Газова криза-2018: пояснення зрозумілою мовою

 • Dj Os
 • Dj Os аватар Автор теми
 • Адміністратор
 • Адміністратор
 • Редактор
Більше
03 бер. 2018 00:03 #117039 від Dj Os

Що взагалі сталося? Адже зиму Україна пройшла без жодних труднощів з газом. І тут раптом його не вистачає.
У проблеми три причини. Одна з них об’єктивна, дві інші – штучні, навмисно створені Росією. Об’єктивна причина – це аномальні, як на початок весни, холоди, які тривають вже понад 10 днів. У таких випадках суттєво зростає споживання газу. Зараз воно збільшилося приблизно на 30% - до 200 мільйонів кубометрів на добу.

І що? Адже в січні чи лютому можливі морози сильніші і триваліші. Ми що, ризикували замерзнути?
Ніякого ризику не було. Баланс споживання газу в Україні забезпечують три джерела – запаси в підземних сховищах, власне видобування та імпорт. Обсяги по кожному джерелу разом забезпечують потреби країни в газі за будь-яких сценаріїв.

Так чому зараз виникла проблема?
Вона не виникла – її нам штучно створили. І зробив це російський «Газпром». За 15 хвилин до 1 березня, часу, коли мало розпочатися постачання газу з Росії, монополіст заявив, що відмовляється це робити. І демонстративно повернув надану «Нафтогазом» передоплату.

Чекайте, так нам же говорили, що ми давно не купуємо газ у Росії?
Саме так. Але рішенням Стокгольмського арбітражу Україну зобов’язали відновити закупівлі газу в Газпрому у відповідності до чинного контракту. Правда, у значно менших обсягах, ніж вимагала Москва: лише 5 мільярдів кубометрів на рік, з можливістю зменшення до 4 мільярдів. Саме це постачання мало розпочатися з 1 березня.

Уявіть собі, що ви пішли увечері у магазин купити хліба, маючи впевненість, що магазин відкритий і хліб у ньому є. А продавець з незрозумілих причин закрив двері і відмовився торгувати. Так, завтра ви підете в інший магазин і купите хліб там. Але на цей вечір у вас, так би мовити, виник «хлібний дефіцит».

Але і це не єдина проблема, яку створив «Газпром». Протягом усієї зими він навмисно тримав на нижній межі тиск на вході в українську газотранспортну систему. Контрактом передбачені показники в діапазоні 60-65 кгс/см2, а по факту було 51-59 кгс/см2. А з 1 березня «Газпром» знизив тиск до найнижчого значення в цьому році - 50,3 кгс/см2.

І що це означає?
Те, що «Укртрансгазу» - газотранспортному підрозділу «Нафтогазу» - складніше балансувати обсяги споживання, «перекидаючи» газ в межах трубопровідної системи. Це може призвести до локального падіння тиску і дефіциту газу в споживачів. Або – на що теж розраховував Газпром – до несанкціонованого споживання газу, призначеного для транзиту. Європа недоотримала б законтрактовані обсяги, а «Газпром» мав би підстави вчергове звинуватити Київ у тому, що він, за висловом Путіна, «тирить газ».

Говорили, що в нас вдосталь газу в підземних сховищах. Так що, нас обманювали?
Станом на 28 лютого у підземних сховищах було 9,985 мільярдів кубометрів Рік тому на цю ж дату було 8 мільярдів кубометрів – на 2 мільярди менше. Для розуміння, ці два додаткові мільярди – це еквівалент споживання за півтора чи два березні. Тобто, газу в підземках не просто вистачає – його вистачає з солідним запасом.

Так чому ж тоді не використати цей газ?
Не все так просто. Підземні сховища мають обмеження на потужність підйому газу. Більше того, наприкінці опалювального сезону, коли запаси вичерпуються, падає тиск у підземках, і швидкість відбору газу зменшується. Уявіть собі пляжний м’ячик – якщо він ретельно надутий повітрям, воно виходитиме з клапана швидше, ніж якщо м’ячик наполовину здутий. Нинішні темпи відбору максимальні – 115 мільйонів кубометрів на добу.

А скільки ще не вистачає?
Видобуток власного газу дає 57 млн куб м на добу. Решту необхідно покривати за рахунок імпорту, це ще 15-20 мільйонів кубометрів.

