Розділ Суспільство

Опозиція “спустила в бачок” мажоритарку. Післямова

Автор Віталій Тараненко 09 листопада 2012, 01:42
Не шокуйтесь: Хмельницька область, де, за даними Всеукраїнського телевізійного екзит-пола, Об’єднана опозиція взяла 36 відсотків, натомість практично капітулювала на мажоритарних округах. З тузами у руках залишилися небідні кандидати-самовисуванці, яких всіляко підтримала та допомагала партія влади. Незаплямовані партійною сорочкою, самовисуванці перенесли на Хмельниччину казкову країну — Ельдорадо: рай в окремо взятих округах змушував потенційних виборців уподібнюватися ненажерливим істотам. Приміром, у 192 виборчому окрузі, де балотувався власник “Епіцентру” Олександр Герега, доходило до того, що люди з сусідніх сіл сходилися, коли чули, що “меценат і благодійник” роздає папірці з портретами українських діячів. Де у цей час була опозиція? Ну звісно, слідкувала і по можливості сигналізувала. Проте їй не вистачало резонансної масштабності.
Поступіться, йдуть товстосуми 

Показовим для всієї області став 192 виборчий округ з центром у м. Дунаївці. Тут на кілька місяців доля звела власника “Епіцентру” Олександра Герегу з подільським нерозбещеним електоратом. Однак передвиборча кампанія київського бізнесмена внесла специфічну “родзинку” і нагадало ситуацію, коли багатий залицяльник вподобав сільську дівчину і тепер готовий тратитися, аби завоювати її серце.

“Хлібороби села Правдівка Ярмолинецького району отримали під підприємця Гереги омріяний тюко-прес Welger німецького виробництва”, — з’явилося повідомлення в обласній газеті “Подільські вісті”. Цю диво-техніку на початку липня “благодійник” купив на прохання місцевих селян. Здавалося б, треба плескати в долоні та тільки дякувати Олександру Володимировичу за імпортну “штуку”. Нескладним способом через Інтернет-шукачі не важко дізнатися справжню вартість німецького тюко-преса. За нього просять близько 56 тисяч гривень.

І пішло-поїхало. Герега перетворився на фінансового ідола, на якого божилися і не соромилися просити гроші. В агітацію “незалежного кандидита” включилася влада. “Велика допомога йде кожній школі та території від Олександра Гереги. Є програма енергозбереження і він надав допомогу у заміненні вікон та дверей на металопластикові. Не всі роблять подібні справи”, — зазначив голова Городоцької райдержадміністрації Володимир Вербановський.

“Є такий Герега Олександр Володимирович, який мав всі можливості і будує в Городку сучасний спортивний комплекс, де відбуватимуться різні чемпіонати України”, — а це вже ода від губернатора Василя Ядухи.

Словом, найближчих опонентів (від опозиції — Мирослав Мусій, від УДАРу — Олег Купчик) благополучно маргіналізували. Як наслідок, ЦВК нарахувала 58,04% підтримки у Гереги. Без жодних теоретичних шансів для опозиції.

Інший кандидат-самовисуванець (190 виборчий округ з центром м. Шепетівка), колишній Юлин податківець Сергій Буряк встановив своєрідний рекорд підкупу виборців в Україні. За даними голови Комітету виборців України Олександра Черненка, люди Буряка під час передвиборної кампанії роздавали в конвертах по 500 гривень.

Чиновники з Хмельницької облдержадміністрації щодо Буряка також не гребували агітацією. “Гордість Шепетівки — це гарна людина, кандидат у народні депутати Сергій Васильович Буряк. Хвала і честь йому”, — слова належать начальнику сектору АПК Олегу Стрілецькому.

Результат Буряка, за відомостями ЦВК, — 42,65% проти 38,11% у опозиціонера Василя Сидора.

