Коли у розкроюванні металу необхідна ювелірна точність, то лазерні верстати не мають конкурентів у такій справі. Завдяки випромінюванню, що має високу потужність, лазерний верстат може обробляти різну товщину металу, труби різного діаметру, а завдяки швидкості обробки - активно витісняє з ринку інші способи різання. Які особливості роботи таких верстатів та з чого вони складаються, розкажемо далі у статті.
Як працює лазерний верстат?
Сьогодні лазерні верстати працюють, використовуючи волоконно-оптичне джерело лазера. З допомогою високої щільності лазерного променя різання металу відбувається значно швидше, адже він миттєво його розплавляє. У цей момент у зону обробки подається повітря чи газ, який одночасно активно видуває матеріал і може охолоджувати зону навколо різання. Оскільки нагрівання відбувається локально, лише у точці розрізу, метал не перегрівається і не деформується. Це зменшує ризик виникнення сколів, пошкоджень, а значить кількість браку на підприємстві суттєво скорочується.
Зокрема, для порізки лазером підходять такі метали, як:
- алюміній;
- нержавіюча сталь;
- оцинкована сталь;
- легована сталь;
- вуглецева сталь;
- мідь;
- латунь;
- титан.
В залежності від того який метал обробляється, використовують різний допоміжний газ - аргон, азот, гелій, чистий кисень. Останній використовують для різання чорних металів, а, наприклад, для титану - аргон. Однак метали з високим рівнем відбивання використовувати для лазера не можна, якщо устаткування не захищене від зворотного відбиття. Промінь може потрапити в джерело, серйозно його пошкодивши.
Його використання може бути доцільним для суднобудівної, машинної, авіа, харчовій, медичній промисловості, а також для виготовлення авто, машино-, приладобудуванні, будівництві, адже може різати не лише листи металу, а й труби круглої, прямокутної форми. Він буде корисним не тільки на крупних заводах з серійним виробництвом, а й на фірмах з невеликими виробничими потужностями, де необхідно виготовляти продукцію будь-якої складності.
Складові лазерного верстата
Загалом подібне обладнання складне з технічної сторони, навіть якщо порівнювати устаткування для малого, середнього бізнесу. Лазерні верстати для листового матеріалу, труб, наприклад, від компанії Aramis включає:
- систему руху;
- систему ЧПК;
- програмне забезпечення технолога з ліцензією;
- лазерне джерело з блоком живлення;
- оптичну ріжучу головку з автофокусом;
- систему охолодження.
Деякі комплекси мають функцію гравіювання, завдяки використанню певних алгоритмів, а завдяки сучасному програмному забезпеченню розкрій можна проводити як в автоматичному, так і в ручному режимі. Встановлені синхронні лінійні двигуни забезпечують довговічність системи та збільшену продуктивність, а ітербієвий волоконний лазер з оптичною схемою - високу точність зрізу без подальшої додаткової обробки виробу.
Таким чином, завдяки використанню сучасних лазерних верстатів можна швидко, без зайвого втручання людини різати метали різного типу та товщини. Сучасні системи лазера, ЧПК, точність розрізу та охолодження забезпечать високої якості різання металу з раціональним розкроєм без додаткової обробки. Це сучасне рішення як для великих, так і невеликих підприємств та вигідна інвестиція на довгі роки.