Шепетівкою проводять фейкове соціологічне опитування

У останні дні все більше шепетівчан скаржаться, що до них звертають невідомі люди та просять пройти соціологічне опитування. Вони ходять як по місцю проживання так і телефонують по телефону. Спостерігачі громадянської мережі ОПОРА з'ясували яка справжня мета цих опитувань.

Виявляється, головне завдання – це виявляти прихильників чинного Президента та підтримувати з ними зв'язок. Про це спостерігачі дізнались потрапивши на інструктаж так званих "соціологів".

Учасники «інструктажів», серед яких чимало працівників бюджетних установ обласного підпорядкування, отримали брошури «Дослідження громадської думки» із зазначенням на них назви ймовірного організатора опитування – ГО «Інститут розвитку і сприяння демократії».  У брошурі – інструкція, як заповнити Анкету соціологічного опитування, таблиця для звіту обходу виборців та безпосередньо бланки анкет.

Як вказано в пункті 2 інструкції, волонтери повинні пояснювати причину свого звернення до громадян таким чином: «Я проводжу соціологічне опитування в нашому місті/селі щодо ставлення до ситуації в Україні».

Сама ж анкета містить підзаголовок «Передвиборні настрої жителів України – 2018». З-поміж питань є такі, що стосуються діяльності чинного Глави держави, зокрема: «Яке Ваше ставлення до Петра Порошенка за 5-бальною шкалою?», «Які позитивні зміни, що відбулися завдяки Петру Порошенку, Вам відомі?». Крім того, в анкеті необхідно вказувати персональні дані опитаних: прізвище, ім'я, по батькові, вік, поштову адресу, номер телефону. 

Окрім брошури, присутні також отримали бланк «особистого зобов’язання» з логотипом «#команда Порошенка». Підписуючи зобов’язання, громадяни мають засвідчити свою підтримку «зусиль Президента України Петра Порошенка у розбудові незалежної української держави» та бажання «сприяти його подальшій роботі на посту Глави Держави». 

Роздали «волонтерам» і газети «Чому я за Петра Порошенка» та посібник «Як оформити результати опитування». У пункті 2 інструкції «Як заповнити формуляр» зазначено: «Згадайте людей, які під час опитування виявили позитивне ставлення до Кандидата. Це наші потенційні прихильники. Їхні анкети ми вносимо до формуляра насамперед». В пункті 8 дають вказівку «після того як ви впишете до формуляра усіх наших прихильників, переходьте до оброблення анкет людей з іншими думками». 

Як розповідають спостерігачі ОПОРИ, які побували на навчаннях, охочим проводити опитування пояснили, що вони працюватимуть за місцем проживання на території своєї виборчої дільниці. Планується, що на кожній дільниці буде 20-25 волонтерів. За роботу пообіцяли платити: 500 грн за 50 опитаних. За кожних 15 виявлених прихильників Петра Порошенка, яких треба вносити в окремий журнал, – ще 1000 грн. З-поміж завдань «опитувачів» – підтримувати подальший зв'язок з прихильниками чинного Президента: сконтактувати з ними через певний час, дізнатися, чи не змінили думку, чи не від’їжджають кудись на день виборів. За це пообіцяли також 1000 грн.

Водночас «волонтерам» наголошували, що ніякої агітації організатори навчання не проводять, а газети «Чому я за Петра Порошенка», які отримали учасники заходів, – для ознайомлення.

Спостерігачі ОПОРИ кажуть, що завдання опитування, яке триватиме до 20 січня, організатори навчання визначили так: знайти однодумців, а далі підтримувати з ними зв’язок (інформувати їх про різні заходи – розмови за чашкою кави для пенсіонерів, концерти для молоді тощо), показати Президентові реальну ситуацію, оскільки інші соціологічні опитування неякісні.

«Опитування» вже проводять в районах Хмельницької області, зокрема у місті Шепетівці, що належить до виборчого округу №190. Так, наприклад, 12 січня у локальній групі міста "Шепетівка віртуальна" в мережі Facebook, користувач Микола Аржанов оприлюднив допис про те, що в місті невідомі люди масово проводять якісь опитування – як методом від «дверей до дверей», так і телефоном.

Громадянська мережа ОПОРА наголошує, що передвиборна  агітація розпочинається кандидатом на пост Президента України наступного дня після дня його реєстрації Центральною виборчою комісією і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів (ч.1 ст. 57 Закону України «Про вибори Президента України»).

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба зазначає, що відповідно до частини 6 статті 64 Закону України «Про вибори Президента» прямо забороняється укладення з виборцями за рахунок коштів виборчого фонду оплатних договорів на проведення передвиборної агітації. В описаному випадку під виглядом соціологічного опитування фактично проводитиметься оплатна прихована агітаційна діяльність, звичайно, за межами витрат виборчого фонду. Особливо насторожує  в цьому контексті використання працівників бюджетної сфери.  У випадку, якщо на  «бюджетників» чинився тиск чи вони залучалися до агітаційної діяльності шляхом обману, такі дії можуть вже містити ознаки кримінального правопорушення.

Коментарі (0)

Коментарі відсутні

Залиште ваш коментар

  1. Можете коментувати як гість, але ліпше Зареєструйтесь або авторизуйтесь
Вложения (0 / 6)
Поделиться вашим местоположением