Зафіксували 21 випадок: на Хмельниччині спостерігається спалах кашлюку

Автор Неля Шпулак та Наталя Сідова 17 квітня 2024, 18:23

У Хмельницькій області спостерігається спалах небезпечного інфекційного захворювання кашлюк. У першому кварталі цього року в області зафіксували уже 21 випадок кашлюка, тоді як у першому кварталі минулого – один. Про це Суспільне Хмельницький розповіла лікарка-епідеміологиня Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб Лариса Калінер.

В інфекційній лікарні — дев'ять пацієнтів з кашлюком

У Хмельницькій інфекційній лікарні цього року діагностували кашлюк у дев'яти пацієнтів. Для порівняння — за весь минулий рік зафіксували лише два випадки цього захворювання, розповіла лікарка-інфекціоністка дитяча інфекційної лікарні Оксана Сторожук.

Двомісячне немовля із діагнозом "кашлюк" нині перебуває у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії Хмельницької інфекційної лікарні, каже завідувач цього відділення Валентин Бавровський. Він розповідає про симптоми, з якими кілька днів тому дитина поступила до їхнього відділення.

"Задишка, кашель надсадний з приступами, репризами і приступами апное. На сьогоднішній день стан в неї з покращенням — менше приступів кашлю, немає такої дихальної недостатності, дитина практично обходиться без подачі кисню", — розповідає Валентин Бавровський.

Зі слів лікарки-інфекціоністки Оксани Сторожук, діагноз "кашлюк" поставили і матері хлопчика.

"Була хвора мама. Мама кашляла і, скоріш за все, це і стало причиною інфікування дитини. Клінічно це картина кашлюка, тому що є загальне підвищення лейкоцитів, лейкоцитоз виражений, є приступи кашлю характерні", — говорить Оксана Сторожук.

За весь минулий рік у лікарні двічі діагностували кашлюк, за перших три місяці цього року — у дев’яти пацієнтів, каже Оксана Сторожук.

"З них одна доросла людина і сім дітей. І дев’ята дитина, як це не сумно, в місячному віці з діагнозом кашлюк померла в реанімаційному відділенні", — розповідає лікарка-інфекціоністка.

Як зрозуміти, що то кашлюк

Якщо кашель не проходить п’ять-сім днів і він посилюється – слід обов’язково звернутись до лікаря, радить Оксана Сторожук. Кашлюк, розповідає, небезпечне гостре інфекційне захворювання.

"Це захворювання характеризується приступами кашлю, які супроводжуються репризами, апное, блюванням. І найбільш небезпечна ця хвороба для дітей першого року життя. Коли йде апное, зупинка дихання, іде гіпоксія головного мозку, він недоотримує кисню, а для маленької дитини, в якої формується нервова система, це дуже небезпечно", — пояснює Оксана Сторожук.

Ситуація з кашлюком погіршилася

Епідситуація з кашлюком погіршилась як в Україні, так і на Хмельниччині, каже лікарка-епідеміологиня Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб Лариса Калінер.

"Ріст захворюваності розпочався з грудня 2023 року. Тоді було зафіксовано п’ять випадків інфекції. І це практично майже половина тих випадків, які були в 2023 році. Їх усього було одинадцять, а в грудні – п’ять. В січні уже 2024 року зафіксували шість випадків, в лютому – три випадки, в березні – дванадцять випадків", — розповідає Лариса Калінер.

За словами епідеміологині, у першому кварталі цього року в області зафіксували 21 випадок кашлюка, за перший квартал минулого – один.

"Для інфекційних захворювань характерна періодичність. Для кашлюка це чотири роки. І попередній підйом захворюваності в нас в області реєструвався в 2019 році. Тоді на кашлюк перехворіло 104 людини. У 2020 році вже було 13 випадків, в 2021-2022 — жодного випадку", — розповідає Лариса Калінер.

Захист від кашлюка

Найкращий захист від кашлюку — профілактичні щеплення, говорить заступниця генерального директора Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталя Ткачук.

"Діткам від кашлюку на сьогоднішній день роблять чотири щеплення. До двох років дитинка повинна отримати повний комплекс щеплень. Потрібно, щоб був 95%, як мінімум, рівень щеплення, а ми маємо 86,3% щеплень дітей до року. Якщо брати дітей старше 18 місяців, це вже 76%. Тенденція цього року зберігається та ж сама, як і в минулому році", —говорить Наталя Ткачук.

За словами Лариси Калінер, з 21 людини, яка цього року захворіла на кашлюк, шестеро мали щеплення від цієї хвороби.

Відео

0
репостів
0
репостів