Такий звичний відомий нам гамбургер, виявляється, має дуже довгу історію. Навіть древні єгиптяни їли м'ясні пиріжки, схожі на сучасний гамбургер. Протягом століть подібні пиріжки вживалися в їжу під різними назвами. Де і коли з'явився перший гамбургер, важко сказати. Жителі багатьох міст Америки стверджують, що саме їхні предки винайшли його.
Гамбургер у Київській Русі
Легенди кажуть, що історія гамбургера почалася з монголів. Вони ховали під сідлами шматки м'яса. М'яке м'ясо в результаті тривалого часу, проведеного під сідлом, обирало форму пиріжка. Воно ставало досить м'яким, його поїдали сирим. Завойовники не витрачали час на зупинки, вони поспішали підкорити світ.
Онук Чингісхана, Хубілай Хан і його орди вторглися на руські землі і принесли з собою свою страву. Природно, з часом страва була вдосконалена з урахуванням місцевих смаків. Українські кухарі додали нарізану цибулю і сирі яйця.
Гамбурзький стейк
У портове місто Гамбург цю ідею привезли моряки. Тут його стали готувати як стейк в сухарях і назвали «гамбурзький стейк». Сьогодні це дуже популярна страва в Японії, де вона називається ще однією назвою «ханбагу».
Але коли фарш з яловичини, вкладений в булочку, потрапляє в Америку? Одні стверджують, що перший американський гамбургер (фактично гамбурзький стейк) в 1834 році був поданий в ресторані Delmonico's, Нью-Йорк.
Інші стверджують, що гамбургерами торгував якийсь Чарлі Нагрену з Сеймура, штат Вісконсін. Він привіз на ярмарок фрикадельки, але торгівля йшла дуже слабо. Важко їсти фрикадельки, прогулюючись по ярмарку. Ось тоді і прийшла до нього ідея сплюснути фрикадельки і вкласти їх між двома шматочками хліба. Це творіння стали називати «гамбургер Чарлі».
Місто Сеймур вважає себе батьківщиною гамбургера і щорічно проводить фестиваль в його честь. У Нью-Хейвені, штат Коннектикут, стверджують, що саме тут вперше приготували улюблену всіма їжу. Коли один з відвідувачів попросив приготувати йому що-небудь таке, що можна їсти на ходу, кухар підсмажив велику котлету і вклав між двома скибочками хліба.
Сім'я Френка і Чарльза Менчи з Акрона, штат Огайо, які керують невеликою мережею «Menches Bros», стверджують, що їх прадід Чарльз і його брат Френк винайшли блюдо для ярмарків і для пікніків.
За сімейною легендою брати торгували ковбасами. Щоб урізноманітнити асортимент товарів, вони купили трохи яловичини, зробили з неї фарш, додали спецій і приготували бутерброд. Вони не знали, як назвати своє творіння і, побачивши на банері напис, назвали його гамбургером в честь назви ярмарки. Їх вважають винахідниками гамбургера.
Гамбургер - не бутерброд
Але багато хто впевнений, що не можна називати бутерброд гамбургером. М'ясо повинно бути з булочкою, а не скибочками хліба. Якщо судити так, тоді лаври потрібно віддати фермеру і рестораторові Оскару Вебером Більбо з Талса, Оклахома. Саме він приготував перші гамбургери з булочкою.
Швидше за все, прабатько гамбургера виник відразу в декількох місцях незалежно один від одного. Більшість людей згодні з тим, що гамбургер був вперше популяризований 1904 році. Навіть історики «Макдональдса» згодні з цим.
Флетчер Девіс з Афін, штат Техас, представив гамбургер на Всесвітній виставці в Сент-Луїсі. Девіс виклав суміш меленої гірчиці і майонезу, додав солоний огірок і шматочки цибулі. Це викликало фурор. Після виставки газети рознесли сенсацію по всій країні.
У 1920-ті роки гамбургер продавався в мережі швидкого обслуговування Білого дому за п'ять центів. Саме тоді гамбургери почали купувати в якості перекусу на роботі. Ще однією ланкою в популяризації гамбургера був Wimpy Grills, пухкенький вусатий мультяшний персонаж, що пропонує з'їсти гамбургер.
У 1930-х роках з'явилися спеціальні ресторани. Саме тоді в гамбургер стали додавати сир. Сьогодні пропонується найширший вибір гамбургерів: з куркою, вегетаріанські гамбургери, гамбургери з безліччю різних начинок, включаючи салат, гриби, сир, цибуля, помідори, кетчуп, гірчицю, солоні огірки.
У 1950-ті роки гамбургер став американської іконою. З появою «Макдональдс» в долі гамбургера відбулися значні події. Нарівні з яблучним пирогом, він став найпопулярнішою стравою США.
Яловичий, смажений, приготований на пару або обсмажений з обох сторін, з начинкою з кетчупу, майонезу, сиру, соусу, цибулі, авокадо або грибами, гамбургер - це ресторанна індустрія. Незважаючи на свій вік, гамбургер зберіг свою привабливість. Кажуть, що це самий споживаний в світі продукт.