4 minutes reading time (740 words)

Як я в культурі працював

culture2
Дехто з вас знає, що декілька місяців назад я влаштувався на роботу у нашу місцеву бібліотеку, і навіть мусив там дещо постити від її імені під ніком shbiblio.

На щастя, 2 дні назад я звідти звільнився, оскільки на основній роботі прям таки завал, і от вирішив розказати – а що ж являє собою наша культура і все що з нею пов’язане «із середини»?

На початку, спостерігаючи ситуацію з міською і сільськими бібліотеками я був в шоці, і вважав що цим людям треба пам’ятник нерукотворний поставити за їхні зусилля у збереженні тої самою культури.

Але з часом, особливо у кінці року коли почався т.зв. «звіт» ситуація прояснилась. І зараз я бачу, що чим швидше цю всю справу поставлять дійсно на конкурентні рейки (а значить розженуть к бісовій матері) – тим краще. Адже нова реформа (умовно названа «децентралізація») передбачає просто кажучи наступне: сьогодні є клуб, будинок культури, бібліотека. Є міністерство культури, яке на це все розподіляє кошти із центрального (державного) бюджету. Розподіляє по факту існування того чи іншого закладу, ну і по кількості відвідувачів (чи ще гірше - по кількості населення).  Тепер же все це залишається, тільки розподілом коштів, створенням і ліквідацією закладів культури буде займатись місцева влада. Умовно кажучи, прийде пан Полодюк на один день в бібліотеку, побачить що книжок там по-факту ніхто не читає, а одне циганво з пансіону приходить «на компи», звиняйте, подрочити на голих бабів у «кантакті», ну і скаже – вибачте, а навіщо ви такі потрібні? Давайте краще приміщення здамо в аренду під якусь швейну майстерню, наприклад.

І це зовсім не перебільшення. Нажаль. Вся, абсолютно вся робота нашої культури (не тільки бібліотек) – гігантський, здоровецький фейк. Цифри, звіти про заходи – не мають жодного відношення до реальності. І кожен хто там працює, змушений брати участь у цьому обмані. Ну по іншому ніяк. Оскільки, ще раз нагадаю, наразі існування та фінансування закладів залежить від паперової звітності, а «бумага всьо стєрпіт».  Береш, скажімо, одну книжку, а тобі кажуть розпишись ще за 5, ну і т.д. І «чарівним» чином, щороку наші заклади культури перевиконують план! Є у плані «10000» відвідувачів. У кінці року пишеться що прийшло «10022» - ну бо у «області» теж не зовсім ідіоти сидять, і, думаю, добре все розуміють, що насправді їх аби 1000 набралась за рік.

В зв’язку з цим, ніяковісінького бажання щось змінювати чи покращувати там немає. Скільки я просив – давайте встановимо хоча б якусь «спотикачу» на дорозі, щоб люди знали що тут є бібліотека. Причому за свій кошт це пропонував зробити. Бо коли казав «підробляю ще у бібліотеці» - у мене майже всі питали «А де це?». Чи роздати спеціалізовану літературу по радіотехніці, зварюванню і т.д. у нашому ПТЛ («бурсі»). Причому цю літературу я знайшов у підвалі, складеною для здачі у макулатуру!!! І вона просто пропаде, її викинуть у скорому часі. Так мені ще й запропонували її купити (!) притому що винні мені до цих пір 700 грн., які я витратив на ремонт їхньої техніки. Ну то таке – з цим прокуратура розбереться :) Принаймні в обласне управління я про це написав, ще ось маю звернутись у міністерство – цікаво, чи діє тут «кругова порука» чи ні? Про результати відпишусь.

До слова сказати, спецлітература у наших бібліотеках знищена як клас. Один Шевченко (якого ніхто не читає, та й нема там кому цього робити) і порноромани на полицях.

Тому, виглядає все гарно, не сперечаюсь – дітки танцюють, бабушки співають. Але придивишся – дітки танцюють для своїх же бабушок, бабушки співають для своїх же діток (а то й взагалі самі для себе). І це повторюється з року в рік. І всім добре. Крім суспільства, якому ця вся багадєльна обходиться у круглу копієчку.

