Теми «знайомство» та «привітання» — це базовий матеріал, який вивчається на рівні Basic, адже це те, з чого починається комунікація з будь-якою людиною, незалежно від того знайомі ви чи ні. Здається, що все просто, але насправді це не зовсім так, адже існує офіційний і неофіційний стиль.
Офіційне привітання англійською
Правильне привітання задає тон розвитку подальшого спілкування з людиною. В діловій англійській використовується переважно офіційний стиль спілкування, хоча бувають випадки, коли компанія використовує в корпоративній культурі неформальний напрямок взаємодії з колегами. Хоча це більше виключення з правил.
Перший Кембридзький освітній центр проводить набір на онлайн курси англійської мови для всіх рівнів підготовки.
Привітання в офіційному стилі використовується в декількох ситуаціях, а саме:
- з незнайомими чи малознайомими людьми;
- для вияву поваги до людини, старшої ніж ви віком;
- з колегами, які вищі за статусом ніж ви, це можуть бути начальник відділу, генеральний директор, власник компанії тощо;
- на початку ділової зустрічі.
Good Morning / Afternoon / Evening
Фрази Good Morning / Afternoon / Evening ефективні під час будь-якого спілкування. Ви можете зустріти колегу, друга, начальника чи навіть сусіда і розпочати розмову з «добрий ранок», «добрий день», «добрий вечір». Під час використання потрібно зважати на час доби, наприклад ранок розпочинається з п’ятої години, день — о 12:00, а вечір — після 18:00.
Приклади:
Good afternoon, Mr. Willson. How have you been?
Good morning, Miss Tompson. How have you been?
Додаючи до вітання ім’я того, до кого звертаєтеся, таким чином ви проявляєте повагу.
Звернення до людини за статевою ознакою
Перше, про що варто подумати перед зверненням до людини — це її статус. До жінок можна звернутися таким чином:
- Miss — використовується для звернення до молодої жінки;
- Ms. — застосовується в тому випадку, якщо ви не впевнені чи жінка заміжня;
- Mrs. — підходить для звернення до заміжньої жінки;
- Madam — це найформальніший спосіб звернення, тому потрібен у випадках, якщо жінка займає високу посаду, має похилий вік або, якщо ім’я жінки вам не відоме.
Наприклад:
Miss Alison Wood
Ms. Adelina Collins
Mrs. Maria Black-Williams
Ma’am Keri Smith
Приклади звернень до чоловіків:
- Mr. — таким чином можна звертатися до будь-якого чоловіка;
- Sir — це формальний спосіб звернення до чоловіка, застосовується у випадку, якщо не знаєте імені людини.
Якщо у вас зустріч із людиною, яка має певну наукову ступінь, або ж є лікарем, то звернення потрібно почати з “Professor Anna Wemunt” або ж “Doctor James White”. В даному випадку не важлива стать людини.
How do you do?
“How do you do?” вважається застарілим способом запитати у людини як її справи. Ця фраза використовується на офіційних заходах, таких як ділова вечеря чи конференція, презентація тощо. Найпоширеніші відповіді на це запитання звучать таким чином:
- Hello. How do you do?
- I am fine, thank you.
- Hello. How do you do?
- I am doing well, thank you.
- How do you do.
- How do you do?
В останньому прикладі, якщо ви помітили, “How do you do.” має стверджувальну форму. Такий тип звертання може використовуватися під час першого знайомства, відповідь до нього виглядає ідентично.
Nice to meet you
“Nice to meet you” (приємно познайомитися) використовується при першому знайомстві після того, як ваш новий знайомий назвав своє ім’я.
- Good evening. I am Alison Wood from “EPAM systems”.
- Nice to meet you, Mrs. Alison Wood.
Щоб урізноманітнити цю фразу, можете також вживати її аналог “Pleased to meet you”.
How have you been?
“How have you been” є аналогом “How are you?”. Різниця між ними в тому, що перша є більш ввічливою і формальною, а друга застосовується в загальній англійській. Вона використовується лише в тому випадку, якщо ви зустрічалися раніше з цією людиною.
Наприклад:
- Good morning, Mr.Simpson. How have you been?
- Hello. I am well. How about you?
Неформальне спілкування
Згадайте як ви спілкуєтеся з друзями, рідними, колегами під час роботи чи поза нею та знайомими людьми. Ви навряд чи вживаєте фрази із ділового стилю спілкування, зазвичай вони легкі та невимушені.
Hey / Hi
“Hey” та “hi” — це не неформальне привітання, яке пішло від слова “hello”. Проте, “hi” можна застосовувати майже в будь-якій ситуації, а от “hey” — тільки для знайомих людей. Останнє може використовуватис не тільки як привітання, а й як спосіб звернути увагу до себе певної людини: Hey, Anna. Wait me, please.
Наприклад:
- Hi, John. How are you?
- I’m fine, thanks. And you?
Є один важливий момент, якщо ви з людиною взагалі не знайомі, то краше використати “hello”, інше звернення може викликати обурення і ви виглядатимете не дуже ввічливою особою в очах співрозмовника.
Дізнатись про рівні англійської мови можна зі статті https://cambridge.ua/uk/blog/levels-of-english/, прочитавши її ви зможете визначити свій рівень та дізнатись як його підвищити.
How are you doing? / How’s it going? / What’s up? / What’s new? / What’s going on?
“How are you doing?” або “ How’s it going?” мають теж саме значення, що й “How are you?” єдине, що перші два варіанти ви можете використовувати в колі знайомих вам людей, а останній — є більш ввічливим способом запитати як справи.
Наприклад:
- Hey, Dany. How are you doing?
- I’m great, thanks. And you?
“What’s up?”, “what’s new?” або “what’s going on?” так само мають значення «як твої справи», є частовживаною формою в США.
Наприклад:
- Hey, Jenna. What’s up?
- Hi, Michel. Not much. What about you?
- Nothing much, thanks.
Як ви могли помітити з діалогу, відповісти на ці типи запитань можна за допомогою фраз “not much” та “nothing much”. Якщо ви хочете продовжити розмову, тоді запитайте у відповідь: “What about you?”.
Good / Nice to see you
“Good to see you” або “nice to see you” використовується для того, щоб показати свою радість при зустрічі з людиною, з якою давно не бачилися. Це можуть бути ваші родичі, друзі та колеги з якими у вас приятельські відносини. Зазвичай в таких випадках люди обіймаються.
- Hi, Gerry. Nice to see you.
- Hey, Alice. Nice to see you too. How’s it going?
- I’m great, thanks. And you?
- I’m fine, thanks.