Розділ Культура

Музей пропаганди просить показувати старі речі для них, перш ніж нести їх на смітник

Автор 18 листопада 2021, 17:35

Багато хто з нас зберігає на горищі чи у підвалі старі речі, які належали батькам, бабусі чи діду. Ними вже давно ніхто не користується і іноді у них складається сумна доля – ми викидаємо все на смітник. Проте, ми не замислюємось над тим, що ці речі можуть мати певне історичне значення для громади та дослідження нашої історії.

Кожен документ, фотографія чи предмет можуть розповісти про нас, наше життя, наш побут, роботу, про часи, коли жили наші батьки, дідусі й бабусі, допомогти прослідкувати певні етапи історичних і соціальних змін.

Ось нещодавно до Музею пропаганди Гринчак Сергій Петрович з міста Дніпра передав документи та предмети вжитку своєї тітки Кухарської Ядвіги Мар’янівни (1935 -2020), яка працювала трактористкою в с. Плесна з 1959 і до кінця 1970-х років. За документами можна прослідкувати весь життєвий шлях жінки.

Серед них увагу привертають зошити-щоденники, в яких жінка фіксувала виходи на роботу від початку своєї трудової діяльності. Згідно своїх записів вона могла звіритися з колгоспним обліковцем під час отримання зарплати, яку в колгоспі виплачували в кінці року.

На той час уже в колгоспах замінили оплату праці в трудоднях гарантованою грошовою оплатою. В щоденниках сухо викладено, коли була на роботі і чим займалася, коли займалася власним господарством, коли їздила у відрядження на обласні збори колгоспників, на пленуми партактиву тощо.

Передані документи свідчать, що Ядвіга Мар’янівна неодноразово обиралася делегатом обласних конференцій та пленумів працівників сільського господарства. Двічі брала участь у Всесоюзних виставках народного господарства у Москві, і була навіть нагороджена бронзовою медаллю ВДНГ. За трудові досягнення нагороджена медаллю «За трудову відзнаку», неодноразово була занесена на районну Дошку пошани.

В середині 60-х виступила із закликом «Дівчата, на трактор!». Крім роботи у Кухарської були свої захоплення: вона любила в'язати і вишивати ( закінчила курси в’язання і художньої вишивки при шепетівському будинку офіцерів), уміла шити (в музей родич передав швейну машинку). А в Плесні діяв самодіяльний народний драматичний театр, яким керувала Заячківська Л.М., де Ядвіга Мар’янівна виконувала роль Галини Софронівни у виставі «Дороги, які ми вибираєм».

Здавалося б, старі документи і речі, а скільки багато інформації вони можуть розповісти як про людину, так і про історичне минуле.

Не поспішайте викидати старі речі на смітник. Покажіть їх спочатку працівникам нашого музею. Кожен переданий експонат гарантовано збережеться для відвідувачів і буде використовуватися для демонстрації відвідувачам віх нашої спільної історії.

На фото: частина документів, переданих до музею племінником Ядвіги Кухарської. Всього передано 34 предмети.

Останнє редагування 18 листопада 2021, 17:44
0
репостів
0
репостів