Так чому його не купили?
По-перше, тому, що купили – і перерахували гроші – за російський газ, який «Газпром» вирішив не постачати. По-друге, тому, що в Європі теж холодно, і вільних ресурсів мало. А спотові ціни на газ на європейських торговельних майданчиках зараз дуже високі – до 600 доларів за тисячу кубометрів.

Втім, «Нафтогаз» оперативно знайшов продавця. Польська державна компанія PGNiG підписала контракт про постачання 60 мільйонів кубометрів протягом березня. Цього має вистачити на покриття дефіциту.

Але чому Газпром пішов на такі дії? Хіба в компанії не розуміють, що це удар по їхній комерційній репутації – так само як і по планах будувати нові газопроводи до ЄС?
Так і є. Але в даному випадку «Газпром» діє не як комерційна компанія, а як політичний інструмент російської влади. Процитую російського газового експерта Михайла Крутіхіна: «Миллер действует по указанию Путина. А мотивацию Путина я обсуждать не могу. Там давно нет никакой логики и никаких сдерживающих факторов.»

Втім, нескладно здогадатися, що саме розлютило Путіна настільки, що він дав наказ створити Україні максимальні проблеми в газовій сфері. Цього тижня стало відомо, що «Нафтогаз» виграв позов до «Газпрому» в Стокгольмському арбітражі щодо контракту на транзит газу. Суд зобов’язав Росію виплатити $4,63 млрд - як компенсацію за менші обсяги поданого для транзиту газу, ніж це було передбачено контрактом. З вирахуванням грошей, які Україна мала віддати за вже отриманий в 2014 році російський газ, «Газпром» залишився винен українській компанії $2,56 млрд. Імовірно, що від такого розвитку подій Путін оскаженів. І дав «Газпрому» команду «фас».

Росія заявила, що не визнає рішення Стокгольмського арбітражу і буде розривати контракти, щодо яких це рішення винесено. Це як?
Це безпрецедентно. В контракті про постачання і транзит газу чітко і недвозначно записано: «Решение Арбитражного института Торговой палаты г. Стокгольма является окончательным, не подлежащим обжалованию и имеющим для Сторон обязательную силу.» Ніяких оскаржень чи невиконань не може бути в принципі – це все одно що ви взяли товар і не розплатилися, бо вам не хочеться платити. І наслідки для Росії будуть дуже серйозні: йдеться про штрафи в мільярди доларів. Механізм стягнення відомий: наприклад, арешт російського майна в інших країнах за рішенням міжнародного суду.

І чим це все завершиться?
Російський газовий шантаж - такий же, як і російський бунт: наскільки безжалісний, настільки ж і безглуздий. Конкретно цей триватиме максимум три дні. Два з яких – вихідні, коли споживання газу падає. А вже з 3-4 березня в Україні починається потепління. Ніяких драматичних наслідків не буде в принципі. Для нас не буде. А от для Росії вони можуть бути дуже серйозними. Бо намагаючись створити проблему нам, вона показала, що може стати значно більшою проблемою для головних покупців свого газу – Європи. А там такі речі помічають і не забувають про них.
Долучення:
Ці користувачі подякували: butterfly

Будь-ласка, Увійти або Зареєструйтесь, щоб приєднатись до розмови.

 • Anykey
 • Anykey аватар
 • Платиновий учасник
 • Платиновий учасник
Більше
03 бер. 2018 18:46 #117041 від Anykey
Насправді, це лише одна сторона медалі. Але є і інша.

#ПрикрутиБРЕХАТИ. Чому Україна досі залежить від російського газу?
На скільки довга в українців пам'ять? На скільки легко нами маніпулювати?
А давайте перевіримо.
Як ви сьогодні відреагували на акцію #прикрути? Тобто зменшити температуру в оселях, щоб зруйнувати сценарій "Газпрому" дискредитувати Україну. "Завдяки нашій згуртованості "Газпром" і Кремль не зможуть шантажувати Україну", – написав на своїй ФБ-сторінці Петро Порошенко.
А чи не виникло після цього заклику у вас запитання: фігасє, а ми чо залежимо від "Газпрому", від російського газу?
Якщо цього запитання у вас не виникло, то варіантів усього два: а) у вас таки коротка пам'ять, б) більше двох років ви не піддавалися на маніпуляції влади.
Нас довгий час кормили цією локшиною: Україна не купує російський газ.
Давайте згадаємо, як це було.
3.10.2015 Яценюк: Завдання, яке поставив перед собою уряд – звільнитися від російської газової залежності.
25.11.2015 Яценюк: Це не вони нам не постачають газ, це ми у них не купуємо газ.