Не буду лукавити – самому мені дуже шкода цих людей, до сліз. Коли я бачу як на їхню працю усі плюють. Мене тут запрошувала керівник одного з відділів у БК на виставу для діток (і хто про неї знав? і хто туди пішов?). Чесно признаюсь - аж комок у горлі став, бо я ж знаю скільки насправді туди прийде людей, і як, по-суті, оцінять старання цих людей. Але, вибачте, самі винні. Не чекайте що вам без кінця будуть зганяти на ваші заходи то учнів шкіл (які на цих заходах тим і займаються що повпихають носи у свої телефони і навіть голови не піднімуть, хоч поцікавитись що навколо них відбувається), то студентів «бурси», технікуму, чи, як називає її наша окультурена молодь, «мєдухи». Тоді й не будете постійно переживати що вас ось-ось закриють.

Отже, хай об’єднують, хай реформують, хай змушують щось робити, а ми поможемо :)
Вірити у свої сили
Новий рік - 2016. Результати загальнодержавного оп...
 
Коментувати...
Увійти за допомогою ( Зареєструватися? )
або опублікувати як гість
Завантаження коментаря... Коментар буде оновлено через 00:00.
  • Цей коментар не опублікований.
    · 21:07 19/02/2016
    [quote name="hidnist"]Шановний Михайло Ворончук, що ви цією статею хотіли показати? Якщо ви працювали у бібліотеці на посаді яка повязана з ІКТ, то чому ви не "розкрутили " її в соц.мережах, чому не створили групу, не пропіарили різні заходи, що ви зробили для того щоб стало краще! Хочете децентралізацію - буде вам децентралізація, але не порівнюйте менталітет поляків та українців[/quote]
    Шановний, для того щоб "розкрутити" потрібно як мінімум розуміти як воно розкручується.. потрібно хоча б півроку щоб були якісь результати. І ще розуміти сео, pr-технології. Дизайн сайту де будем брати? Верстка, бекенд? Тут уже мінімум 4 спеціалізації... за які освідчені люди отримують гроші. але ж він компютерщик!) це просто смішно коли таке пишуть.
  • Цей коментар не опублікований.
    · 17:37 19/02/2016
    Концепцію формування територіальної громади проаналізували експерти Асоціації міст України. Аналітика проводилася за запитом Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування.
    Дана концепція пропонує багатоступеневу систему місцевого самоврядування територіальної громади міста, що включає спільноти жителів будинків, вулиць, мікрорайонів, а також територіальні громади районів у місті.
    Якими є фундамент, структура, основні завдання, ресурси даних спільнот та зв'язок з чинною законодавчою рамкою дізнавайтесь за посиланням: http://www.auc.org.ua/news/eksperti-amu-na-zapit-parlamentskogo-komitetu-pidgotuvali-analiz-kontseptsii-formuvannya-terito
    #місцеве_самоврядування #територіальна_громада #реформа #ОСББ
  • Цей коментар не опублікований.
    · 22:17 05/02/2016
    "Єдине джерело доступу до нової літератури - це бібліотеки (і інтернет їх ще довго не замінить, повірте). Закрити воно легше всього. Міняти щось треба". - пане Михайле, з цим згідна на всі 100 відсотків.
    "Ну тоді культурі нашій взагалі фініш прийде. Особливо по селах." - і з цим не посперечаєшся.
    А міняти дійсно потрібно... І перш за все - підхід влади до культурних закладів. Вижиають ці заклади (клуби, БК і бібліотеки) тільки завдяки ініціативі самих культпрацівників (кожен намагається хоча б робоче місце для себе зберегти і зробити так, щоб люди заходили) і не байдужим сільським головам. Давайте громадою будемо перейматися цими проблемами. Найперше і найлегше, що можемо зробити - їх відвідувати.
  • Цей коментар не опублікований.
    · 13:22 24/01/2016