На 191-ому виборчому окрузі (центр м. Старокостянтинів) спрацювало те, на що не очікувала місцева партія влади — “бабло” перемогло адмінресурс. Екс-губернатор Дніпропетровської області Віктор Бондар, який привів в округ громадську обласну організацію “Розвиток рідного Поділля” і благодійний фонд “Розвиток рідного Поділля”, як досвідчений мобільний оператор, покрив потрібну користувачів-виборців. Щоправда, не без грошового преміювання. “У 191 виборчому окрузі кандидат у народні депутати Віктор Бондар роздавав солідні гроші церковним отцям з визначною метою”, — сказав в інтерв’ю сайту “Незалежний громадський портал” керівник виборчої кампанії Об’єднаної опозиції у Хмельницькій області та народний депутат “БЮТ-Батківщина” Василь Кравчук.

Прямий конкурент, голова Хмельницької обласної ради і член Партії регіонів Микола Дерикот, якого пов’язують з нардепом від ПР Олександром Єдіним (Дерикот протягом 2005-2007 років був віце-президентом підприємства Єдіна “Інтер-Контакт”), посідає друге місце. Його програш на парламентських виборах — це черговий іспит на посаді “спікера” облради, на яку кинули оком окремі однопартійці Дерикота.

193-й округ з центром м. Кам’янець-Подільський є чисто сімейний підряд. На ньому балотується чоловік регіонали Інни Богословської Володимир Мельниченко. Для місцевої влади він меценат, людина добрих справ, колишній студент істфаку університету імені Івана Огієнка, де перед виборами закликали студентів та їх батьків підтримати на парламентських виборах кандидатів у народні депутати від Партії регіонів та пана Мельниченка.

Для пані Богословської її чоловік заслужив право стати депутатом ВР. “Це людина, яка на сьогодні має величезний відрив від всіх своїх конкурентів, тому що він все своє життя працює для людей. Він пройшов усі щаблі депутатської роботи і люди на кожному ступені йому довіряли все більше”, — переконана вона.

Відчуваючи потрібні флюїди, ЦВК фіксує першість Мельниченка — понад 44,20%.

Тігіпко і комсомолець

189-й виборчий округ з центром м. Красилів був найбільш не прогнозованим. У ньому йшов ставленик віце-прем’єр-міністра-міністрасоцполітики Сергія Тігіпка, колишній його комсомольський товариш, а нині голова обласного територіального відділення АМКУ Віталій Олуйко. На день області, 22 вересня Сергій Леонідович (вперше за два роки) побував у Хмельницькому і, очевидно, дав певні гарантії допомогти Олуйку вдруге зайти до Ради. Та не все так просто.

Однак кінцевий результат ЦВК зафіксував за свободівцем Ігорем Сабієм, який виграв в Олуйка з розривом у 746 голосів. Не обійшлося без перчинки — ОВК кілька днів затягувала зі встановленням результату, даючи привід говорити про фальсифікації.

188-й округ, куди ввійшли Волочиський і Хмельницький райони і  частина м. Хмельницького розіграли два самовисуванці: діючий голова Хмельницької РДА Віктор Коліщак (з орбіти впливу Льовочкіна) і депутат обласної ради від Народної партії Сергій Лабазюк (неформально підтримує губернатор Василь Ядуха і відкрито агітував міський голова Хмельницького Сергій Мельник). Мінімальна перевага (у 469 голосів) закріпилася за Лабазюком.

Округ імені опозиції

Місто Хмельницький — у рукавичці Об’єднаної опозиції. Діючий нардеп “БЮТ-Батьківщина” Олег Лукашук впевнено виграв у самовисуванця-мільйонера, президента “Оболоні” Олександра Слободяна — перевага у 10574 голосів. Єдине питання: чи вистачить пану Лукашуку сміливості зберегти обличчя опозиціонера у новій Раді, що обіцяє бути не менш спокусливою, ніж попередня? Бо його політичний досвід членства у СДПУ (о) Медведчука досі пам’ятають.

Останнє редагування 09 листопада 2012, 02:05
0
репостів
0
репостів