10.01.2016 Яценюк: Ми не купуємо газ в Росії, тому що ми купуємо газ в Європейському Союзі дешевше, ніж нам запропонувала Росія.
20.07.2017 Порошенко: Україна не закуповує газ у Російської Федерації понад 600 днів. Ми маємо скорочувати споживання і підвищувати технології.
10.11.2017 Порошенко: Два роки Україна живе без російського газу.
22.11.2017 Гройсман: Ще зовсім недавно ми були всіма енергетичними ресурсами залежні від Російської Федерації. Це завжди використовувалося як інструмент тиску та шантажу. Ми на сьогодні більше 720 днів живемо без жодної краплини російського газу. Було докладено чимало зусиль, щоб позбутися цієї залежності.
22.12.2017 Гройсман: Відмова від російського газу – це значне досягнення 2017 року
Оновили в пам'яті переможні заяви керівників країни? Добре. Але це ще не все.
2 роки тому "5 канал" повідомив, що в мережі запустили онлайн-лічильник незалежності України від російського газу.
Лічильник запустила українська компанія Укртрансгаз.
На вечір 2 березня 2018-го лічильник продовжував відраховувати "незалежність України від російського газу".
На вечір 2 березня лічильник показував 820 днів "незалежності". Хоча насправді це був, напевно, перший день газової незалежнсоті від Росії.
Рік тому Українська правда викривала маніпуляції влади з "незалежністю України від російського газу".
"Тобто, залежність України від "Газпрому" була ліквідована лише де-юре? – Так. І це несе в собі великі ризики", – йшлося у матеріалі УП річної давнини.
У статті також наголошувалося на ризиках того, що "Газпром" може перейти від слів до справ щодо припинення поставок газу в Європу транзитом через Україну. Також йшлося про те, що потрібно зробити, щоб знизити ризики у разі, якщо "Газпром" спробує перекрити вентиль...
Судячи з того, що українців закликали #прикрути, до сьогоднішніх (прогнозованих!) дій "Газпрому" влада не підготувалася.
Це визнав прем'єр.
"Нам потрібно було ввести раніше запланований план, який передбачає економію споживання, щоб збалансувати систему", – заявив сьогодні Гройсман.
Називати дії оплоту російської економіки "безвідповідальними", це взагалі якось або по-дитячому наївно, або по-державницьки безпорадно. Після Криму та Донбаса, кібернетичних та дипломатичних воїн дивуватися "ой, газ перекрили"?
Є ще один ньюанс, який влада приховувала за ура-патріотичними промовами щодо рішення Стокгольмського арбітражу. А прямий наслідок початку дії рішення арбітражу – зобов'язання "Нафтогазу" купувати газ у "Газпрому".
Поки йшов розгляд суперечки двох компаній, "Нафтогаз" міг відмовлятися від виконання контракту 2009-го. Щойно рішення вступило в дію, як Україна мала почати купувати газ напряму у Росії.
І подивіться, як відреагував на Глава держави на бажання росіян розірвати контракти з Україною на постачання та транзит газу.
"Контрактами між "Нафтогазом" та "Газпром" не передбачено право їх розірвання в односторонньому порядку, і подібні заяви "Газпрому" можуть пояснюватися лише небажанням виконувати свої контрактні зобов'язання", – написали в твіттері Порошенка.
І ані слова про початок газової незалежності від Росії. Хоча сьогодні можна було б запустити лічильник знову.

Будь-ласка, Увійти або Зареєструйтесь, щоб приєднатись до розмови.

 • Dj Os
 • Dj Os аватар Автор теми
 • Адміністратор
 • Адміністратор
 • Редактор
Більше
03 бер. 2018 19:02 #117042 від Dj Os
Де ти дістав цей маніпулятивний текст?

Будь-ласка, Увійти або Зареєструйтесь, щоб приєднатись до розмови.

 • Anykey
 • Anykey аватар
 • Платиновий учасник
 • Платиновий учасник
Більше
03 бер. 2018 19:09 #117043 від Anykey
Дивно, де ти побачив маніпуляції? Джерело - УП.

Будь-ласка, Увійти або Зареєструйтесь, щоб приєднатись до розмови.

 • Dj Os
 • Dj Os аватар Автор теми
 • Адміністратор
 • Адміністратор
 • Редактор
Більше
03 бер. 2018 19:21 #117044 від Dj Os

Anykey пише: Дивно, де ти побачив маніпуляції? Джерело - УП.

