питання про застосування амністії суд вирішує за ініціативою кримінально-виконавчої інспекції, завданнями якої є з'ясування наявних підстав для застосування закону про амністію, збір необхідних матеріалів та направлення подань до суду для розгляду.
Шепетівським міськрайонним підрозділом Шепетівського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції УДДУ ПВП в Хмельницькій області було вивчено особові справи засуджених, які перебувають на обліку та з понад 314 справ відібрано 22, які за формальними ознаками підпадають під ту чи іншу статтю Закону України «Про амністію в 2011 році». Подання на зазначених засуджених погоджено з Шепетівським міським відділом УМВС України в Хмельницькій області та направлено до Шепетівського міськрайонного суду для вирішення питання про застосування амністії та звільнення даних осіб від відбування покарання.
Застосовуючи Закон України «Про амністію» в 2011 році, та звільняючи особу від відбування покарання, насамперед потрібно пам'ятати, що держава надає можливість людям, які перейшли межу дозволеного з найменшими втратами для себе та співвітчизників перевиховатись, повернутися до суспільно корисної праці, до нормального життя і необхідно не витрачати марно цей шанс, а використати його.
Андрій Літвін, начальник Шепетівського МРВ КВІ, капітан внутрішньої служби