За даними слідства, її сім'я продавала електричну енергію, вироблену сонячними електростанціями на земельних ділянках, на яких були відсутні житлові будинки. Про це йдеться в ухвалі до справи.
"З матеріалів справи вбачається, що 01.07.2024 до ЄРДР були внесені відомості за фактами таких подій: заволодіння шляхом обману (отримання за відсутності законних підстав) Олександром Крупою, Володимиром Крупою, Катериною Крупою та Тетяною Крупою коштами ДП "Гарантований покупець" у сумі понад 11 мільйонів гривень внаслідок реалізації електроенергії, виробленої сонячними електростанціями на земельних ділянках, на яких фактично були відсутні окремі житлові будинки, що відповідно до законодавства унеможливлювало відповідне відшкодування", — зазначено в ухвалі.
Також розслідують факт легалізації цих коштів шляхом інвестування у будівництво та купівлю обʼєктів нерухомості, їх внесення у статутні капітали підконтрольних підприємств, зокрема, ТОВ "Солар-Інвест".
Журналісти ГО "ЖАР" навідались на одну зі станцій, яка належить Олександру Крупі у селі Шумівці, що поблизу Хмельницького, і нині перебуває під арештом. На ділянці збудовані невеличкі будинки, кожному з яких присвоєна адреса. Їхня основна задача — це бути опорою для сонячних панелей. Право власності на ці 5 житлових будинків в селі Шумівці, що на Хмельниччині, він задекларував у 2021 році. Самі ж ділянки він придбав роком раніше за 20,88 тисячі гривень за 8 земельних ділянок.
Експерти кажуть, це явище поширене в Україні і пов’язано воно з тим, як прописано законодавство.
“На сьогодні в Україні є близько 50 тисяч домашніх СЕС, які працюють за зеленим тарифом. Тобто принцип роботи станцій полягає в тому, що домогосподарство спочатку споживає електроенергію від станції, а надлишки продає в мережу по фіксованому тарифу. “Зелений тариф” вищий за тариф для населення, тому знайшлись охочі будувати станції в будинках, де ніхто не проживає, відповідно — уся електроенергія йде на продаж. Є приклади, коли викуповують цілі вулиці в закинутих селах, або власні ділянки ділять таким чином, щоб таких станцій побудувати в одному місці чим більше. Це не є порушенням законодавства, але для усіх зрозуміло, що це порушення принципів, які були закладені першочергово в “зелений тариф” для домогосподарств”, – зазначає голова правління громадської організації “Хмельницький енергетичний кластер” Степан Кушнір.
За словами експерта, це питання вже обговорювали до початку повномасштабної війни.
“На той час 15% домогосподарств, які встановили СЕС, не мали взагалі споживання, а вся згенерована енергія йшла на продаж. В 11% споживання сягало 1 кВт*год в місяць, а загалом 41% домогосподарств мало споживання менше ніж 10 кВт*год в місяць, навіть в зимовий період. Це говорить про те, що на рівні домогосподарств подібне зловживання “зеленим тарифом” є досить масштабним явищем. За період повномасштабної війни, на Хмельниччині кількість СЕС в домогосподарствах подвоїлась з ~1500 на початку 2022 року, до 2947 СЕС станом на листопад 2024 року”, – пояснює Степан Кушнір.
За словами експерта, зміни в “зеленому тарифі” відбудуться у 2025 році. Втім, для тих, хто встиг раніше, ціна буде зафіксована до 2030 року. На сьогодні “борги перед виробниками “домашніх” станцій станом на листопад 2024 року сягають 3 мільярди 162 мільйони гривень”, пояснює голова правління громадської організації “Хмельницький енергетичний кластер”.