Маніпуляції в акцентах. Абсолютно пофігу, що там політики обіцяли.
Ніхто ніколи не приховував, що Україна здебільшого купувала російський газ у країн, яким його транзитувала, але це не означає, що в разі припинення транзиту ми залишимся без газу. Просто тепер буде більше коло, по якому ми отримуватимемо рос газ+газ видобутий, для прикладу, у Норвегії.
Росіяни можуть нам створити проблеми лише на короткий період, як цього року. Але на довгій дистанції вони програють. Вони навіть не зможуть повністю відмовитись від транзиту Україною.
А ось цей вибрик Газпрому більш за все заради внутрішнього споживання під вибори, типу "хахли опять газ воруют"

Будь-ласка, Увійти або Зареєструйтесь, щоб приєднатись до розмови.

 • Anykey
 • Anykey аватар
 • Платиновий учасник
 • Платиновий учасник
Більше
03 бер. 2018 19:48 #117045 від Anykey
Якраз позиція газпрома дуже логічна в світлі сучасних українсько-російських відносин. На четвертий рік після анексії Криму і війни на сході - всього навсього газ перекрили? Дивно, що не зробили це раніше. Два роки Україну спасала тепла зима, а тут кілька днів морозу показали, чого варті бравурні обіцянки наших "рідних", українських політиків. І мені до лампочки російські вибори чи їхній президент - мені моє болить...

Будь-ласка, Увійти або Зареєструйтесь, щоб приєднатись до розмови.

 • Dj Os
 • Dj Os аватар Автор теми
 • Адміністратор
 • Адміністратор
 • Редактор
Більше
03 бер. 2018 21:45 #117046 від Dj Os

Anykey пише: Якраз позиція газпрома дуже логічна в світлі сучасних українсько-російських відносин. На четвертий рік після анексії Криму і війни на сході - всього навсього газ перекрили? Дивно, що не зробили це раніше. Два роки Україну спасала тепла зима, а тут кілька днів морозу показали, чого варті бравурні обіцянки наших "рідних", українських політиків. І мені до лампочки російські вибори чи їхній президент - мені моє болить...

Раджу тобі ще раз уважно перечитати мій перший пост. Якби не їх різке рішення, ми би спокійно підписали контракт з іншою країною і у нас взагалі не було би ніяких проблем.

Будь-ласка, Увійти або Зареєструйтесь, щоб приєднатись до розмови.

Більше
05 бер. 2018 12:11 #117070 від Старик Хотабыч

Dj Os пише: Де ти дістав цей маніпулятивний текст?

Маніпулятивний текст- це отой збірник отмазок, яким ти відкрив тему. Вийди на вулицю і любого спитай, тобі всі скажуть, нам вже 2 роки триндять про досягнення уряду, що ми нібито злізли з газової голки і не купуємо газ в росії. Чому я тоді чую слово "газпром?" І чи ми почули б про нього, якби не морози наприкінці зими? І дальше б розповідали, як все класно і ніхто не проводив би аналогій із пляжними м'ячиками, мол газ у нас є, але взяти ми його не можем.

Будь-ласка, Увійти або Зареєструйтесь, щоб приєднатись до розмови.

 • Dj Os
 • Dj Os аватар Автор теми
 • Адміністратор
 • Адміністратор
 • Редактор
Більше
05 бер. 2018 13:14 #117071 від Dj Os
Набір отмазок? Давай спростуй хоч одну.

Вийди на вулицю і любого спитай, тобі всі скажуть, нам вже 2 роки триндять про досягнення уряду, що ми нібито злізли з газової голки і не купуємо газ в росії.

Так у нас на вулиці багато експертів, особливо в Шепетівці.:lol: Ми з 2015 року не купували газ у Газпрому, це доконаний факт. І не треба сюди ліпити уряд і іншу політику.

Будь-ласка, Увійти або Зареєструйтесь, щоб приєднатись до розмови.

Більше
05 бер. 2018 15:55 #117075 від Старик Хотабыч
Доконаний факт- це те, що носки, які вироблені на ураїнській фабриці, нам продають нібито вони з європейського бутіку і відповідно з такою ж ціною. І по тв нам дуже гарно впарюють, що так і повинно бути, що це правильно. Думаю ти розумієш, про що я.

Будь-ласка, Увійти або Зареєструйтесь, щоб приєднатись до розмови.

Час відкриття сторінки: 0.867 секунд