Розділ Суспільство

ОПОРА зафіксувала два порушення з боку партії "За конкретні справи"

У Шепетівці спостерігачі громадянської мережі ОПОРА зафіксували два порушення з боку партії "За конкретні справи". 21 жовтня голова партії та представники агітували у медичному закладі, а вже наступного дня під час відкриття спортивного майданчика.

Зустріч кандидатів від партії «За конкретні справи» з працівниками медичних закладів відбулась в приміщенні Шепетівського центру первинної медико-санітарної допомоги, який очолює кандидат до Шепетівської міської ради від цієї партії. Журналістів, які були присутні на заході, змусили покинути приміщення.

Зустріч кандидатів від партії «За конкретні справи» Олександра Гереги (до обласної ради) та Світлани Павлишиної (на посаду міського голови Шепетівки) з медпрацівниками відбулась у приміщенні КП «Шепетівський центр первинної медико-санітарної допомоги» близько 15 години 21 жовтня. Спостерігач ОПОРИ не був присутній на зустрічі, однак зафіксував, як приблизно о 16 годині з приміщення поліклініки виходили люди з брендованими пакетами партії «За конкретні справи», а відтак – і самі кандидати.

Крім Олександра Гереги та Світлани Павлишиної, з будівлі виходили й інші висуванці партії, зокрема головний лікар центру ПМСД Андрій Нечипорук та лікар Ігор Трофімчук. Багато осіб були в брендованих масках з логотипом політичної партії «За конкретні справи».

Жінки, які виходили з приміщення, розповіли спостерігачеві, що працюють в медичній сфері, приїхали з села в бухгалтерію, і на зустріч потрапили «випадково». Головний лікар центру ПМСД Андрій Нечипорук заперечив, що в приміщенні роздавали агітаційну продукцію.

Нардеп-кандидат Олександр Герега теж заперечив ОПОРІ, що в поліклініці була агітаційна зустріч, і зазначив:

«Декілька місяців тому ми, як меценати, з Галиною Федорівною Герегою прийняли рішення надати допомогу для відновлення інфекційного відділення. Ми приїхали, щоб ще раз подивитися, в якому воно стані, щоб порозмовляти, що ми дійсно це будемо робити».

Кандидат підтвердив, що спілкувався з медиками: 

«Ми говорили, що будемо робити свої справи. Бо люди ж не вірять. Нас попросили, щоб сказали людям хоча б, чому. Бо люди ж зневірені».

Потрапити на захід вдалося журналістам «33 каналу». У сюжеті про зустріч кандидатів у приміщенні поліклініки чути, як Олександр Герега зазначає, що це приватна зустріч і просить журналістів залишити приміщення. Відтак медійників змусили покинути заклад.  Спостерігачеві ОПОРИ журналістка повідомила, що через інцидент у медзакладі знімальна група одразу викликала поліцію, проте потім написала «відмову від претензій».

У розмові з представницею ОПОРИ 23 жовтня Ольга Дядюх розповіла що відмовилась від претензій, оскільки поліція приїхала вже тоді, коли кандидати покинули територію ЦПМСД, однак вона проситиме поліцію прокоментувати події на відео.

«Зустріч з кандидатами партії «За конкретні справи» відбувалася в робочий час у приміщенні закладу комунальної власності, який очолює кандидат в депутати Шепетівської міської ради від цієї партії Андрій Нечипорук. Отож, якщо під час заходу мала місце агітація, то такі дії можуть мати ознаки використання адміністративного ресурсу. А примушування журналістів залишити приміщення має ознаки перешкоджання журналістській діяльності під час зустрічі з кандидатами», – зазначає координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Хмельницькій області Андрій Попик.

У частині 5 статті 12 Виборчого кодексу України зазначено, що рівність прав і можливостей кандидатів, партій (організацій партій) – суб’єктів виборчого процесу брати участь у виборчому процесі відповідних виборів забезпечується, зокрема, рівним та неупередженим ставленням органів державної влади, місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, закладів, установ, організацій, їх посадових та службових осіб до кандидатів, партій (організацій партій) - суб’єктів відповідного виборчого процесу.

Згідно з частиною 12 статті 57 Виборчого кодексу України кандидатам на відповідних виборах, які займають посади, у тому числі за сумісництвом, в органах виконавчої влади, органах влади Автономної Республіки Крим та органах місцевого самоврядування, державних, комунальних підприємствах, закладах, установах, організаціях, військових частинах (формуваннях), забороняється залучати для передвиборної агітації або використовувати для будь-якої роботи, пов’язаної з проведенням передвиборної агітації, підлеглих їм осіб, службовий транспорт, зв’язок, устаткування, приміщення, інші об’єкти та ресурси за місцем роботи, а також використовувати службові чи виробничі наради, збори колективу для проведення передвиборної агітації.

