Запор у дітей часто супроводжується нечастими випорожненнями та сухим твердим стільцем. Це поширена проблема, яка пов'язана не тільки з привчанням до горщика, але й змінами у раціоні. На відміну від дорослих, дитячий запор - тимчасове явище, яке легко вирішити симптоматичним лікуванням препаратом Форлакс https://forlax.ua/forlaks/. Деякі зміни у дієті, вживання великої кількості води полегшують випорожнення, але звернутися до лікаря потрібно обов'язково, аби уникнути ускладнень.
Причини та симптоми закрепу у дітей
Багато батьків може здивуватися, дізнавшись, що надмірний тиск на дитину під час привчання її до горщика, може викликати проблеми з випорожненнями. У малечі виникає психологічний спротив, вона стримує позив і виникає закреп. Це одна з найпоширеніших причин виникнення затримки дефекації.
Крім того, закреп може виникати внаслідок:
- нестачі у раціоні клітковини: сирих овочів, фруктів, цільнозернових продуктів, їжа багата на жири і цукор, недостатнє вживання рідини;
- малорухливого способу життя;
- стресів, викликаних зміною обставин, зміна режиму дня;
- дискомфорту відвідання туалету, наприклад, у школі, садку, інші емоційні фактори;
- вживання продуктів, які не сприймає організм;
- хвороб, які спричиняють утруднення дефекації чи прийом ліків.
Якщо організм дитини схильний до утворення закрепів, то батьки можуть спостерігати симптоми рідкісних випадків випорожнення (менше 3-х), утруднений вихід калу, який супроводжується болем, в тому числі у кишечнику та шлунку. Кров на поверхні стільця також є ознакою закрепу. Крім того, ознаками накопичення в прямій кишці стільця можуть бути його сліди на спідній білизні дитини.
Нерідко діти, які страждають на болі під час дефекації уникають походу в туалет, боячись, що біль знову повернеться. Батькам варто звернути увагу на поведінку дитини, адже проблема може загострюватися. Зазвичай малеча сигналізує тілом про проблему - стискає сідниці, схрещує ноги, міміка змінюється, вона вигинає тіло, утримуючи стілець.
У важчих випадках у дитини може підійматися температура, зникає апетит, спостерігається здуття живота, втрата ваги, а при дефекації може відбуватися ректальний пролапс (випадання заднього проходу).
Як уникнути закрепу?
Проблема, яка спостерігається понад тиждень потребує втручання лікаря. Необхідно звернутися за консультацією до педіатра чи сімейного лікаря, гастроентеролога, який призначить симптоматичний препарат Форлакс. Однак зазвичай усе корегується звичками, змінами раціону, способу життя.
Гарною ідеєю буде профілактика виникнення закрепів - вживання їжі багатою на клітковину. Для маленьких дітей потрібно давати фрукти, овочі у сирому вигляді 5 разів на день розміром з їхню жменьку. Також потрібно дитину привчити пити чисту воду, гуляти, активно рухатися, потурбуватися, щоб найменші дітки ходили в туалет регулярно, використовуючи підставку для ніг, яка надає тілу правильного положення для дефекації.
Дитина, яка чудово відчуває своє тіло, природні позиви і без утримання ходить до туалету значно менше або навіть зовсім немає проблем із закрепом. Для маленьких дітей винагорода за старання та зусилля повинні бути підтримані батьками, не потрібно карати дитину за невдачі чи брудну білизну.
Якщо ж дитина вживає певні ліки, то варто звернутися до лікаря, аби замінити їх, якщо вони викликають закреп. Завжди можна переглянути тактику та вибрати інші варіанти.
Таким чином, проблема закрепів хоч і може турбувати дітей, проте її легко позбутися, використовуючи спеціальні препарати, а також розібравшись з причинами їх виникнення. Своєчасне звернення до лікаря, профілактика та уважність батьків дозволять швидко позбутися закрепів та провести необхідну профілактику.