Що таке сітківка? З яких причин вона може розірватися? І чому не можна зволікати з операцією?
Про хворобу, що призводить до інвалідності, розповідає доктор медичних наук, професор, лікар вищої категорії, вітреоретинальний хірург офтальмологічного центру “Ексімер” Юлія Панченко
Насправді ми бачимо не очима, а мозком. Око це орган, який можна порівняти з глобусом, що поділяється на дві частини. Екватор, що розділяє око на ці дві частини, є місцем кріплення сітківки. І якщо одна півкуля є оптичною системою – рогівка, кришталик, то інша – продовженням головного мозку, нейросенсорною тканиною – сітківкою.
Що відбувається при відшаруванні сітківки
Сітківка – складається з 10 шарів і приймає зображення лише маленькою центральною частиною – макулярною ділянкою (5-7 мм). Щоб сітківка належно функціонувала, всі шари мають між собою правильно з’єднуватися.
При відшаруванні сітківки на периферії відбувається її розрив – (уявіть ґудзик, який вирвали із сорочки зі шматком тканини), формується клапан і рідина зі скловидного тіла витікає та розшаровує нейросенсорний шар і пігментний епітелій сітківки. Клітини гинуть і перестають правильно передавати імпульси у зоровий нерв та головний мозок. Ось чому потрібне термінове хірургічне втручання.
Симптоми відшарування сітківки
В 90 % короткозорих людей, в яких око збільшене в об’ємі, є периферична вітреоретинальна дегенерація – витончення у місці кріплення сітківки в екваторі ока. Тривалий час ця проблема може жодним чином себе не виявляти: якихось скарг чи погіршення зору немає.
Які ж передвісники повинні насторожити? Зокрема, це поява:
-
спалахів;
-
блискавок;
-
плям або цяток, що плавають в оці.
Таке відбувається, коли скловидне тіло на периферії починає трохи зачіпати сітківку. І в якийсь момент, зазвичай за фізичного навантаження (підйом ваги, заняття спортом), сітківка розривається. Однак цьому обов’язково передують наведені вище симптоми.
Тож важливо раз на рік проходити розширене детальне офтальмологічне дослідження – з оглядом периферії очного дна й комп’ютерною томографією сітківки.
Чому не можна гаяти часу
Відшарування сітківки можна порівняти з апендицитом у хірургії: це невідкладний стан в офтальмології, який загрожує втратою зору. Чим раніше проведена операція, тим більше шансів повернути або зберегти зір.
Упродовж перших днів, у найгіршій ситуації – 1-2 тижнів, хірургу потрібно відновити анатомію ока, щоб шари сітківки поєднувалися між собою і могли правильно функціонувати. Адже клітини, які не отримують живлення, починають гинути.
Звісно, вітреоретинальний хірург у будь-якому випадку за допомогою сучасного обладнання й новітніх технологій відновить анатомію ока. Так, після операції око матиме правильну анатомічну форму, але його функція, зір, вже може бути втрачена!
Отже, що швидше провести хірургічне втручання, то більше шансів для збереження або відновлення зору.