Відповідно до частини 2 статті 171 Кримінального кодексу України вплив у будь-якій формі на журналіста з метою перешкоджання виконанню ним професійних обов’язків або переслідування журналіста у зв’язку з його законною професійною діяльністю – караються штрафом до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до чотирьох років.

Відкриття спортивного майданчика з порушеннями

Наступного дня кандидати від партії «За конкретні справи» взяли участь в урочистому відкритті спортивного майданчика. Під час свята позитивно характеризували кандидатів та звучали заклики підтримати їх на виборах. Поряд з майданчиком ОПОРА зафіксувала агітаційний намет партії «За конкретні справи».

Відкриття спортивного міністадіону на проспекті Миру відбулося в Шепетівці 22 жовтня. На заході були присутні кандидат в депутати Хмельницької обласної ради Олександр Герега та кандидатка на посаду міського голови Шепетівки Світлана Павлишина. Обоє – представники партії «За конкретні справи». Поряд з майданчиком ОПОРА зафіксувала агітаційний намет політичної сили, у якому роздавали друковані агітаційні матеріали партії «За конкретні справи» та повітряні кульки фіолетового кольору. Цей колір партія використовує для своєї брендованої продукції.

Зазначимо, що білборд кандидатки Світлани Павлишиної неподалік спортивного майданчика встановили ще раніше.

Розпочинаючи захід, ведуча зазначила, що «без Олександра Володимировича Гереги та Світлани Андріївни Павлишиної це свято в нашому місті не відбулося б», а відтак запросила кандидатів перерізати стрічку.

З-поміж гостей свята – віцепрезидент Федерації футболу України Вадим Костюченко, який зазначив, що під час свята передадуть школам міста футбольний інвентар, форму та літературу для уроків футболу.

«Я вдячний людям, які роблять конкретні справи і сьогодні ми бачимо конкретно побудований майданчик», – наголосив Вадим Костюченко й побажав юним спортсменам. – Щоб у кожного з вас була у вашому майбутньому конкретна справа, яка буде слугувати вашому краю, вашому місту, і обов'язково була конкретна перемога в ім'я вашого міста, в ім'я України. Така конкретна перемога, як була у Андрія Шевченка, у Олега Блохіна, у Ігоря Бєланова». Завершив виступ гість словами вдячності Олександрові Герезі «за те, що він робить» та промовив: «Слава людям, які роблять конкретні справи!»

Член правління громадської організації «Епіцентр дітям» Андрій Каріков у своїй промові зазначив: 

«Я тут, щоб розказати про всі соціальні ініціативи Олександра Володимировича Гереги, всієї команди «За конкретні справи», Світлани Павлишиної, компанії «Епіцентр» і «Епіцентр Агро».

Він також дав характеристику кандидатці: 

«Я хочу сказати про те, що Світлана Павлишина – вона дійсно потужний керівник, вона експерт в питаннях соціальної політики, молоді та спорту, в освітніх питаннях».

Під час свята школам міста та навколишніх сіл справді вручили цінні подарунки від Української асоціації футболу. Як зазначив представник Шепетівського НВК №3, дякуючи за подарунки, їм озвучили, що наступного року спортивний майданчик з’явиться і в їхньому навчальному закладі, після чого сказав:

 «Підтримайте, будь ласка, кандидатів від цієї партії і голосуйте за конкретні справи». На що Олександр Герега вигукнув: «Так, саме так, щоб кожна шепетівська школа мала свій футбольний майданчик». 

Представник іншої школи, отримуючи подарунки, закликав присутніх голосувати за конкретні справи.

Олександр Герега, виступаючи на святі, зазначив, що днями в Шепетівці мають відкрити ще один майданчик.

«Небайдужі мешканці Шепетівки дали запит на великий спорт в Шепетівці і в Шепетівському районі, і ми відгукнулися на небайдужих людей… І сьогодні ми на цьому прекрасному майданчику. Тому ми і тут… Наша місія мала би бути в Шепетівці, щоб протягом одного року кожна школа Шепетівки отримала ось такий майданчик», – наголосив нардеп-кандидат.

За словами Олександра Гереги, це Світлана Павлишина просила і федерацію області, і Українську асоціацію футболу, щоб посприяли хоча б чимось.

«Але їй пішли назустріч і створили майже неможливе за два тижні. За два тижні ми отримали ось цей майданчик… Але чому Павлишина? Павлишина має досвід, Павлишина має за своїми плечима великий шлях роботи в соціальній сфері. Сьогодні Світлана Андріївна Павлишина – один з кращих фахівців. Не один з кращих, а кращий фахівець в Хмельницькій області гуманітарної сфери… Тому все те, що від неї очікують мешканці Шепетівки, вона давним давно вже пройшла в Чемерівцях і Городку, але це маленькі міста і їй потрібно більше коло, більше повітря. І таке повітря є в Шепетівці… Ми за Шепетівку, а Шепетівка має підтримати нас! Разом буде успіх!» – виголосив кандидат на відкритті майданчика.

