Імунна система виконує в організмі важливу функцію: знешкоджує чужорідні клітини, інфекції та віруси, що дозволяє людині не захворіти. Більшість населення чула про користь імунітету, тому бажає його покращити. Вчені виявили заходи, які можуть допомогти кожній людині підтримувати здоровий імунітет – здатність організму чинити опір хворобам.
Симптоми поганого імунітету
Постійні простудні захворювання, хронічна втома, неприємні відчуття в суглобах і м'язах, безсоння або постійна сонливість, шкірні висипання – це ознаки поганого імунітету і привід звернутися до лікаря. Імунітет конкретної людини частково залежить від спадковості, він формується ще в материнському лоні. Друга частина імунітету повністю залежить від способу життя.
Вчені відокремлюють три основні фактори, які можна самостійно моделювати для підвищення імунітету взимку:
- регулярне збалансоване харчування;
- спокійний дух та міцний сон;
- помірні навантаження.
Більшість людей замислюються про свій імунітет під час важкої хвороби, коли стикаються з наслідками імунної недостатності. Взимку організм особливо потребує значної підтримки. Приділити увагу собі потрібно після грипу або ГРВІ. Також це питання актуальне для спортсменів та робітників, які переносять великі фізичні або психологічні навантаження. Підвищити імунітет можливо за допомогою деяких засобів, про які ми зараз і поговоримо.
Харчування для зміцнення імунітету
Тіло живої істоти складається с того, що вона їсть, без харчування організм дуже швидко загине. Збалансоване харчування – запорука ефективного захисту від хвороб, бо поліпшує захисні сили організму. Треба вибирати раціональне харчування, якісне та достатнє по об’єму. В раціоні повинні бути білки (м'ясо, молоко, риба, яйця, бобові, крупи). На роботу імунітету добре впливають морепродукти та яловича печінка.
Ефективні для імунітету прянощі, серед яких найбільш доступні лавровий лист, хрін, імбир, куркума, кориця. Помилкою буде приймати фармацевтичні імуностилятори без призначення лікаря – це аксіома для вітчизняних медиків. На заході ліки цього виду вважаються такими, що не мають доказаної ефективності, тому західні лікарі їх не призначають своїм пацієнтам.
Всемірні медичні організації одностайно признають важливим фактором, що впливає на імунітет, прийняття вітамінів та мікроелементів природного походження. Вітамін А в великих кількостях присутній в моркві, зелені, винограді. Вітаміни групи В – в крупах, бобових, м'ясі, яйцях, горіхах та зелені.
Вітамін С є в цитрусових, ягодах, квашеній капусті, шипшині. Не буде зайвим періодичне споживання свіже вижатого соку або фруктового пюре, яке можна виготовити вдома за допомогою звичайного блендера.
Вітамін Е – в оліях різного походження, горіхах та сімені. Прийняття вітамінів хімічного походження в профілактичних цілях небажане. Фармацевтичні вітаміни повинні призначатися винятково лікарями у випадках гіповітамінозу.
З мікроелементів на імунітет найбільш впливають селен на цинк. Селена багато в морепродуктах, рибі, часнику. Для балансу цинку в організмі потрібно вживати рибу, печінку, бобові. Також в організм повинні поступати з їжею магній, залізо та цинк, які є в субпродуктах, бобових, горіхах та чорному шоколаді.
Широко відомо, що куріння негативно впливає на імунні сили організму. З алкогольними напоями все складніше. Алкоголь у великих дозах негативно впливає, призводячи до алкогольної залежності та руйнуванню органів. Медичні дослідження показали, що червоне вино добре діє на імунітет, але щоденна доза повинна складати приблизно 100 грамів. На цій основі лікарі дають своїм пацієнтам рекомендацію: пити бокал червоного вина декілька разів на тиждень, але не більше одного разу в день.
Загартування
Готуватися до сезону простуд краще заздалегідь, для цього потрібно не тільки займатися фізичними вправами, але й посилювати неспецифічний захист. Про загартування чули всі, але більшість мають про це невірне уявлення. Зовсім не обов’язково занурюватися в ополонку, або ходити босими ногами по снігу. Достатньо у душі поперемінно включати холодну та гарячу воду. Різниця температур повинна складати приблизно 15°. Холодна вода – це +20°С, гаряча – +35°С. Обливатися достатньо по 5 хвилин на день, зранку або вечором. Загартування дітей – найкраща профілактика простудних захворювань у дитячих колективах.
Нервова система
Часті стреси – основний ворог імунітету. Особливо небезпечний неконтрольований стрес, коли людина не може впоратися зі своїми емоціями. Врятуватися від емоційно-психічних потрясінь можливо одним способом: навчитися спокійно відноситися до того, що відбувається в житті. Якщо не вдається змінити ситуацію – прийміть її як даність.
Ще один спосіб пережити стрес без шкоди для організму – здоровий сміх. Веселий сміх впливає на організм не менш позитивно, ніж фізичні навантаження. Коли людина сміється, у неї знижується тиск та рівень холестерину, покращується апетит, падає ризик інсультів та інфарктів.
Поможе бути спокійнішим та підвищити імунітет взимку спілкування з домашніми улюбленцями. При простудних захворюваннях має доказаний лікувальний ефект спілкування з кішкою. Температура тіла цієї тварині трохи більше за людську. Кіт підсвідомо лягає на місце запалення, виконуючи роль природної грілки. Муркотіння маленького хижака діє заспокійливо на психіку, посилюючи захисні функції імунітету.
Відповідаючи на питання, як підвищити імунітет взимку, можна виділити декілька важливих моментів. Потрібно заздалегідь почати загартовувати свій організм. Треба постійно правильно харчуватися, не забуваючи про овочі та фрукти, багаті вітамінами. Іноді корисно випивати бокал якісного вина (але не більше), та забезпечити себе позитивним настроєм і духовним спокоєм.