Валентин Васильович Садовський—український громадський і політичний діяч, журналіст, економіст, член Центральної і Малої Ради, Генеральний секретар із справ судових (юстиції), народний міністр праці Української Народної Республіки. Він був одним з організаторів і лідерів національно-визвольного руху, мріяв бачити Україну вільною, незалежною та правовою державою.
Валентин Садовський народився у сім'ї священика у с.Пліщині на Волині, нині Шепетівського району Хмельницької області. Середню освіту юнак отримав в Острозькій гімназії, а по закінченні у 1909 році юридичного факультету Київського університету Святого Володимира вступив на економічний факультет Петербурзького політехнічного інституту. У Петербурзі брав активну участь у створенні українських студентських громад, входив до складу їх керівних органів — Інформаційного бюро та Головної ради. Співробітничав із часописом «Український студент».
У1904 році 18-річний студентський активіст стає членом Робітничої української партії (РУП), а згодом — одним з керівних діячів Української соціал-демократичної робітничої партії (УСДРП). У1907 році йому, як члену Центрального комітету, доручають вести листування з місцевими організаціями, у зв'язку з чим він був заарештований. У 1909-1910 роках В.Садовський разом з Д.Донцовим, В.Дорошенко і А.Жуком редагує партійну газету «Праця».
Після падіння російського самодержавства, на Україні активізувався рух за відродження національної державності. У березні 1917року В.Садовський став одним із засновників Української Центральної Ради. У квітні того ж року на Всеукраїнському національному конгресі
він проголосив доповідь «Про територію автономної України», був делегований від УСДРП до складу УЦР, а невдовзі став членом Комітету Центральної Ради (згодом — Малої ради). Займався розробкою організаційних засад діяльності УЦР та обґрунтуванням її економічної політики.
П'ятнадцятого червня 1917 року Центральна Рада створила перший український уряд— Генеральний секретаріат, до складу якого увійшло 14 генеральних секретарств. Серед них значилось і генеральне секретарство зі справ судових або, як ще його називали, із справ юстиції. Очолити його було доручено представнику УСДРП В.Садовському, який мав юридичну та економічну освіту.
Надане секретарство покладалося завдання негайно розпочати відновлення і творення українського права «на підставі даних науки та життєвого досвіду», впровадження судочинства українською мовою, відповідно до «прагнень революційної демократії» і «колективної волі свідомого народу», а також «підготовка судових інстанцій на Україні до тих форм і до того стану, в якому вони мають бути в автономній Україні». Слід зазначити, що за відсутності голови уряду В. Вин-ниченка, Валентин Васильович нерідко виконував! його обов'язки.
За доби Української держави гетьмана П.Скоропадського, Валентин Васильович брав участь у роботі політичної комісії українських парламентарів на переговорах з делагацією РСФРР. Одночасно викладав на курсах українознавства та позашкільної освіти. В.Садовський входив до складу Українського національного союзу — політичної організації, яка ставила за мету повалення гетьманської влади. За доби Директорії УНР в кабінеті А.Лівицького колишній перший кермач генерального секретарства судових справ у жовтні 1920 року був призначений народним міністром праці та обіймав цю посаду майже два роки у декількох кабінетах уряду УНР на чужині. У листопаді 1920 року В.Садовський разом з
урядом Директорії емігрував до Польщі, а потім до Чехословацької республіки, де працював у наукових інститутах і вищих навчальних закладах. Викладав на професорській посаді в Українській господарській академії у м. Подебрадах. Займаючись науковою і педагогічною діяльністю, Валентин Васильович продовжував брати участь у політичному житті. Тривалий час він був експертом з економічних питань в уряді УНР на чужині.
Професор Садовський був автором численних наукових праць з економіки, економічної географії, демографії, національної політики. Найбільш вагомими серед них є наступні роботи: «Нарис економічної географії України» (1920), «Проблеми індустріалізації у народному господарстві» (1929), «Районізація України» (1931), «Сучасні проблеми економіки України» (у співавт.) (1931), «Праця в УРСР» (1932), «З підсумків колонізаційної політики в СРСР» (1936).
Вчений плідно співпрацював з різними видавництвами, друкував свої статті у часописі «Прометей», що виходив у Парижі французькою мовою та був «органом оборони інтересів Кавказу, України та Туркестану». Він обирався дійсним членом Наукового товариства ім. Т.Шевченка (1935), членом Українського наукового інституту у Варшаві
Після капітуляції фашистської Німеччини, у травні 1945 року військова контррозвідка Першого Українського фронту заарештувала у Празі професора Українського вільного університету Валентина Садовського. Колишньому міністру уряду УНР інкримінували друк антирадянських творів та іншу допомогу міжнародній буржуазії, що передбачало санкцією статті 10 років ув'язнення або вищу міру покарання — розстріл.
Більше двох років тривало попереднє розслідування у його справі, але вироку військового трибуналу Валентин Васильович не дочекався. 24 листопада він загинув у Лук'янівській в'язниці від рук кримінальних злодіїв. Так трагічно обірвалося життя першого українського «міністра» юстиції, вірного і відданого борця за соборну Україну.