Спостерігачеві ОПОРИ не вдалося підійти до Олександра Гереги, щоб взяти коментар щодо того, хто фінансував будівництво майданчика, а Світлана Павлишина відмовилася від розмови після свята.

Ще раніше спостерігач надсилав запит до Шепетівської міської ради, у якому просив надати інформацію про те, хто саме займається будівництвом майданчика. У відповіді міська рада повідомили, що роботи виконує товариство з обмеженою відповідальністю «МАГНУМ-МВ».

22 10 2020 Khmelnychchyna Vidkryttia maidanchyka zapyt

Водночас, як повідомляє спостерігач ОПОРИ, він  фіксував біля будівництва транспорт із логотипами «За конкретні справи» та компанії «Епіцентр Агро», одним із власників якої є кандидат Олександр Герега.

jЗа словами радниці з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Тетяни Юзвяк, здійснювати передвиборну агітацію з наданням матеріальних благ виборцям та юридичним особам заборонено частиною 6 статті 57 Виборчого кодексу України. Водночас ми часто спостерігаємо ситуацію, коли кандидати намагаються дистанціюватися від надання матеріальних цінностей: такі цінності передають сторонні благодійники, залучаються до вручення чи передачі інші особи тощо. При цьому на таких заходах згадують  про причетність кандидатів та партій, про їх важливу роль і підтримку та всіляко закликають підтримати політичні команди. По суті така діяльність є агітацією, адже спонукає виборців голосувати за конкретних учасників виборчого процесу (частина 1 статті 51 Виборчого кодексу України). Втім, такі учасники виборчого процесу прямої агітації в цьому не бачать, а також не зважають на те, що практика піару на благодійності під час виборів є недоброчесною і такою, що не відповідає стандартам чесних та вільних виборів. Дуже хочеться сподіватися, що будуть внесені дієві та ефективні зміни до виборчого законодавства щодо визначення прихованої агітації та інших проявів агітації, пов’язаної з наданням дітям, виборцям, територіальним громадам такої допомоги, що покладе край подібного роду практиці.

Згідно з частиною 6 статті 57 Виборчого кодексу України забороняється проведення передвиборної агітації або надання виборцям, закладам, установам, організаціям незалежно від їх підпорядкування та форми власності грошей, подарункових сертифікатів, продуктів харчування та спиртних напоїв, товарів (крім матеріалів передвиборної агітації, виготовлених за рахунок виборчого фонду, що містять візуальні зображення партійної символіки та брендування виборчої кампанії, згадування імені або зображення кандидата, який балотується на виборах, такі як плакати, листівки, календарі, блокноти, ручки, запальнички, сірники, значки, бейджі, USB-флешки, вимпели, прапори, книги, пакети, футболки, кепки, шарфи, парасолі та інші матеріали передвиборної агітації, вартість яких не перевищує 6 відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян), пільг, переваг, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних та нематеріальних активів, у тому числі від імені благодійних організацій, засновниками або членами яких є кандидат (кандидати), партія (місцева організація партії), та інших благодійних організацій, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати чи не голосувати за певного кандидата (кандидатів), партію (місцеву організацію партії) або згадуванням імені кандидата, назви партії (місцевої організації партії), символіки партії.

Передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям незалежно від їх підпорядкування та форми власності грошей, продуктів харчування та спиртних напоїв, товарів (крім матеріалів передвиборної агітації, виготовлених за рахунок виборчого фонду, що містять візуальні зображення партійної символіки та брендування виборчої кампанії, згадування імені або зображення кандидата, який балотується на виборах, такі як плакати, листівки, календарі, блокноти, ручки, запальнички, сірники, значки, бейджі, USB-флешки, вимпели, прапори, книги, пакети, футболки, кепки, шарфи, парасолі та інші матеріали передвиборної агітації, вартість яких не перевищує 6 відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян), пільг, переваг, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних та нематеріальних активів, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати чи не голосувати за певного кандидата (кандидатів), згадуванням імені такого кандидата (кандидатів) або партійної символіки, вважається підкупом виборців.

Як зазначено в частині 4 статті 52 Виборчого кодексу України, підтримка кандидатами (кандидатом), партією (організацією партії) - суб’єктом виборчого процесу від свого імені чи від імені висунутого ним кандидата (кандидатів) проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів, телепередач, проведення інших публічних заходів, а також проведення зазначених публічних заходів на підтримку кандидата (кандидатів), суб’єкта їх висування може здійснюватися лише у разі повного фінансування таких заходів із коштів виборчого фонду відповідного суб’єкта виборчого процесу.

Останнє редагування 24 жовтня 2020, 00:21

Відео

0
репостів
0
репостів