Відповідаючи на питання «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» із двома варіантами відповіді: «Так, підтверджую» або «Ні, не підтверджую», український народ підтвердив прагнення жити в незалежній державі – 90,32% учасників референдуму відповіло: «Так, підтверджую». Загалом в голосуванні взяли участь 31 891 742 особи – 84,18% населення України.
Референдум відбувся в усіх 27 адміністративних регіонах України: 24 областях, Автономній республіці Крим, Києві та Севастополі.
У Києві незалежність України підтримали 92,88 відсотка виборців, у Донецькій області – 83,9%, в Луганській – 83,86%. А в Автономній республіці Крим сказали «Так» незалежності Української держави 54,19% виборців, тоді як у Севастополі показник був вищим – 57,07%.
До 1 грудня 1991 року незалежну Україну де-юре не визнала жодна держава. Тільки після 1 грудня 1991 року Україну почали визнавати інші країни світу:
- 2 грудня – Польща і Канада,
- 3 грудня – Угорщина,
- 4 грудня – Латвія і Литва,
- 5 грудня – Російська Федерація, Аргентина, Болгарія і так далі.
Протягом лише грудня місяця того ж року наша країна була визнана понад 40 державами світу.
5 грудня Верховна Рада проголосила в «Посланні до парламентів і народів усіх країн»:
«Договір 1922 року про утворення Союзу PCP Україна вважає відносно себе недійсним і недіючим».
Українці, підтримавши незалежність, зробили мирний, цивілізований, без краплі крові й жодного пострілу розпад СРСР.
8 грудня лідери України, Росії і Білорусі («ключових» республік, які у 1922 році створили СРСР) підписали Біловезьку угоду про те, що Союз «як суб'єкт міжнародного права і геополітична реальність припиняє своє існування».
Що характерно, жодна радянська республіка (за винятком балтійських) після українського референдуму не провела свій власний референдум щодо незалежності. Всім і так було зрозуміло, що без України Союз неможливий.
25 грудня президент СРСР Михайло Горбачов оголосив про свою відставку. Грізний і величний Радянський Союз закінчив свій земний шлях.
Вікова мрія українського народу про незалежність знайшла політичне втілення, коли демократичним і легітимним способом було нарешті покінчено з радянським пануванням. Всі спекуляції й агресивно- пропагандистські потуги недругів зазнали повного фіаско, розсипавшись ущент.
Одночасно з референдумом 1 грудня відбулися перші в історії незалежної Української держави вибори президента України, на яких главою держави був обраний Леонід Кравчук (61,59 відсотка голосів). Другий результат на виборах президента здобув В’ячеслав Чорновіл (23,27%), а на третьому місці опинився Левко Лук’яненко (4,49%). Загалом балотувалися 6 кандидатів.
Музей пропаганди