Катаракта: причини, симптоми, діагностика та лікування

Катаракта ока - одне з найпоширеніших захворювань в офтальмології і одна найчастіших причин сліпоти в світі. Катаракта - помутніння кришталика, через якого втрачається здатність чітко і ясно бачити. З давньогрецького «катаракта» перекладається як «водоспад». Бурхливий водний потік, падаючи в безодню, втрачає свою прозорість. Мутніє і кришталик, уражений катарактою - пацієнт дивиться як крізь каламутну білясту воду.

катаракта

Вже після 40 років у кожного шостого людини є оптичне ущільнення кришталика, після 80 років даного захворювання не вдається уникнути практично нікому.

ЩО ТАКЕ кришталик

Часто можна зустріти в описі форми кришталика то, що він схожий на сочевицю, що цілком справедливо. Кришталик ока нагадує за формою двоопуклоюлінзу, по суті, їй і будучи. Він розташований за райдужкою і зіницею, побачити його без допомоги спеціального обладнання неможливо. Саме завдяки здоровому кришталику світло фокусується на сітківці, яка розташована за ним, таким чином формується зображення, яке потім перетворюється в нервові імпульси і передається в мозок людини. Здоровий кришталик може змінювати свою форму, він еластичний і дозволяє зору пристосовуватися до різних умов: близьке і далеке відстань, різні джерела світла і його кількість і т.д.

ПРИЧИНИ КАТАРАКТИ

Кришталик може помутніти і перестати пропускати і фокусувати світло. У цьому випадку зображення, яке передається мозку, буде розмитим. Найпоширеніша причина такого стану (90% випадків) - природного старіння організму. Однак є й інші причини:

• ендокринні розлади, порушення обміну речовин (в групу ризику входять хворі на цукровий діабет)

• наявність інші очних захворювань (найчастіше глаукома, сильна ступінь короткозорості, відшарування сітківки)

• важкі інфекції (катаракта є можливим ускладненням тифу, віспи та т.п.)

• несприятлива екологічна обстановка (в основному опромінення, радіація, тривалий вплив сонячних променів)

• прийом деяких препаратів і зловживання ними (особливо кортикостероїди, трициклічні антидепресанти)

• травми очей

• спадкова схильність

причини катаракти

СИМПТОМИ КАТАРАКТИ

Катаракта характеризується загальним зниженням гостроти зору. До проявів захворювання відносяться:

• зниження здатності бачити при яскравому світлі, світлобоязнь / поліпшення

• зору при тьмяному світлі

• зниження яскравості зображення

• зниження чіткості зображення, помутніння картинки

• стрімке зниження здатності бачити зблизька

• двоїння в очах

• ореоли навколо яскравих предметів

• зміна кольору зіниці (жовтий, сірий, білий зіницю)

• повна сліпота

Прояв тих чи інших симптомів залежить від того, яка частина кришталика вражена. Чим далі поразку від центру і чим ближче до периферії, тим менше будуть проявлятися симптоми.

ДІАГНОСТИКА КАТАРАКТИ

Для того щоб поставити діагноз, лікарю необхідно досліджувати гостроту зору пацієнта, очний тиск, визначити поля зору і т.п. Для цього використовуються стандартні методи діагностики: візометрія, периметрія, тонометрія, колірне тестування.

діагностика катаракти

Для підтвердження катаракти необхідно дослідження за допомогою щілинної лампи - біомікроскопія, яка дозволяє отримати оптичний зріз кришталика. Під час дослідження фахівець бачить очне яблуко детально, а так само має можливість вивчити і більш глибокі тканини, визначити локалізацію помутнінь.

Наступним етапом діагностики є розрахунок необхідних параметрів штучного кришталика, який буде встановлений в процесі операції. У цю групу обстежень входить рефрактометрия, ультразвукове сканування, офтальмометрія і т.д.

Лікар може вважати за необхідне проведення додаткових досліджень, таких як топографічне дослідження рогівки, оптична когерентна томографія та інші.

Безпосередньо перед госпіталізацією проводиться повний спектр лабораторних аналізів - аналізи крові, електрокардіограма і деякі інші.

ЛІКУВАННЯ КАТАРАКТИ

Сьогодні в медицині відомий тільки один оптимальний спосіб лікування катаракти - факоемульсифікація (оперативне видалення кришталика і його заміна штучної інтраокулярної лінзою). Широко рекламовані Фемтосекундний методики виконання етапів даної операції, не несуть в собі нічого істотного і при цьому значно збільшують вартість лікування для пацієнта.

лікування катаракти

Всі інші методи (очні краплі, фізіотерапія) здатні, лише гіпотетично, призупинити процес помутніння кришталика, але зупинити його або повернути назад неможливо.

Факоемульсифікація проводиться ультразвуковим методом під місцевою анестезією протягом декількох хвилин. Ультразвук перетворює уражену кришталик в рідку масу, яка вимивається з ока через маленький прокол, який заживає самостійно без накладення швів. На місце, що звільнилося поміщають штучну м'яку лінзу, яка самостійно розправляється на очному яблуці і замінює собою помутнілий кришталик. Ризик розвитку ускладнень прібліжоется до нуля, а процес реабілітації займає кілька годин.

Даний метод вважається в хірургії ока найменш ризикованим, найбільш ефективним і безболісним, в порівнянні з застарілими травматичними операціями, які іноді застосовується до цих пір.

0
репостів
0
репостів