    [quote name="muko"]Шо за сайт за 20 тис? :o[/quote]
    Не буду палити кантору :)
  • Цей коментар не опублікований.
    · 03:55 24/01/2016
    Шо за сайт за 20 тис? :o
  • Цей коментар не опублікований.
    · 22:13 22/01/2016
    [quote name="Віра Кухарук"]А що ж там такого цікавого є в Ізяславській бібліотеці, чого немає в нашій? Може поділяться з нами сусіди чи хтось з шепетівчан знає? Що за така відзнака таємна і за що отримали, та на що саме вона впливає? на роботу бібліотеки?[/quote]
    Шановна Віра Василівна, немає нічого такого в Ізяславській чого нема в нашій. Бо і та, і та являє собою "часовий портал" у 60-ті роки :) За відзнаку там не я переживав, бо ці відзнаки ще той "совок", самі знаєте.
    [quote]Рано чи пізно їх все одно розженуть[/quote]
    Ну тоді культурі нашій взагалі фініш прийде. Особливо по селах. У нас в обласному центрі знайти букіністичну крамницю - проблема. Єдине джерело доступу до нової літератури - це бібліотеки (і інтернет їх ще довго не замінить, повірте). Закрити воно легше всього. Міняти щось треба. Про те й писав, шкода не всі зрозуміли.
    Доречі, говорив про це з "областю" по телефону :) Приблизно таке ж бачення і там, і на критику уміють без емоцій реагувати.
    [quote]чому не створили групу, не пропіарили різні заходи, що ви зробили для того щоб стало краще! [/quote]
    Ну це не гарно про себе - але сайт, я їм, наприклад, створив, наскільки дозволяв бюджет (0 грн. 00 коп.)- більш-менш нормальний як на мене (якщо порівняти його з одним шепетівським витвором за 20 тис. грн., з нашого бюджету, доречі, то сайт ЦРБ як на мене поярче :)) . І групи розкручував, і на фейсбуці, і на лінкі. До ВК тільки не дойшов. І заходи піарю ще до цих пір, доречі :)
  • Цей коментар не опублікований.
    · 21:19 16/01/2016
    Спостерігаючи за накручуванням показників відвідуванності, вже давно схиляюсь до думки про недоцільність утримування наявної мережі бібліотек. Рано чи пізно їх все одно розженуть.
  • Цей коментар не опублікований.
    · 14:59 16/01/2016
    Судячи зі злості окремих дописувачів, М.Ворончук таки в чомусь правий :lol:
    Зверніть увагу, яка цікава різкість з обох сторін :-)
  • Цей коментар не опублікований.
    · 14:05 15/01/2016
    Поганому танцистові чоботи мішають
  • Цей коментар не опублікований.
    · 12:55 15/01/2016
    [quote]Ага,а хто за цю рекламу платитиме?Чи наша "благородна" "День за днем" безкоштовно оголошення надрукує?[/quote]
    Друкує безкоштовно як і вісник, треба лише попросити. Ми на сайті взагалі без проблем афішуємо, аби зверталися. Але чомусь звертаються одиниці.
    [quote]А насправді ідей, які не вимагають жодних капіталовкладен ь, але які просто щось змінять на краще, і навіть людей які ці ідеї втілили б в життя, які НЕ БОЯТЬСЯ, що там скаже який зав-зам-вам... якогось там відділу, є достатньо.[/quote]
    Так поділись ними тут, що тобі шкода?
  • Цей коментар не опублікований.
    · 03:22 15/01/2016
    А що ж там такого цікавого є в Ізяславській бібліотеці, чого немає в нашій? Може поділяться з нами сусіди чи хтось з шепетівчан знає? Що за така відзнака таємна і за що отримали, та на що саме вона впливає? на роботу бібліотеки?
  • Цей коментар не опублікований.
    · 16:40 13/01/2016
    Шановний Михайло Ворончук, що ви цією статею хотіли показати? Якщо ви працювали у бібліотеці на посаді яка повязана з ІКТ, то чому ви не "розкрутили " її в соц.мережах, чому не створили групу, не пропіарили різні заходи, що ви зробили для того щоб стало краще! Хочете децентралізацію - буде вам децентралізація, але не порівнюйте менталітет поляків та українців
