Особливості та відмінності пристроїв захисного відключення (ПЗВ) та дифавтоматів

Сьогодні дуже часто люди використовують спеціальні пристрої, які дозволяють захистити електрообладнання та техніку від перегорання внаслідок короткого замикання або різких перепадів напруги в мережі. Найбільш активно застосовуються ПЗВ та дифавтомати, які мають свої відмінні риси та принцип роботи. Розглянемо основні відмінності даних приладів (купити які можна в магазині 220volt).

Основні особливості ПЗВ

ПЗВ є пристроями захисного відключення, які відключають диференціальний струм в електромережах при виникненні витоку (як від пробоїв ізоляції провідників на «землю», так і від випадкових контактів людей або тварин зі струмоведучими частинами проводки). Усі ПЗВ відносяться до технічних засобів забезпечення безпеки електротехніки та людей від ураження струмом.

Принцип дії пристроїв: вони порівнюють різницю потенціалів (струм, який пішов / струм, який прийшов), а при досягненні певних значень різниці прилад миттєво обезструмлює електричну мережу. У тому випадку, коли зовнішній ланцюг безпечний для людини (тобто ізоляція не має порушень), а висока напруга по фазному та нейтральному провіднику однакова, то сума магнітних полів дорівнює 0. Але як тільки порушується ізоляція зовнішнього ланцюга (електроприладу), струм, що протікає по фазному провіднику, не буде дорівнювати струму, що протікає по нейтральному провіднику. Це і визначають котушки ПЗВ, що вимірюють магнітне поле.

Сума магнітних полів стане відмінною від 0 і, як наслідок, ПЗВ миттєво знеструмить зовнішній ланцюг. Якщо ж причиною (джерелом) витоку є людина, що доторкнеться до оголених провідників, то вона отримає невеликий удар струмом, що не представляє особливої ​​небезпеки для життя. Відзначимо, що тільки якісні ПЗВ можуть відразу розпізнавати витік. Але треба пам'ятати, що пристрої не гарантують безпеку на всі 100%.

У чому відмінність ПЗВ та дифавтомату?

Дуже часто люди плутають ПЗВ (дифреле) з дифавтоматами, але це абсолютно два різних пристрої. Диференціальне реле — захисний прилад, який відключає електричну мережу при витоках струму. Так, якщо людина випадково торкнеться за оголені провідники (які під напругою), відбудеться спрацьовування дифреле та відключення електромережі. Диференціальні автоматичні вимикачі — захисні пристрої, які поєднали в собі функції диференціальних реле та автоматичних вимикачів (тобто вони спрацьовують на витоки струму, короткі замикання та теплові перевантаження).

Установка диференціальних автоматичних вимикачів доцільно у випадках, коли необхідно зекономити місце в розподільних щитах. Однофазні дифреле та однофазні дифавтомати мають однаковий розмір, але останній пристрій додатково є автоматичним вимикачем, що дозволяє економити одне модульне місце. В інших випадках комбінації диференціальних реле та автоматичних вимикачів будуть більш пріоритетними, оскільки в схемі легше знайти причини аварій.

Як вибрати ПЗВ?

Перед вибором потрібно чітко розуміти розташування ПЗВ в схемі, а також поставлене завдання (від чого буде він захищати). Фахівці виділяють такі види пристроїв захисного відключення:

  • АС. Такі ПЗВ чутливі до струмів витоку синусоїдальної або близької до синусоїдальної форми із середнім значенням струму, рівним нулю.

  • А. Ці прилади чутливі до струмів витоку синусоїдальної форми (як тип АС) та до пульсуючих постійних (випрямлених) струмів витоку. ПЗВ з типом А слід ставити на лінії, де присутні імпульсні блоки живлення, трансформатори або люмінесцентні лампи.

  • Це універсальні пристрої, які реагують не тільки на синусоїдальні змінні та пульсуючі постійні (випрямлені), але і на постійні (згладжені) струми витоку.

0
репостів
0
репостів