7 квітня 2025 року вірусологічна лабораторія Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб методом ІФА (імуноферментного аналізу) підтвердила діагноз “кір”.
В осередку проводяться протиепідемічні заходи, за контактними особами встановлено спостереження.
Наразі хлопчик одужав та виписаний із медичного закладу.
Що таке кір і чим він небезпечний?
Кір — це гостре інфекційне захворювання, викликане вірусом Morbillivirus, яке поширюється повітряно-крапельним шляхом.
Хвороба дуже заразна: один інфікований може через кашель і чхання заразити до 90 % нещеплених людей, які перебувають з ним в одному приміщенні.
Найбільший ризик захворіти мають діти до 5 років, вагітні жінки та люди з ослабленим імунітетом.
Основні симптоми кору:
- висока температура;
- сухий кашель;
- нежить;
- кон’юнктивіт;
- білуваті плями на внутрішній поверхні щік;
- висип, який починається з обличчя і поширюється по всьому тілу.
Ускладнення хвороби можуть бути дуже серйозними: від пневмонії до енцефаліту (запалення мозку) і навіть смерті.
Вакцинація
За Національним календарем профілактичних щеплень від кору проводять щеплення вакциною КПК, яка захищає також від краснухи та епідемічного паротиту (свинки). Першу дозу вакцини дітям вводять в 1 рік та в 6 років – другу дозу.
Але в умовах спалаху захворювання передбачена та можлива дострокова вакцинація.
В яких випадках потрібно вакцинуватися раніше строку?
Якщо дитина віком від 6 місяців до 12 місяців контактувала з хворим на кір, їй необхідно якнайшвидше – бажано протягом 72 годин – ввести одну дозу вакцини КПК. Якщо з хворим контактувала дитина 1-5 років, яка має одне щеплення, як і передбачено календарем, то їй необхідно якнайшвидше ввести другу дозу вакцини.
Втім, якщо попередню дозу КПК вона отримала зовсім нещодавно, то слід витримати перерву в один місяць від неї. Повторно вводити дозу вакцини в 6 років не потрібно, якщо дитина отримала другу дозу раніше.
Графік та необхідність додаткових щеплень визначає виключно лікар після огляду пацієнта. Якщо ви чи ваша дитина контактували з хворим на кір, обов’язково зв’яжіться із сімейним лікарем, адже це допоможе уникнути захворювання чи перенести можливі ускладнення легше.