  • Цей коментар не опублікований.
    · 23:44 11/01/2016
    [quote name="gorobchik"]Ага,як-то кажуть "добре там,де нас нема" ;-)[/quote]
    Мо й так. Спорити не буду. Просто вони там якусь відзнаку мають, а шепетівські ні :) А взагалі про роботу бібліотек є і групи на фейсбуці, і на лінкі, багато інфи, хто, що, як робить - було б бажання.
    Коротше, чекаємо "децентралізації" і дивимось що з того вийде, через років 20, як у поляків. Боюсь тільки щоб наші власті знов шось не напартачили.
  • Цей коментар не опублікований.
    · 23:36 11/01/2016
    Ага,як-то кажуть "добре там,де нас нема" ;-)
  • Цей коментар не опублікований.
    · 23:30 11/01/2016
    [quote name="gorobchik"]
    Де ж поділися ці всі люди?Чому серед них не знайшлося ваших однодумців,які дійсно привнесли б якісь нові ідеї?Може,не настільки їх достатньо,щоб боротися з системою...Всіх ітак все влаштовує,нащо зайвий раз напрягатися...[/quote]
    Сам не можу зрозуміти. :-| Ніби були, ніби всі (на одинці звичайно) погоджувались, що щось "не так у датському королівстві". Ти мол тільки почни, а ми з тобою :) А потім пишуть що я другий Аль-Капоне :)
    Але ж є приклади інших закладів (не в Шепетівці) які йдуть геть іншим шляхом - той же Ізяслав, наприклад, хоча здавалося б - куди цьому "селу" братися? Значить десь то такі люди є.
  • Цей коментар не опублікований.
    · 23:14 11/01/2016
    [i][i]А насправді ідей, які не вимагають жодних капіталовкладень, але які просто щось змінять на краще, і навіть людей які ці ідеї втілили б в життя, які НЕ БОЯТЬСЯ, що там скаже який зав-зам-вам... якогось там відділу, є достатньо[/i]
    Ви щось самі собі суперечите...Спочатку написали,що їх достатньо,в кінці написали,що ваші починання ніхто не підтримав...Де ж поділися ці всі люди?Чому серед них не знайшлося ваших однодумців,які дійсно привнесли б якісь нові ідеї?Може,не настільки їх достатньо,щоб боротися з системою...Всіх ітак все влаштовує,нащо зайвий раз напрягатися...
  • Цей коментар не опублікований.
    · 22:44 11/01/2016
    [quote name="gorobchik"]\
    Все зводиться до недофінансування галузі...[/quote]
    Так і є. Але це нікого не обурює і не змушує робити жодних висновків. Ну окрім парочки непрочитавших за все життя жодної книжки безкультурних людей. Ви, доречі, шановна gorobchik, після цього посту теж у цю категорію будете записані :)
    Все працює за старим добрим принципом (і ніхто цього особливо і не приховує) - "ви робите вигляд що платите, ми робимо вигляд що працюємо". А насправді ідей, які не вимагають жодних капіталовкладень, але які просто щось змінять на краще, і навіть людей які ці ідеї втілили б в життя, які [b]НЕ БОЯТЬСЯ[/b], що там скаже який зав-зам-вам... якогось там відділу, є достатньо. Якщо любити свою справу - можна зробити багато чого. І ті самі "фішки", про які ви згадуєте, я викладав їм на стіл уже готові (це був досвід [b]УКРАЇНСЬКИХ[/b] бібліотек, які сидять на точно тих же ставках, але у яких чомусь діло йде, а не зависло десь на середині 1960-х) - давайте робити. Привабимо читатів, прийдуть люди, ми ж для цього тут і сидимо, йолки-палки. Я навіть свій акаунт у "Танчиках" (причому маршальський!) пожертвував аби лиш бібліотеку попіарити серед молоді. Програмний комплекс взявся писати під потреби бібліотеки, який потім можна було б серед інших бібліотек розповсюдити, безкоштовно звичайно ж. В тому ж самому довбаному звіті це був би величезний плюс і Шепетівці, і її ЦБС, бо такого більше ніде не створюють, тільки на рівні міністерства. Ну так на мене дивились як на хворого, а то й взагалі - "ви ше таке дивіться хоть ніде не ляпніть". От і тринденць. А тепер я ще й скатіна, і воплощєнія зла. Дуже їм там, бачте, нашкодив :)
