Розділ Шепетівка

Цукрозаводський став екологічною бомбою став

Автор 19 лютого 2012, 08:14

10 листопада 2011 року га­зета «Шепетівка» надрукува­ла під рубрикою «Надзвичай­на ситуація» статтю «Найбіль­ша екологічна катастрофа не­великої української річки Гус­ки». Йшлося в ній про те, що 4 листопада 2011 р. у став біля ТД «Шепетівський цукор» було скинуто велику кількість якоїсь хімічної рідини. У ре­зультаті вміст аміаку у водоймі перевищив допустиму норму у   9  разів, а кисню у воді не ста­ло взагалі. Практично вся риба уставу вимерла.

«Це мертва вода, інкубатор для мікробів. Ця мертва вода з аміаком та мікробами тихень­ко тече далі в Гуску», — зас­терігав автор. Водночас редак­ція обіцяла знайомити читачів з подальшим розвитком подій.

Від часу цієї події пройшло тільки три місяці. День-у-день наслідки екологічної катастро­фи стають все відчутнішими і тяжчими. У минулому номері газети було опубліковано лист шепетівського рибалки-любителя Федора Марфути під за­головком «Риба здохла, раки теж... «Бєспрєдєлу» нема меж», в якому він свідчить: «З  цього ставка смерди ть на всю Шепетівку, бо риба, мабуть, під льодом зашивається... Тепер тут немає нічого живого, навіть раки виздихали».

Роз’яснити читачам сьогод­нішню обстановку ми попросили головного державного санітарного лікаря Шепеті­вського району В. В. Мазаєва. Ось що він повідомляє: «За скаргами населення на неприємний запах води з річки Гуска у плані щоквар­тального моніторингу ЗО січня 2011 року Шепетівською райСЕС відібрано та дос­ліджено проби води з річки Гуска в місці після виходу із ставка біля підприємства ДТ «Шепетівський цукор».

За результатами дослід­жень води з річки Гуска в місці після виходу ‘з ставка біля підприємства ТД «Шепе­тівський цукор» встановле­но, що вода в даному місці не відповідає вимогам СанПІНу № 4630-88 «Охорона поверх­невих вод від забруднення» по

слідуючих показниках: органолептиці (запах складає 5 балів при нормі 3 бали, харак­тер запаху гнилісний), вмісту розчиненого кисню — 3 при нормі не менше 4, аміаку 4,9 при нормі не більше 2, зваже­них речовин — 195,5 при нормі не більше ЗО, вмісту заліза — 1,17 при нормі не більше 0,3 та по індексу ЛКП (лактозопозитивної кишко­вої палички), який перевищує норматив в 4,6 разу.

Дані лабораторних дослі­джень свідчать про те, що, можливо, після забруднення у водоймі йдуть процеси гнит- тяфітопланктону та нежи­вої риби, як наслідок мору риби.

Крім того, дані багаторіч­ного моніторингу за станом ставка свідчать про те, що протягом багатьох років та­кого забруднення ставка не спостерігалось».

У зв’язку із тим, що останнім часом до виконкому міської ради все частіше почали над­ходити скарги на забруднення навколишнього середовища в районі так званого цукрозаводського ставу і річки Гуски, міським головою С. А. Анто­нюком 2 лютого 2012 року ініційовано засідання комісії з питань техногенно-екологічної 

безпеки та надзвичайних ситу­ацій з порядком денним «Про вжиття термінових заходів щодо недопущення надзвичай­ної ситуації на річці Гуска (став біля ПАТ «Шепе­тівський цукрокомбінат»). Заві­дувач сектору з питань НС та ЦЗН М. Ю. Кикоть та головний державний сані­тарний лікар Шепетівського райо­ну В. В. Мазаєв доповіли, що у водоймі дійсно інтенсивно проходить процес гниття, що супроводжується неприємним запахом і поши­рюється руслом річки Гуски, аналізи води у ставу не відпові­дають санітарним нормам. Єди­ний вихід із становища цими спеціалістами вбачається у проведенні скиду води з по­дальшим очищенням водойми.

З метою запобігання над­звичайній ситуації, пов’язаній із процесами у ставу на р. Гуска, комісія вирішила доручити міжрайонному управлінню вод­ного господарства розробити режим водоскиду, начальнику управління МНС С. С. Бурденюку організувати режим підри­ву льоду після скиду води. Вод­ночас створено робочу групу з організації та проведення робіт з недопущення надзвичайної ситуації на ставу на р. Гуска, яку очолив перший заступник міського голови О. Л. Діхтярук.

За рішенням комісії скид води за погодженням з Дер­жавним управлінням охорони навколишнього середовища та Хмельницькою міжрайонною прокуратурою планувалося розпочати 9 лютого. На жаль, час іде, сморід за течією річки помітно розповсюджується в напрямку Славутського райо­ну. Але до роботи ще ніхто не приступав. Виною цьому, як і завше, стали бюрократична тяганина і юридичні перепони. Але ми впевнені, що не з вини виконкому міської ради.

Тим часом виконком міської ради ситуацію під контролем тримає повсякчас. 9 лютого рішенням XXI сесії міської ради земляні дамби з водозаборами біля ПАТ «Шепетівський цук­ровий комбінат» і ВАТ «Ше­петівський завод «Пульсар» передані на баланс та експлу­атаційне утримання ремонтно- експлуатаційному підприєм­ству, що надасть змогу надалі зменшити ризик виникнення описаних вище ситуацій.

На цій же сесії оприлюд­нено запит депутата міської ради О. В. Окунєвича, адре­сований директору ГІАТ «Ше­петівський цукровий завод» М. М. Агаркову, в якому він вимагає: «Терміново вжити всі необхідні заходи щодо очищен­ня водойми, розташованої по­руч із ПАТ «Шепетівський цук­ровий завод»,забрудненої сто­ками цього підприємства». Депутати міської ради підтри­мали колегу. Але дивною ви­дається позиція голови депу­татської фракції ВО «Свобо­да» Б. М. Одуда, котрий зая­вив, що приїхав у Шепетівку у 1980 році і став уже тоді смердів, а якщо його спустити, то завод поріжуть на брухт... Отакої!!! Місто стривожене тим, що в центрі справді-таки з’явилася так звана екологіч­на бомба. А «свободівцям», бачте, нехай ще більше смер­дить...

Редакція газети і надалі по­відомлятиме читачам, як роз­гортатимуться події.

О. Твердун.

0
репостів
0
репостів