Піч для лазні - це не просто обов'язкова частина, це її серце. Так склалося історично. По-перше, сама лазня на Русі вважалася сакральним місцем, та й до печей люди ставилися з особливим трепетом. В наш час, природно, містичний зміст випарувався, а ось складність вибору головного «банного» атрибута залишилася. Перед людиною, що вирішила будувати баню, обов'язково постане питання про те, як вибрати для неї піч. В наш час купити печі для сауни дров'яні не проблема, а от зробити вірний вибір - це вже інше питання. Що краще? Характеристик досить, щоб в них заплутатися. Тому спробуємо розібратись.
Види печей для лазні
Цегляні печі
Той, хто вирішить вибудувати таку піч в своїй лазні, віддасть данину історії та традиціям предків. На жаль, зараз їх можна зустріти досить рідко. Складно знайти дійсно хорошого пічника, адже банну піч скласти набагато важче звичайної. І ще одна причина їх поступового витіснення іншими видами - це те, що парилка розігрівається довго. Деяких це не влаштовує. Але якщо вам пощастило з пічником і все інше не бентежить, то цегляна піч вірою і правдою прослужить довгі роки. Що ж вона собою являє?
Цегляна піч - досить масивна «споруда». Її вага може досягати 1200 кг і залежить від товщини кладки. Необхідний міцний фундамент, здатний витримати таку масу. Сама конструкція складається з декількох частин:
- топки з вогнетривкої цегли;
- димоходу;
- місця, в якому відбувається нагрів води (змійовика);
- місця для збору золи (зольника);
- решітки.
До переваг кам'яних банних печей відносяться:
- здатність довго утримувати тепло (до 8 годин);
- здатність прогрівати велику площу;
- достатній рівень пожежної безпеки.
Є й недоліки:
- складність у виконанні (як уже говорилося вище, все залежить від кваліфікації пічника);
- довго розтоплюється;
- вага конструкції і її площа, яка істотно «отгризет» площа самої парилки;
- необхідність зведення надійного фундаменту;
- висока вартість (це наслідок дорогих послуг грамотного пічника, якісних матеріалів і будівництва фундаменту).
Металеві лазневі печі
Тим, кого налякав обсяг робіт і витрат на кам'яну піч, не варто впадати у відчай. Без баньки ви не залишитеся! Гідна альтернатива - металеві печі. Найбільшою популярністю користуються чавунні і сталеві.
Металеві печі використосують здебільшого ті, хто будує лазню своїми руками і не володіє знаннями пічника. Звідси можна виділити кілька суттєвих плюсів даного пристрою:
- простота монтажу;
- економія на фундаменті;
- невелика площа;
- висока швидкість прогрівання приміщення;
- простота розпалювання;
- відсутність чадних газів.
Однак металеві печі не позбавлені і мінусів:
- швидке охолодження;
- необхідність постійно підтримувати вогонь;
- потужності для прогріву великих приміщень замало;
- не захищають від теплового удару;
- рівень пожежної низький.
Найбільшою популярністю користуються металеві печі з хромової сталі. Їх ще називають «чисте повітря», оскільки кисень в приміщенні не випалюється. Подібні моделі можна зустріти у таких виробників, як Harvia і Неlo.
Чавунні печі зустрічаються рідше сталевих, але тим не менше завойовують любов своєї споживчої аудиторії.
Найпростіша металева піч - це відома всім буржуйка. «Ящик» з трубою і дверцятами, через яку закладаються дрова, а якщо бути точним, багато дров. Вони мають право на існування, але серед фахівців банного устаткування давно вже вважаються пережитком.
Сучасні моделі набагато безпечніше як для користувача (менше ризик обпектися), так для приміщення (викладені зверху вогнетривкою цеглою). Піч виконується із залізних листів близько 5 мм завтовшки, об'єднаних в зварену конструкцію. Крім самого каркаса, вона має теплову камеру (для засипки каменів) або бак для води.