2 minutes reading time
(369 words)
Атмосферний тиск - вісник погоди і самопочуття людини
Коли у випуску новин розповідають про погоду, то наприкінці зазвичай повідомляють: атмосферний тиск — 760 міліметрів ртутного стовпчика (або 759 чи ще якийсь показник). Про який тиск ідеться? Адже ми ніколи не відчуваємо, щоб атмосфера, тобто повітря, на нас тиснула…
ТА ХОЧА повітря насправді й дуже легке, але ж над нами в атмосфері його так багато, що воно з величезною силою тисне на Землю. Наприклад, на наше тіло — з силою… 15 тонн! Чому ж, питається, тоді воно нас не розчавить?
Учені розгадали цю загадку. Вони з’ясували, що тиск на організм будь-якої живої істоти ззовні врівноважується таким же тиском із середини. У процесі еволюції людина призвичаїлася до цього. Але від того, який атмосферний тиск «надворі», залежить самопочуття і здоров’я людини.
Тиск цей вимірюють приладом, який називається барометр. Ще в ХVІІ столітті його винайшов італійський фізик Торрічеллі, який вивчав властивості різних речовин. Якось він узяв скляну трубку метрової довжини, наповнив її ртуттю і запаяв один кінець. Потім незапаяний кінчик занурив у склянку з ртуттю. При цьому частина ртуті з трубки вилилася, а у верхньому, запаяному, її кінці утворилася порожнина без повітря. Це від того, здогадався вчений, що на поверхню ртуті, котра в склянці, тисне атмосфера — з силою, яка врівноважує тиск ртуті в трубці…
Таким є головний принцип дії барометра. Якщо вздовж його трубки нанести мітки через кожний міліметр, то за висотою стовпчика ртуті в трубці можна визначити силу атмосферного тиску в даній точці у дану мить. Ось чому атмосферний тиск вимірюють у міліметрах ртутного стовпчика.
Нормальним уважається тиск від 600 до 780 міліметрів. Причому для кожної людини цей показник «доброго самопочуття» індивідуальний. Дані про атмосферний тиск метеорологи наносять на карти погоди. Зони з підвищеним тиском називаються антициклонами, зі зниженим — циклонами. Падіння атмосферного тиску зазвичай попереджає про наближення негоди, оскільки така погода властива циклонам.
До речі, тиснути може не лише повітря. Коли ви пишете, кінчик ручки тисне на папір. Будинок, у якому ви живете, — на землю. Тиск газів, котрі утворюються при згоранні пороху, виштовхує снаряд зі ствола гармати. Тиск у надрах Землі змушує нафту струменитися фонтаном із нафтової свердловини. Ми чуємо звуки, тому що звукові хвилі тиснуть на барабанні перетинки у вухах. У морських глибинах тиск води дуже великий. Тому корпус субмарини має бути надміцний, інакше його просто розчавить…
Коментарі