Розділ Суспільство

Історія змін адміністративно-територіального устрою Хмельницької області

Автор Олена Покотило 28 липня 2020, 15:40

Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. у Хмельницькій області утворено три нові райони: Кам’янець-Подільський, Хмельницький та Шепетівський. До складу Шепетівського району (з адміністративним центром у місті Шепетівка) увійшли  території Берездівської сільської, Білогірської селищної, Ганнопільської сільської, Грицівської селищної, Ізяславської міської, Крупецької сільської, Ленковецької сільської, Михайлюцької сільської, Нетішинської міської, Плужненської сільської, Полонської міської, Понінківської селищної, Сахновецької сільської, Славутської міської, Судилківської сільської, Улашанівської сільської, Шепетівської міської, Ямпільської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Історія свідчить, що це не перший перерозподіл території  нашої області за адміністративно-територіальними реформами. Розпочнемо свій огляд з документів майже сторічної давнини і проглянемо найбільш важливі до наших днів. У 1920-1923 роках територія сучасної Хмельницької області входила до двох губерній (Подільської і Волинської) і ділилася на 7 повітів: Ізяславський (сюди входила Шепетівська волость), Кам’янецький, Летичівський, Ушицький, Полонський, Проскурівський, Старокостянтинівський. Постановою ВУЦВК від 12.04.1923 повіти об’єднано в округи, а волості – в райони. Сучасна Хмельницька область була охоплена трьома округами: в Подільській губернії (центр — м.Вінниця) Кам’янецький і Проскурівський, у Волинській губернії (центр – м. Житомир) — Шепетівський округи. До Шепетівського округу входило 14 районів: Антонінський, Базалійський, Ганнопільський, Грицівський, Ізяславський, Красилівський, Ляховецький, Плужнянський, Полонський, Славутський, Судилківський, Теофіпольський, Шепетівський.

Відповідно до постанови губвиконкому від 12 травня 1923 року постановою Шепетівського окружного виконавчого комітету від 12 червня 1923 року містечко Шепетівку було перейменовано в місто Шепетівку.

У 1925 році ліквідовано губернський поділ і округи стали найвищими адміністративно-територіальними одиницями. Постановою ВУЦВК і РНК УРСР від 13 червня 1930 року було розформовано Кам’янецький (увійшов до складу Проскурівського) та Шепетівський (увійшов до складу Бердичівського округу) округи.  В лютому 1932 року четверта позачергова сесія ВУЦВК постановила утворити на території  УРСР п’ять областей. Територія сучасної Хмельниччини увійшла до складу Вінницької області.

4 травня 1935 року ЦВК УРСР виніс постанову про утворення на території прикордонної частини Вінницької області чотирьох прикордонних округів. 22 вересня 1937 року постановою ЦВК СРСР на території трьох з них (Кам’янецького, Проскурівського та Шепетівського) створено Кам’янець-Подільську область.

У травні 1941 року обласний центр перенесено до міста Проскурів, однак область ще тривалий час носила стару назву.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 16 січня 1954 р. м. Проскурів було перейменовано в м. Хмельницький, а Кам’янець-Подільську область у Хмельницьку область.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30.12.1962 «Про укрупнення сільських районів Української РСР» у Хмельницькій області було сформовано 10 районів: Волочиський, Городоцький, Дунаєвецький, Ізяславський, Кам’янець-Подільський, Красилівський, Летичівський, Старокостянтинівський, Шепетівський, Ярмолинецький.

Згідно з Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 03 жовтня 1963 року «Про зміну категорії міст Шепетівки та Славути Хмельницької області» місто Шепетівку Хмельницької області було віднесено до категорії міст обласного підпорядкування та передано у відання Хмельницької обласної (промислової) Ради, Славуту — до міст районного підпорядкування та передано у відання Шепетівської міської ради.

Президія Верховної ради УРСР Указом від 04 січня 1965 року затвердила 16 районів по Хмельницькій області: Білогірський, Волочиський, Городоцький, Деражнянський, Дунаєвецький, Ізяславський, Кам’янець-Подільський, Красилівський, Летичівський, Новоушицький, Славутський, Старокостянтинівський, Хмельницький, Чемеровецький, Шепетівський, Ярмолинецький.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 08.12.1966 в Хмельницькій області утворено 4 нові райони: Віньковецький, Полонський, Старосинявський, Теофіпольський. Загальна чисельність їх становила 20 і зберігалася до цього часу.

Начальник архівного відділу Олена Покотило

0
репостів
0
репостів