СБПЧ або система безперервної подачі чорнила - досить простий пристрій, що дозволяє інтенсивно використовувати принтери, не піклуючись про те, що в відповідальний момент фарба несподівано закінчиться. На струменевих принтерах в штатному виконанні СБПЧ з'явилося не так давно і користувачам, які з побоюванням ставились до неофіційних надбудов, доводилося обмежувати себе чорнилом, які вдавалося вмістити в рідний картридж. Тепер систему можна застосовувати безбоязно і економити значні кошти при роздруківці на струменевих принтерах будь-яких кольорових матеріалів. А якщо брати МФУ, то ви взагалі матимете міні-друкарню у себе вдома.
Спочатку виробників принтерів всіляко боролися проти поширення витратних матеріалів з боку, нав'язуючи користувачам рідні, але дорогі витратні матеріали. Серед хитрощів були і недоступні кришки принтерів, і електронні чіпи контролю. Зрештою, багаторічна війна закінчилася тим, що компанії виробники принтерів здалися, взяли ідею собі на озброєння і на ринку комп'ютерної техніки з'явилися перші офіційні моделі з СБПЧ.
Система безперервної подачі чорнила представляє собою подобу стандартного картриджа, в якому фарба до друкуючої голівки подається безперервним потоком з легко поповнюваних резервуарів. У міру необхідності, кольори в резервуари можна дозаправляти окремо, що з одного боку виключає переривання друку через вичерпання одного з відтінків, з іншого - міняти далеко недешевий картридж з тієї ж причини. Чорнило для СБПЧ продаються в пляшках об'ємом, що значно перевищує можливості стандартного картриджа. Їх розлив проводиться в просту тару вручну, електроніка і захист не використовуються, що також знижує собівартість відбитка. До того ж деякі виробники з особливою ретельністю ставляться до форми пляшок, намагаючись максимально полегшити користувачам процес заправки СБПЧ. Наприклад, компанія Epson змінила форми носиків пляшок з чорнилом різних кольорів, щоб при розливі їх було неможливо переплутати.
Визначаючи конструкції стандартних струменевих принтерів, виробники поєднували картриджі з друкуючою головкою, і вони переміщалися разом з нею. У принтерах з СБПЧ резервуари з чорнилом нерухомі, а з головкою вони з'єднані за допомогою шлейфа. Таке конструктивне рішення дещо збільшує габарити принтера, зате зменшує знос головки. Для зручності відстеження рівня чорнила, резервуари виконують в прозорому варіанті, а в корпусі принтера передбачені спеціальні віконця.
Як вибирати принтер з СБПЧ?
На поточний момент на ринку струменевих принтерів присутні моделі, забезпечені СБПЧ від чотирьох виробників: Epson, HP, Brother, Canon. Ветераном ринку є Epson, який першим п'ять років тому випустив штатну систему безперервної подачі чорнила, останнім до виробництва СБПЧ приступив HP - це сталося в 2016 році. Сумніватися в якості і надійності продукції відомих світових брендів не має сенсу, а відштовхуватися при виборі варто, виходячи від області використання. При цьому важливо врахувати:
- Швидкість друку і розрахункове навантаження. Розрахунковий ресурс кількості відбитків в місяць і швидкість їх видачі при різному ступені якості для кожного принтера відмінні. Якщо планується використовувати його час від часу, то підійде будь-яка модель. Якщо мова йде про фотостудії, де важливі якість і швидкість, то повільні моделі не підійдуть.
- Ресурс друкуючої головки. Як правило, недорогі моделі принтерів з СБПЧ мають комплектуючі з обмеженим ресурсом. Якщо тільки одна заправка чорнилом розрахована на кілька тисяч копій, а ресурс головки не перевищує 15 тисяч, то в цьому бачиться деяка невідповідність. Нову головку доведеться замовляти в сервісних центрах або купувати сумнівну продукцію на радіо ринках. Важливий і ресурс самого принтера, який складається з навантаження і експлуатаційного періоду.
- Важливо, чи є необхідність у друці без полів. Для роздруківки комерційної інформації, презентацій або рефератів поля цілком доречні. У разі роботи з фотоматеріалами, краще орієнтуватися на друк на весь аркуш, щоб згодом не займатися обрізанням білих країв.
- Область застосування впливає на тип принтера. Це може бути звичайний струменевий принтер або принтер, поєднаний зі сканером (МФУ).
Коли необхідний принтер з СБПЧ?
Перш ніж купувати принтер з СБПЧ, варто витратити деякий час і порахувати, в яку суму грошей обійдеться один відбиток. Економічна складова у моделей зі штатною системою безперервної подачі чорнила виглядає більш чесною - вона не передбачає залучення споживачів дешевою вартістю пристрою, щоб потім наживатися на дорогих картриджах. Таким чином, існує два варіанти розвитку подій: купити стандартний кольоровий принтер за 2-3 тисячі і потім періодично витрачати чималі гроші на картриджі або спочатку витратити на принтер 10-15 тисяч і економити на СБПЧ. Якщо друкувати близько ста листів в день економія виллється в значну суму.
Слід враховувати, що СБПЧ в першу чергу розрахована на регулярну роботу. В іншому випадку є шанс виникнення неприємних ситуацій, коли друкуюча головка засихає, а чорнила густіють всередині резервуарів. До останнього найбільш схильні чорнила з пігментними вкрапленнями, які прийнято використовувати для передачі насиченого чорного відтінку. З іншого боку такі чорнила швидко сохнуть і довго зберігаються після друку.
В умовах рідкісного друку на перший план виходить функціональні можливості самоочищення апарату. Більшість виробників встановлюють на принтерах і з картриджами і з СБПЧ системи очищення, які мало чим відрізняються. Звідси ідентичність випливаючих з цього факту проблем: чим краще система очищення, тим більший період простою зможе витримати принтер. Але слід врахувати - в будь-якому випадку час простою не буде нескінченним. Не слід забувати, що періодично потрібно буде проводити скидання абсорбера.
Щоб окупити різницю в ціні між стандартним принтером і забезпеченим системою безперервної подачі чорнила, досить навіть при покупці навіть найдорожчої моделі зробити не більше трьох тисяч відбитків. Адже собівартість одного відбитки при використанні СБПЧ знижується в кілька десятків разів. Однак, при невеликому навантаженні існує велика ймовірність того, що принтер з СБПЧ перестане працювати перш, ніж встигне себе окупити. Особливо, якщо не пощастить з механізмом самоочищення.