На Шепетівщині зареєстровано найбільше випадків сальмонельозної інфекції у області

Автор 07 березня 2024, 12:29

За минулий рік на Шепетівщині зареєстровано 25 випадків сальмонельозної інфекції, що складає 34,4 на 100 тис. населення при середньо обласному показнику 20,7, це один з найвищих показників в Хмельницькій області. Захворюваність реєструвалася як серед міського населення (17 випадків), так сільського населення (8 випадків).

Завдяки своєчасному проведенню протиепідемічних, профілактичних заходів фахівцями Шепетівський районний відділ ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ», в вогнищах захворюваність сальмонельозом носила спорадичний характер, не пов’язана між собою загальним джерелом та фактором передачі заразного початку. Разом з тим при проведенні епідеміологічного розслідування встановлено, що найвірогіднішим фактором передачі заразного початку в більшості були м’ясо куряче, придбане на ринку, та яйця домашніх курей.

В лютому 2024 р. в м. Хмельницькому зареєстровано спалах сальмонельозної інфекції в одному з закладів громадського харчування, де захворіло 15 осіб. Отож не зайвим було б нагадати про цю кишкову інфекцію.

Сальмонельоз – гостре інфекційне кишкове захворювання, збудниками якого є різні види бактерій роду Salmonella. Медицині відомо близько 2 000 різновидів сальмонел, із них у нашій країні тільки 500 видів провокують кишкові захворювання у людини.
Збудники сальмонельозу надзвичайно стійкі до впливу низьких температур, а також інших проявів зовнішнього середовища.

Основним джерелом інфекції вважаються сільськогосподарські тварини – велика рогата худоба, свині, коні, вівці, а також дикі водоплавні птахи, у яких сальмонельоз протікає без симптомів. Ці тварини роками здатні виділяти збудник з сечею, фекаліями, молоком, слиною і бути джерелом зараження для людини, яка доглядає за ними. Зараження може відбутися також при транспортуванні, обробці та зберіганні туш. Останнім часом несприятливі санітарні умови утримання курей призвели до частих випадків зараження людей на сальмонельоз через курячі яйця.

Також джерелом інфекції для людини є хворий на сальмонельоз або бактеріоносій, у якого ознак захворювання немає. При зараженні від людини до людини механізм передачі переважно фекально - оральний, тобто через брудні руки і тільки в рідкісних випадках контактно-побутовий – при догляді за хворими, в тісному колективі. Великий відсоток випадків зараження людини відбувається через продукти харчування – яйця, м’ясо птахів, тварин, риби, а також готові продукти, що не підлягають термічній обробці – салати, фрукти, кондитерська продукція, пиво. Особливо небезпечне зараження для дітей до року, оскільки, воно може призвести до важких генералізованих форм сальмонельозу, лікування якого у малюків представляє серйозні труднощі. Будь-які кишкові інфекції мають сезонні коливання, тому в теплу пору року найчастіше спостерігаються епідеміологічні спалахи.

Інкубаційний період при цій хворобі становить, в середньому, від 6 до 48 годин. Клінічні ознаки сальмонельозу залежать від форм захворювання.

Найпоширеніша – гастроінтестинальна форма, яка починається гостро, з симптомами інтоксикації, такими як: слабкість, запаморочення, головний біль, підвищення температури тіла до 38-39°С, озноб. Ознаки порушення роботи шлунково-кишкового тракту швидко наростають – спочатку з’являються болі у шлунку, біля пупка, потім блювота з неперетравленими залишками їжі, яка згодом стає водянистою, з домішками жовчі, після чого настає діарея з пінистим, водянистим, зеленуватим калом зі слизом.

Щоб не захворіти на сальмонельоз, треба обов’язково ретельно мити руки з милом перед приготуванням їжі та перед її вживанням. Це найважливіше правило, знайоме з дитинства, для профілактики сальмонельозу та інших кишкових інфекцій є найдієвішим.

Готуючи страви, треба мати окремий ніж для сирого м’яса та риби – це стосується і обробної дошки, яку разом з ножем після використанням слід ретельно мити і споліскувати окропом. Не можна їсти недостатньо просмажене чи проварене м’ясо або пити сирі яйця, варити їх необхідно 10 хвилин. Пити тільки кип’ячене молоко. Продукцію, що швидко псується треба зберігати лише в холодильнику. Не можна купувати продукти на стихійних ринках (м’ясо, ковбаса, кондитерські вироби, сир, сметана). При покупці харчових продуктів необхідно звертати увагу на кінцевий термін придатності та умови зберігання, за необхідності – вимагати супровідну документацію, яка засвідчує якість та походження продуктів (якісне посвідчення, сертифікат якості, декларація виробника). Споживати страви необхідно одразу після приготування, при повторному вживанні – піддавати їх термічній обробці. Перед споживанням овочі та ягоди треба обов’язково добре промити питною водою чи ошпарити кип’ятком.

При дотриманні таких простих правил Ви захистите себе та своїх близьких від сальмонельозної інфекції.

Шепетівський районний відділ ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ»

Останнє редагування 07 березня 2024, 12:35
0
репостів
0
репостів