Електромобілі все більше набирають популярності на авторинку, адже економічні, екологічні та дозволяють заощаджувати на ремонті рухомих частин, яких у ДВЗ значно більше. Однак при купівлі автівок з пробігом на https://avtopoisk.ua/kiev/ виникає безліч питань: як швидко впаде ринкова вартість авто через декілька років, чи вигідно купувати електро модель? Більшість водіїв вважає, що ліпше придбати традиційну автівку, але чи варто демонізувати електрокари? Спробуємо розібратися з цим далі у статті.
Чому варто розглянути можливість купити електромобіль?
Не існує такої техніки, яка б не мала недоліків чи плюсів, так можна сказати і про дизельні, бензинові автівки та електромобілі. Не секрет, що усі нові автівки втрачають половину своєї вартості вже за рік, не виключенням є і електрокари. Тип не менше, водії, які бажають придбати новішу модель на авторинку мають можливість придбати майже нову автівку за доступною ціною. Цьому є пояснення:
- Технології створення акумуляторів - основи усіх "електричок" стрімко розвиваються, стаючи більш досконалими. Відповідно і ціна на старіші моделі значно падає.
- Збільшується конкуренція на ринку виробників, все більше компаній випускають електричні моделі, нові моделі з'являються на ринку швидше.
Обслуговувати таке авто значно простіше: не потрібно замінювати моторну оливу, ремінь ГРМ, свічки запалювання і багато іншого, що потребує значних фінансових вкладень. Менше рухомих частин - дешевше і простіше ТО. Це не кажучи про шкоду екології, витрат палива, яких просто немає, адже навіть електрикою заряджати авто дешевше, ніж традиційним пальним. Особливо, якщо авто знаходиться у приватному домоволодінні і заряд здійснювати за нічним тарифом.
Громадські станції заряджання можуть мати більший тариф і часто суттєво різняться по вартості за 1 кВт, однак навіть з цим це буде значно вигідніше.
Також наразі для ввезення електромобілів діють пільги на ввезення до України і будуть вони актуальними до січня 2026 року. Це пояснює доступну вартість таких машин на первинному та вторинному автомобільних ринках. На відміну від ДВЗ, де треба сплачувати і ПДВ від вартості, і акциз, за електричну модель, яку ввозять до нашої країни потрібно заплатити лише збір - 1 євро за 1 кВт місткості акумулятора. Усе це дозволяє придбати вживане авто за привабливою ціною, в тому числі вищого класу.
Фактори, які впливають на вибір електроавтівки
Найбільш вартісним і важливим елементом кожного електромобіля є електрична батарея. Залежно від користування автівкою, пробігу, налаштувань поїздки її ємність може зменшуватися, впливаючи на запас ходу.
Перші автомобілі, як правило, мають меншу ємність та старіші типи акумуляторів, однак усі вони розраховані на тривале користування. З усім тим, прикупівлі потрібно звернути увагу на:
- стан батареї (SOH). За можливості краще провести тестування її "здоров'я" за допомогою спеціальних програм, які є на спеціалізованій СТО. Такі ж показники можна отримати в офіційного дилера компанії виробника авто за окрему плату. Така інвестиція гарантуватиме, що з батареєю все добре і вона добре працює, або навпаки - є якісь проблеми і краще відмовитися від купівлі такої автівки. Також на нових авто є можливість переглянути стан батареї через додаток;
- наявність діючої гарантії, адже виробники надають гарантійні зобов'язання до 8 років чи пробіг до 100 000 км;
- наявність сервісної документації, де вказано планові ТО та можливі ремонти.
Крім того, діагностика дозволить перевірити в якому режимі машина найбільше часу їздила, наприклад, в режимі SPORT чи ECO, а також на які відстані і як часто. Умови експлуатації автівки також мають значення, наприклад, регіони з морським повітрям можуть негативно впливати на кузов та викликати його корозію, металевих деталей підвіски.
Заряджання та ПЗ
Більшість автівок мають 400-вольтну технологію приводу та окремі - 800-вольтну. І ті, і інші мають свої недоліки та переваги, однак варто розуміти, що це впливає на зарядну потужність пристрою та ефективність приводу. Чим вища напруга, тим швидше буде відбуватися заряджання авто. Це зручно особливо для тих водіїв, які не мають змоги перебувати біля громадських станцій тривалий час. Наразі 800-вольтну батарею мають:
- Hyundai Ioniq 5;
- Kia EV6;
- Zeekr 7X;
- Porsche Taycan;
- Audi e-tron GT;
- Genesis GV60 / GV70 / G80;
- Lucid Air.
Варто звернути увагу не лише за зарядний порт, а й протестувати зарядку, чи відсутні пошкодження і проблеми у заряджанні авто. Добре, якщо є додаток до авто та регулярні оновлення системи. Зазвичай виробник в автономному режимі надсилає такі оновлення для автівки, дозволяючи покращувати ефективність батареї, функціональність машини. Крім того, при купівлі авто з пробігом не менш важливо переконатися у справності усіх систем авто: навігації, дисплею, радарів і парктроніків тощо. Додаткова перевірка на СТО забезпечить надійність та безпеку водіння і якщо виникають питання, то це також може впливати на кінцеву ціну ТЗ.
Потенційно проблеми з електромобілями можуть виникати, як і з іншими авто, це потрібно враховувати. По-перше, можуть виникати несправності модулів батареї, але їх можна замінити, по-друге, велика кількість електроніки теж має ризик, адже деякі системи можуть вийти з ладу.
Проте, електромобіль - майбутнє, вторинний ринок зараз вигідний для купівлі нових моделей за привабливою ціною. А новітні технології, сучасні системи безпеки полегшують керування. Головне - переконатися у справності всіх систем, батареї, зарядки і ПЗ. Нескладна перевірка на СТО допоможе визначитися варто купувати конкретну автівку чи ні, аби вона служила роками.