— Разом із підрозділом я ніс бойове чергування з протиповітряної оборони, — поділився подробицями з АрміяInform старший солдат Володимир. — Наше відділення озброєне переносними зенітно-ракетними комплексами. Вони призначені для знищення цілей на висоті до двох з половиною кілометрів і на відстані до п’яти кілометрів. Ми отримали сигнал про повітряну тривогу, зайняли позицію і пильно спостерігали за обстановкою в небі.
Спершу почули характерний гуркіт. Відразу почали приводити ПЗРК у бойове положення. Невдовзі побачили крилату ракету. Блок живлення ПЗРК працює близько 30 секунд. Це і є весь наш час на виявлення, захоплення і знищення цілі.
Разом зі мною на позиції був надійний помічник. Звичайно, ми хвилювалися. Розуміли, що можемо вже і зараз запобігти руйнуванням і смертям. Зробили все, що могли.
Тактика дій у таких випадках передбачає декілька пусків ракет по цілі. Друга зенітна ракета вже була готова до пуску, однак за мить до пострілу ми зафіксували знищення цілі. Після цього — надзвичайні відчуття. Ейфорія, радість, емоційне піднесення. Ми збили дорогущу крилату ракету, випущену хтозна звідки. Вона не досягне цілі та нікого не вб’є.
Володимир — старший солдат. Він гранатометник підрозділу охорони однієї з бригад Повітряного командування «Захід». Прийшов служити в цю військову частину у 2018 році.
— Я люблю свою країну. Чекав часу, коли стану її захисником. Був призваний на строкову службу, згодом уклав контракт. Це було моє свідоме рішення, — додав Володимир. — Мій приклад — мій батько. Він воював із російськими зайдами у 2014−2015 роках. У перший день повномасштабного вторгнення він прийшов у районний центр комплектування і знов став до лав Збройних Сил України.
Оператор ПЗРК— ще одна опанована Володимиром спеціальність.
— Якщо ви вже вмієте «працювати» з гранатометом РПГ-7, то зможете без проблем навчитися застосовувати переносний зенітно-ракетний комплекс, — розповів він. — Треба часто і багато тренуватися, довести дії до автоматизму, аби під час бойової роботи ваші думки і дії були блискавично швидкими. Кожна секунда має вирішальне значення.
У підрозділі кажуть, що оператори ПЗРК постійно навчаються, вивчають новий досвід застосування комплексів.
— Наші бойові розрахунками проходять підготовку під керівництвом досвідчених інструкторів, — зазначив заступник командира підрозділу. — Також ми приділяємо багато уваги психологічній готовності зенітників. Запевняємо, у потрібний момент руки в них не здригнуться знищити ціль.
Начальник служби зв’язків з громадськістю Повітряного командування «Захід» майор Олександра Качмар розповіла:
— Сотні військовослужбовців нашого ПвК постійно несуть бойове чергування в системі протиповітряної оборони країни. Це велика команда: солдати, сержанти, офіцери і генерали. Кожний на своєму місці робить все, аби захистити свою землю, свої родини, свої міста і села від рашистських ударів з повітря.