  • Цей коментар не опублікований.
    · 22:12 11/01/2016
    [quote name="Спостерігач"]Чому продовжується практика примусового совкового "запрошення" на культурні заходи (дзвінки по телефону директорам і завучам) студентів і учнів? Чому діячі культури не намагаються привертати увагу шепетівчан до своїх часто дійсно цікавих заходів іншими методами - через оголошення, рекламу?[/quote]
    Ага,а хто за цю рекламу платитиме?Чи наша "благородна" "День за днем" безкоштовно оголошення надрукує?Все зводиться до недофінансування галузі...В Європі також є бібліотеки,позакривати всі без розбору-це також не вихід...Просто підхід до культури там зовсім інший...Бібліотеки в Шепетівці зокрема-це зразок совкової культурної програми,я світ змінюється,виникають нові потреби,нові інтереси,нові можливості,в решті-решт...А залишити все в такому вигляді як є зараз-просто негуманно зі всіх точок зору,бо продовжуватись так більше не може...Чому я,наприклад,маю платити податки на утримання установ,якими ні я,ні взагалі більшість людей не користується?Чому не можна ці гроші витратити на щось більш потрібніше?Ну так,можливо, це несправедливо по відношенню до цих працівників,але це й несправедливо по відношенню до мене як до законослухняного платника податків в бюджет.Або щось змінювати потрібно...Нехай бібліотека буде одна,але інтерактивна,наприклад,якісь цікавинки придумати,якісь "фішки",ну не знаю...В чому заключається функція сучасних бібліотек у Шепетівці?Біля 3-ої школи бібліотека взагалі давно в настільки аварійному стані,що без сліз не поглянеш...Не бачила жодного разу,щоб туди хоч ХТОСЬ заходив,окрім самої бібліотекаря.Але на її утримання,зокрема,витрачались немаленькі гроші на зарплату,комунальні послуги,оновлення фонду і т.д...Це один з прикладів.Можливо,треба просто набратися сміливості і провести такі необхідні для нас реформи...Ну не потрібні людям пилозбирачі зараз в такому вигляді,як вони є...Давайте правді в очі дивитися.Давайте змінюватись.Ніхто цього за нас не зробить...
  • Цей коментар не опублікований.
    · 10:50 11/01/2016
    Чому продовжується практика примусового совкового "запрошення" на культурні заходи (дзвінки по телефону директорам і завучам) студентів і учнів? Чому діячі культури не намагаються привертати увагу шепетівчан до своїх часто дійсно цікавих заходів іншими методами - через оголошення, рекламу?
  • Цей коментар не опублікований.
    · 10:41 11/01/2016
    Зверніть увагу: обговорення теми блогу по суті - НЕМАЄ.
    Чіпляються до людини, а не аналізують СВОЇ вчинки. Хто запровадив цю показушну статистику про кількість обслуговування читачів? Яка різниця, скільки мільйонів чи десятків читачів обслужить бібліотека? Хто це придумав? Дармоїди в області? Значить їх треба міняти.
    І таке в нашій державі - скрізь.
    То що ми тут міняти зібралися? Які до біса реформи?
    Сидять куми-свати-брати по райцентрах, "керують", а коли людина напише про те, що побачила на власні очі - то нападки починають.
    Людина підняла проблему списування технічної літератури. Чому вона лежала в підвалі? Навіщо книги списувати по роках випуску? Адже деякі книги за змістом не старіють і за ними полюють букіністи. Хіба це не проблема?
0
репостів
0
репостів