Мода на добавки до чорної традиційної кави, які збагачують смак і маскують кавову гіркоту, народилася колись на Сході. Це були прянощі - кориця, ваніль, мигдальна крихта. Європа пішла іншим шляхом, придумавши пом'якшувати гірчинку молоком, а підсолоджувати медом або цукровою патокою. Любителі кавового напою з Карибського басейну і Південної Америки поєднали каву з алкоголем - ромом, лікером.
Так народилася світова скарбниця кавових рецептів, що увібрала в себе традиції цілих континентів і окремих народів. Сьогодні смакові нотки варіюються спеціальними сиропами для кави. У них особлива консистенція, щоб молоко не згорнулося пластівцями і кава вийшла належним чином.
Які смаки у сиропів для кави та кавових коктейлів
У професійного бариста завжди під рукою асортимент добавок, що наділяють порцію кожного напою неповторної смаковою гаммою.
Спеціально виготовлені для барів сиропи мають смакове різноманітність:
- фруктів або ягід;
- прянощів;
- алкогольних напоїв;
- горіхів;
- екзотичних плодів;
- трав, квіткових нектарів;
- десертів.
Кавомани сміливо дозволяють собі будь-який експеримент, але кавова культура встигла напрацювати найбільш вдалі поєднання для окремих напоїв.
Смакове різноманітність кавових напоїв
Кожна поважаюча себе кав'ярня готує вишукану кавову класику, а хороший бариста знає близько півсотні всіляких рецептів кави - східного, кубинського, італійського, віденського, американського. Але родзинка - це сироп, який додається до напою.
- Еспрессо - це міцна чорна кава з пінкою з кавоварки. Його збагатять сиропи з горіховою, коньячної, лікерної, шоколадної, імбирної ноткою.
- Кава по-турецьки - традиційний східний чорний напій, зварений в турці. До нього підійдуть сиропи кориці, мигдалю, фініків, арахісу.
- Латте - європейська молочна класика. Вона немислима без ванілі, карамелі, дактилів.
- Моккачіно прийшов з Америки, тому до нього найбільш доречні шоколадний, кленовий, горіховий смак. Відмінним вибором стануть сиропи Royal Cane «Шоколадне печиво» або «Снікерс».
- Макіато - дітище італійців, які придумали міцний латте прикрасити навершием з густою пінки. Отримати насолоду від чашечки макиато допоможуть добавки зі смаком коньяку, ванілі, шоколаду, амаретто, карамелі, горішків.
- Капучіно народилося в Австрії з ідеї пом'якшувати кави за допомогою збитих жовтків і вершків. Сьогодні смакові нюанси в напій привносять сиропи амаретто, білого або класичного шоколаду, карамелі, горіхів, коньяку, банана, вишні, ванілі, кориці, дині, імбиру, ірландського крему.
- Фрапучіно - холодний кавовий коктейль на основі морозива і молока, придуманий американцями. Мабуть, це самий універсальний напій - йому можна надавати будь-який вподобаний смак - ягід, фруктів, алкоголю, спецій, горіхів, шоколаду.
Додавання натурального сиропу дарує задоволення від кожного ковтка ароматної кави, наділеного яскравим смаковим нюансом. Ідеально підходить допитливим особистостям, які прагнуть експериментувати, пробувати нове, незвідане.
Як готувати каву з сиропом
Приготувати кавовий шедевр можна і вдома, в турці, кавоварці, кавомашині. Головне - запастися сиропом, у якого улюблений смак.
Скільки лити сиропу - справа індивідуальна. Теоретично 1 чайна ложечка солодкої рідини (5 мл) замінює собою стільки ж цукру. Але враховуйте, що він не тільки підсолоджує, але вносить активне смакове доповнення.
Щоб не порушувати гармонію дуету з кавою, важливо при заварюванні дотримувати класичні пропорції:
на порцію до 60 мл - 5 мл сиропу або 1 чайна ложечка;
на чашечку 100 мл - 10 мл;
на чашку 150 мл - 15-20 мл;
на склянку 200 мл - 20-25 мл;
на келих 200-300 мл - 25-30 мл.
Солодкоїжкам, які віддають перевагу більш солодкому смаку, краще додати звичайний цукор, а добавку вливати помірно.
До гарячих напоїв підходять далеко не всі сиропи - деякі згортають рідину, дають осад, перетворюють молоко в пластівці.