Міома або фіброміома – це новоутворення доброякісної природи, що виникає в товщі стінки або на шийці матки (5% випадків). Класифікують утвір в залежності від домінуючої тканини (м'язова/сполучна), розміру, розташування та способу кріплення, що в подальшому визначає спосіб лікування.
Наскільки небезпечна міома матки?
Наявність великої за розміром міоми матки викликає негативні наслідки, серед яких можуть бути анемія внаслідок кровотеч, порушення сечовивільнення та випорожнення кишківника внаслідок здавлювання сусідніх з маткою органів, нагноєння та некроз тканин матки при розриві стінки патологічного утвору.
Нерідко виникають труднощі з зачаттям та мимовільний аборт, оскільки:
-
вузли міоми підвищують тонус матки;
-
розтягнення стінок матки під час гестації провокує розпад або запалення міоми;
-
порушується процес формування плаценти та ін.
Своєчасне виявлення патології значно підвищує вірогідність нормального перебігу вагітності, воно дозволяє лікарю підібрати схему терапії адекватну поточному клінічному стану жінки (профілактика гіпертонусу та ін.).
Як виявити міому матки?
На ранніх стадіях розвитку міома матки може бути діагностована лише апаратними методами дослідження (УЗД), що обумовлює необхідність планового профілактичного огляду в гінеколога. Жінкам, що досягли 35-річного віку, рекомендується звертатись до фахівця щонайменше раз на рік.
Прогресування росту міоми матки супроводжується наступними проявами:
-
зміни характеру перебігу менструацій (тривалість, больовий супровід та об’єм крові);
-
поява кровотечі в міжменструальний період;
-
збільшення живота без набору ваги тіла;
-
хронічна слабкість;
-
болі в попереку та під час статевого акту;
-
проблеми з настанням вагітності та виношуванням плода, та ін.
Як виникає міома матки?
Виникнення міоми матки спричинене змінами гормонального фону жінки. Переважно розвиток даного новоутворення зумовлений генетичною схильністю, однак існують фактори, що провокують його ріст.
Серед вірогідних причин розвитку міоми матки виділяють:
-
запалення в матці та її придатках;
-
зміни рівня естрогену та прогестерону;
-
порушення обміну речовин (цукровий діабет, патології в роботі печінки та ін.);
-
гіпертонію;
-
дисфункцію локального кровообігу;
-
внутрішньоклітинні інфекції (хламідії, герпес та ін.);
-
нестачу вітаміну Д;
-
тривалий стрес та ін.
Наявність фактору спадковості у поєднанні з вищеперерахованими факторами впливу нерідко спричиняють зростання м’язового шару та сполучної тканини матки, і виникнення доброякісної пухлини. Збільшуючись у розмірах, міома викликає дисфункцію та зміну форми, розміру матки.
Чи можливо завагітніти з міомою матки?
Наявність складностей із настанням вагітності та підвищення ризику викидня при міомі матки залежать від розміру, локалізації та виду патології. Деформація м'язового шару матки (перешкода руху сперматозоїдів до фаллопієвої труби) та великі вузли під її ендометрієм (труднощі із прикріпленням плідного яйця) можуть викликати значні труднощі із зачаттям. Однак, якщо розмір пухлини невеликий, вона розміщується всередині або зовні стінки матки, то шанси на запліднення чи нормальний перебіг вагітності достатньо високі.
Як лікувати міому матки?
Вибір оптимального методу та засобів лікування міоми матки залежить від типу та розміру пухлини. Для зменшення розміру міоми та запобігання появи ускладнень нерідко використовуються гормональні препарати. Для зупинки кровопостачання та припинення росту утвору результативною є емболізація маткових артерій. У важких випадках може знадобитись і хірургічна операція.
На сьогодні не існує засобів народної медицини, що ефективно впливали б на профілактику виникнення чи росту міоми матки. Вдаючись до лікування народними засобами, ви можете втратити час необхідний для кваліфікованої діагностики та терапії. Це зазвичай призводить до погіршення стану захворювання і розвитку негативних наслідків.