Як мелатонін допомагає боротися зі стресом

Чи знаєте ви, що мелатонін — гормон, який допомагає нам засинати, також зменшує рівень стресу? А все тому, що він не лише відповідає за здоровий сон, а й впливає на нервову систему, допомагаючи їй заспокоїтись та відновитись. Як саме він це відбувається, пояснюють спеціалісти Perla Helsa, українського виробника дієтичних добавок.

Для чого потрібен мелатонін

Мелатонін — це гормон, який виробляється у головному мозку, а точніше — у шишкоподібній залозі. Його головне завдання — регулювати наш біологічний годинник, тобто допомогти тілу зрозуміти, що треба спати. Коли темнішає, його синтез посилюється, саме тому нам легше заснути вночі.

Мелатонін не лише відповідає за сон, а й впливає на роботу нервової системи. Він допомагає:

  • заспокоїтись;
  • зменшити рівень тривоги;
  • стабілізувати емоційний стан;
  • захистити нейрони (клітини головного мозку) від негативного впливу стресу. 

Коли людина не може заснути, або відчуває тривожність та стрес, спеціалісти Perla Helsa радять пропити https://perlahelsa.ua/sleeps-melatonin — натуральну добавку, що містить мелатонін, який м’яко підтримує нервову систему та сприяє швидкому розслабленню перед сном.

Як саме мелатонін допомагає боротись зі стресом

Гормон нормалізує біоритми, сприяє легкому засинанню та поліпшує якість сну. А повноцінний нічний відпочинок — це ключ до відновлення організму, зокрема нервової системи, який знижує рівень тривожності, покращує емоційний стан та підвищує стійкість до стресу.

Взаємодія з гормональною системою

Крім того, мелатонін тісно взаємодіє з іншими гормонами, які пов’язані з тривожністю. Насамперед це:

  • Кортизол. Рівень цього гормону природно підвищується вранці, що дозволяє нам прокинутися та бути активними впродовж дня. При цьому кортизол також називають «гормоном стресу», адже він допомагає організму реагувати на небезпечні ситуації — підвищує тиск, рівень цукру в крові та активує сили на подолання перешкод. Й саме мелатонін є одним з гормонів, які знижують рівень кортизолу в крові, що допомагає розслабитись та зняти напругу.
  • Серотонін — нейромедіатор, що відповідає за відчуття щастя та емоційної стабільності. Саме з нього, до речі, синтезується мелатонін під впливом ферменту  N-ацетилтрансферази. Тобто, коли в організмі достатньо серотоніну (наприклад, після тренування або приємного спілкування), то й мелатонін виробляється активніше. Це полегшує засинання та допомагає позбутися стресу.

Цікаво, що синтез мелатоніну також залежить від роботи щитоподібної залози. Тиреоїдні гормони (тироксин, трийодтиронін) стимулюють його вироблення, тоді як кальцитонін пригнічує цей процес. Тому, коли людина перебуває в стані хронічного стресу, варто перевірити, чи немає проблем з цим органом.

Антиоксидантні властивості мелатоніну та стрес

Мелатонін також є потужним антиоксидантом. Під час стресу в організмі утворюється велика кількість вільних радикалів, які пошкоджують нейрони. Мелатонін допомагає ефективно впоратися з пошкодженням цих клітин:

  • зменшує токсичну дію глутамату — збуджувального нейромедіатора;
  • активує фактори росту нервових клітин;
  • захищає нейрони від передчасної смерті.

Все це позитивно впливає на центральну нервову систему й допомагає позбутися стресу.

Заспокійлива дія мелатоніну

Мелатонін також можна назвати потужним регулятором емоційного стану. Він має рецептори у лімбічній системі мозку, яка відповідає за емоції та поведінкові реакції, й активує їх, щоб знизити рівень тривожності, страху та нервового напруження.

Тож не дивно, що у відповідь на стрес головний мозок збільшує синтез мелатоніну, аби допомогти організму адаптуватися до психоемоційного навантаження та повернути внутрішню рівновагу. Саме тому гормон сну часто розглядають як природний антистресовий засіб, що діє м’яко, але ефективно.

Як нормалізувати мелатонін в організмі

Щоби підтримати природний синтез мелатоніну, варто дотримуватись простих, але ефективних правил:

  • Подбайте про якість сну. Лягайте спати й прокидайтеся в один і той самий час — навіть у вихідні. Це допоможе організму «налаштувати» біологічний годинник.
  • Уникайте яскравого світла ввечері. Синтез мелатоніну активується в темряві, тому синє світло від екранів телефону, комп’ютера, телевізора пригнічує його вироблення. Тому за 1–2 години до сну зменшить яскравість гаджетів.
  • Не їжте перед сном. Важка їжа примушує працювати травну систему, що заважає спокійному засинанню. Ліпше вечеряти за 3 години до сну. 
  • Практикуйте релаксацію. Якщо не можете заснути або заспокоїтись — медитуйте, робіть дихальні вправи.

Також корисно періодично вживати дієтичні добавки. Лікарі зазвичай радять приймати 0,5-3 мг мелатоніну за 30–60 хвилин до сну. Вживати його можна час від часу, коли виникне потреба, або пройти курс. В останньому випадку його приймають 1-4 тижні, залежно від стану тривожності.

0
репостів
0
репостів