Коли виникає біль у суглобах, ми навіть не задумуємось, що це може бути симптомом артриту - запалення, пошкодження хрящової тканини, яка покриває суглоб. Саме він у важкій формі є підставою до ендопротезування кульшових та колінних суглобів з повною або частковою їх заміною. Тут важливо отримати консультацію у спеціаліста та правильно встановити діагноз, аби визначити якого втручання потребує пацієнт. Успішна операція не тільки дозволить краще рухатися, а й позбутися нестерпного болю, дискомфорту. Що варто знати про процедуру та які її переваги, про це далі у статті.
Що таке ендопротезування та в яких випадках дієве?
У травматології та ортопедії ендопротезування необхідне для заміни суглоба на штучний (ендопротез), який пошкоджений чи хворий. Це найбільш розповсюджена операція серед пацієнтів 50-70-річного віку. Зазвичай, вони відмічають проблеми з тазостегновими та колінними суглобами, оскільки саме вони найбільше піддаються навантаженню та зношенню з віком.
Причиною для ендопротезування є остеоартроз або артрит, характерний дистрофічним захворюванням суглобів внаслідок чого відбувається їх деформація. Він може бути наслідком артриту - запального процесу спричиненого порушенням обміну речовин, змінами в роботі імунітету чи впливом інфекцій. Тому тут важливе своєчасне звернення до спеціаліста, консультація лікаря, адже оперативне втручання можна попередити. Але якщо інші методи не дієві, то без заміни суглоба на штучний імплант не обійтися.
Крім того, операція є дієвою та показана при:
- ревматоїдному артриті;
- травмах суглобів, які неможливо відновити класичним способом;
- дисплазії;
- переломах;
- асептичних некрозах ділянки тазостегнових та колінних суглобів.
Пацієнтам, які страждають на скутість рухів, набряки, та болі у суглобах, якщо їм важко виконувати повсякденні задачі, працювати і це впливає на якість їхнього життя — обов'язково пропонують ендопротезування. Вони також часто не можуть нормально спати, відчувають пригніченість та починають відмежовуватися від соціуму.
Які ендопротези використовують та які їх відмінності?
Ендопротезування може бути повне (тотальна заміна) або часткове (заміна окремої частини суглоба). Варто відзначити, що ефективність таких операцій складає більше 90%.
Під час операції на тазостегновому суглобі можуть замінити лише голівку стегнової кістки або весь суглоб (западину та голівку). Існує два види таких операцій: первинне ендопротезування, коли суглоб замінюють вперше, та ревізійне, коли потрібно замінити протез або частину його компонентів, наприклад, через його зношення, пошкодження, нестабільність частини компонентів або інфекції ділянки оперованого суглоба. Схожі принципи застосовуються і при заміні колінного суглоба. Єдина суттєва різниця — реабілітація після заміни коліна зазвичай триває довше, ніж після операції на тазостегновому суглобі.
Щодо способу фіксації, то є такі, які фіксуються кістковим цементом - спеціальною сумішшю, зазвичай використовується для старших людей. Безцементним способом - завдяки пористій структурі імплант вростає у тканини, є природним методом фіксації, однак вимагає часу для приживлення. При гібридному методі використовують два способи фіксації, є більш індивідуальним під конструктивні особливості.
Від того який матеріал протеза ставлять пацієнту, залежить не тільки його швидка реабілітація, а й комфорт при ходінні, зносостійкість, ціна. Оскільки суглоб повністю штучний, то в ньому створюється пара тертя, яка може бути виконана з різних матеріалів, наприклад:
- метал-поліетилен. Сплав кобальт-хрому та міцний полімер, на основі поліетилену високого тиску — це традиційний варіант з хорошою зносостійкістю, однак є ризик зношування пластику, який з часом може руйнувати компоненти самого імпланту;
- кераміка-кераміка. Повністю з керамічних елементів, які мають чудову біосумісність, понижене тертя та знос, однак достатньо складні у виготовленні та не такі механічно витривалі;
- кераміка - поліетилен. З кераміки та пластику , що на сьогоднішній день визнано найкращою парою тертя. Ця пара тертя являється зносостійкою, механічно витривалою та довговічною;
- метал-метал. Варіанти виготовлені повністю з металу часто викликають ускладнення та майже не використовуються сьогодні.
Якщо вибирати між виробниками штучних імплантів, то однозначно ендопротези зі Швейцарії - золотий стандарт. Вони мають найвищу якість, зокрема, точність виготовлення, біосумісність з мінімальними ризиками післяопераційних ускладнень. Такі протези прослужать мінімум 20 років і забезпечують людині комфорт рухів. Це також можуть бути індивідуальні рішення під особливу анатомію кожного пацієнта, тому якщо вибирати ендопротез, то варто звернути увагу на швейцарські вироби.
Тож, не варто займатися самолікуванням і якщо виникає біль у колінах або тазостегновому суглобі, який не зникає, то потрібно негайно звернутися до лікаря. Так, безкоштовну консультацію лікаря ортопеда-травматолога, кандидата медичних наук Україні, Ви можете отримати тут - doktormukha.com.ua. Пам'ятайте, ігнорування проблеми не вирішує її, а вчасне лікування забезпечить швидке відновлення та повернення до активного способу життя.