Для створення красивого саду, який буде радувати око, недостатньо посадити пару кущів, зробити грядки, поставити альтанку. Потрібно продумати розміщення всіх об'єктів, не забути про декоративні елементи. Правильно спланувавши ландшафтний дизайн, ви зможете створити функціональний і гармонійне оформлення присадибної зони, яка стане комфортним, приємним місцем для відпочинку. Звичайно у цьому питанні ліпше звернутись до спеціалістів GardenPark, але якщо ви маєте купу вільного часу та натхнення, можна спробувати створити дизайн своїми руками.

Створіть план

Перед тим як займатися будівництвом, розбивати грядки і клумби, садити квіти, намалюйте план ділянки. Для цього вам знадобиться здійснити замір території, обчислити точне розташування будинку та господарських будівель. Також на план необхідно нанести відстані між різними об'єктами: великими деревами, кущами, доріжками. Не забудьте зазначити вже наявні на ділянці водойми, височини, низовини. За допомогою компаса визначте сторони світу.

Як намалювати сам план? Зробити це можна від руки на міліметрівці або кальці, на аркуші А3 з допомогою олівців, маркерів. А можна намалювати макет в режимі онлайн за допомогою спеціальної програми: в цьому випадку всі об'єкти можна буде переміщати одним кліком мишки. 

Виконайте зонування

Садова ділянка відкриває масу можливостей для поділу території на функціональні зони. Важливо розмежувати простір, щоб зробити роботу і відпочинок максимально зручними, комфортними. Зазвичай площа ділиться на господарську (сарай, гараж, город), житлову (будинок, внутрішній двір), зону відпочинку (альтанка). Не намагайтеся вмістити кордони в форму квадрата або прямокутника: зробіть їх більш плавними, природними, перетікаючими з однієї в іншу. Щоб правильно спланувати ландшафтний дизайн, заздалегідь визначте місця для будинку (якщо його ще немає), гаража, літньої кухні, альтанки - найбільших будівель на ділянці. Потім розміщуйте на плані всі інші елементи. 

Прокладіть доріжки

Один з важливих етапів створення ландшафтного дизайну - прокладка доріжок у дворі і саду. Уникайте прямих ліній, зробіть стежки природними, обходьте різні перешкоди. Продумайте необхідний напрям, кількість доріжок: після закладки газону ви не зможете так легко прокласти відстані.

Для мощення доріжок використовуйте садову плитку, декінг, бруківку, дерев'яні обрубки, натуральний камінь, гальку, гравій. При виборі орієнтуйтеся на передбачувану інтенсивність використання, рівень води на ділянці. У зоні відпочинку розгляньте варіант мощення з палубних дощок - вони виглядають ефектно і добре витримують різні погодні умови. Вибирайте матеріали, які підійдуть до загального стилю ландшафтного дизайну. Якщо в оформленні ділянки ви віддаєте перевагу натуральному дереву, гармонійно виглядатимуть дерев'яні спили на доріжках. 

Заплануйте житлові і господарські будівлі

Після поділу ділянки на функціональні зони переходите до планування окремих об'єктів, елементів ландшафтного дизайну. Від розташування існуючого або тільки запланованого будинку буде залежати розміщення інших об'єктів. Продумайте, де будуть розташовуватися решта будівель - гараж, сарай, теплиця, високі грядки в господарській зоні. У зоні відпочинку заплануйте місце для альтанки, патіо, площадку для мангала.

При розміщенні об'єктів на плані враховуйте розміри, напрям тіні. Наприклад, альтанка не повинна перекривати світло улюбленої клумбі. Розташовуйте високі будівлі на північній і північно-західній стороні. Уточніть також порядок зведення парканів між ділянками : в деяких заборонено встановлювати суцільні огорожі.

Освітіть сад

Перш ніж думати про посадку рослин, розташуванні грядок, сплануйте напрямок прокладки водопровідних труб. Обов'язково відобразіть в плані труби, дренажні канави, прокладку кабелю. Варто ретельно продумати і систему освітлення. В саду не повинно бути темно - це питання вашої безпеки. Використовуйте для освітлення господарських будівель, доріжок не тільки електричні світильники, але і ліхтарі на сонячних батареях. Влітку вони допоможуть заощадити на оплаті рахунків. 

Продумайте зелені насадження

Якщо ви думаєте, що створення зеленої зони в ландшафтному дизайні ділянки починається з посадки газону - це не так. Насамперед потрібно визначити місце для великих дерев, чагарників. На плані враховуйте розміри вже дорослих рослин. Уточніть, який вид кореневої системи у тих чи інших дерев, чагарників, чи дають вони поросль, - якщо ви хочете висадити інші рослини поблизу таких об'єктів, вивччення інформації допоможе правильно розрахувати оптимальну відстань для висадки. При плануванні клумб, квітників будьте реалістами: продумайте, чи впораєтеся ви з доглядом за численними рослинами? Віддавайте перевагу багатолітникам, які будуть цвісти протягом тривалого часу, - півонії, флоксії, півникам.

Не забудьте про водойми

Якщо вода на дачі або заміській ділянці дозволяє встановити басейн, використання попередніх жорстких форм з ПВХ. Такий ландшафтний елемент можна легко облаштувати своїми руками. Розміщуйте басейн на вільному від будівель місці - там, де можна спроектувати спеціальний майданчик. Пам'ятайте, що воду в басейні потрібно буде регулярно очищати за допомогою фільтрів, а на зиму - повністю зливати.

Не хочете возитися з басейном, але мрієте про водоймі на ділянці? Зробіть невеликий штучний ставок, навколо якого висадіть вологолюбні рослини. Не ставте його під прямими сонячними променями, щоб уникнути «цвітіння» води, і поруч з деревами - інакше доведеться постійно виловлювати листя. 

Місця для відпочинку

Зона відпочинку повинна бути на дачній ділянці, адже ви приїжджаєте за місто не тільки заради зміни діяльності, але і для того, щоб відпочити в оточенні природи. Таку зону можна розмістити в будь-якій частині території - у дворі, в саду, біля водойми, якщо останній передбачений планом.

Якщо ви виділили для відпочинку певну зону, це не означає, що не можна розставити окремі лавки по всій ділянці - можливо, вам захочеться присісти під час роботи в саду. Поруч з грядками знадобиться невеликий столик, стілець, щоб відпочити після прополки або розібрати розсаду. Популярністю буде користуватися зручне крісло у куща бузку або жасмину. І, звичайно, не забувайте про гамаки, гойдалки. 

Створення ландшафтного дизайну дачної ділянки - це хороша можливість проявити фантазію, втілити цікаві ідеї. Для цього зовсім не обов'язково закладати великий бюджет - красиво і функціонально оформити присадибну зону ви зможете своїми руками і без значних витрат.