Сім найкращих пісень, що нагадують про кліматичну кризу

A person holding a signDescription automatically generated

Музика являється потужним інструментом для обміну ідеями, мудрістю та почуттями, але також вона може бути дуже ефективним закликом до дії.

Музиканти вже протягом десятиліть закликають звернути увагу на зміну клімату. Почалось це все ще в далеких 1960-х, коли рух контркультури – з хіпі та вільним коханням – став популярним у всьому світі.

У цій статті ми розглянемо сім найбільш пам’ятних пісень про зміни клімату, які загрожують нашій планеті.

Gojira – Amazonia (2021)

Гурт Gojira не схильний применшувати. На відміну від деяких інших треків такого плану, їх Amazonia переходить прямо до суті: вибух хеві-металу про руйнування тропічних лісів тривалістю п'ять хвилин просто перебиває дух.

Навряд чи це стане новинкою в даному жанрі, оскільки всі хіти на цю тему вже написані Atheist, Napalm Death та Faith No More, але жоден з них не дає настільки дзвінкого ляпасу, як цей трек. 

Childish Gambino – Feels like Summer (2018)

Літо. Найкраща пора року, правда? Довгі сонячні дні, які ми зазвичай проводимо за літніми справами, наприклад, гуляємо з друзями, ходимо на пляж або влаштовуємо барбекю.

Childish Gambino змушує нас відчути все це своїм фальцетним вокалом, літнім гітарним тоном і навіть флейтою. Але слід копнути трохи глибше, і ви помітите, що він розповідає про щось набагато серйозніше. Щось небезпечне й темне, що таїться за рогом, щось, про що ми, здається, забули за всіма цими веселощами. 

Pixies – Monkey Gone to Heaven (1989)

Ця класична пісня Pixies – ще один трек, який обманює своїм безтурботним звучанням, але надривний спів вокаліста Блека Френсіса в кінці показує, що все не в порядку. «У небі дірка», – вказує він, і «все згорить».

Не зовсім зрозуміло, хто або що це за мавпа, про яку співають Pixies, але група залишає фанатам маленьку підказку, зобразивши примата з німбом на голові на обкладинці синглу.

REM – Fall on Me (1986)

Чудово складений трек Майкла Стайпа своїм звучанням і настроєм нагадує нам про осінь. Однак у тексті він дуже занепокоєний і навіть благає небо не впасти йому не голову.

Деякі критики сприйняли це як відсилку до кислотних дощів, але автор, скорше за все, думає набагато ширше і, зокрема, згадує про те, як великі корпорації силою тримають нас під контролем і водночас руйнують навколишнє середовище.

Стайп активно бореться з проблемами клімату й у 2019 році випустив соло сингл із закликом до негайних дій. 

Marvin Gaye – Mercy, Mercy Me (The Ecology) (1971)

Життєрадісний та веселий темп цієї пісні насправді оманливий. Адже на його фоні автор нагадує про різні соціальні проблеми, від жорстокості поліції («скільки ще жорстокості з боку чоловіка вона може витримати?»), і до екологічної шкоди («риба, повна ртуті»).

З усіх пісень у цьому списку, Mercy, Mercy Me, ймовірно, найбезнадійніша. У ній співак нарікає на всі негаразди цього світу. І тільки позитивний нерв цієї пісні може сигналізувати про можливу надію, за яку автор відчайдушно намагається вчепитися.

Neil Young – After the Gold Rush (1970)

Ніл Янґ уже понад півстоліття закликає нас до боротьби зі зміною клімату, вказуючи на корумпованих політиків і марнотратство суспільства.

Назва його основної пісні з третього альбому, After the Gold Rush, асоціюється з великим полюванням за скарбами в Америці 19-го століття – або, якщо ви фанат iGaming, навіть може пригадати назву одної з багатьох ігор онлайн-казино на подібну тему.

Янг розповідає про час, проведений людством на Землі – спершу про жорстокість середньовіччя, потім про сучасні надмірності, а згодом і взагалі про шлях до кінця нашого часу на планеті, коли прилетять космічні кораблі й перенесуть нас у нове місце. По суті, в цій пісні йдеться про те, як люди експлуатували Землю, а потім були змушені її покинути через руйнування.

«Поглянь на матір-природу в бігах» – ось фраза, яка підбиває підсумок цієї класики 1970-х років від одного з найвідоміших рокерів усіх часів. 

Joni Mitchell – Big Yellow Taxi (1970)

І на завершення ми підготували для вас величний гімн. Big Yellow Taxi – одна з найпопулярніших пісень усіх часів, і навіть великий Боб Ділан презентував свою версію цього треку ще багато років тому.

Проте оригінал від Мітчелл залишається незмінним. Вона з неймовірним смутком і жалем розповідає про індустріалізацію та пов'язане з нею руйнування навколишнього середовища. Із самого початку в пісні розкривається тема індустріалізму: «У раю проклали асфальтовані доріжки й облаштували автостоянку», й продовжується сумним коментарем про те, «Що маємо – не зберігаємо, а втративши – плачемо». Ці рядки й досі беруть за живе.

0
репостів
0
репостів