Гайкові ключі. Які бувають, як застосовують та як їх обирають

Гайковий ключ являє собою простий ручний інструмент, який ось уже кілька століть допомагає робітникам усіх мастей справлятися з різьбовими з'єднаннями. Він використовується практично у всіх сферах діяльності: на виробництві, в майстернях, сервісних центрах, гаражах, комунальному та сільському господарстві, а також у побуті. Перш ніж переходити до перерахування видів, давайте з'ясуємо, яке значення в історії промислового прогресу має це нехитре пристосування.

Цікаві факти з історії

Перший гайковий ключ з'явився в XV столітті в Європі, але широке поширення цей інструмент отримав лише кілька століть тому, у XIX - XX століттях. Однією з перших фірм, що займалися виробництвом цих інструментів, була збройова фірма Mauser. Поступово пристрій ключів удосконалювався, були внесені зміни і доповнення в конструкцію, з'явилися нові різновиди. Так, англійським винахідником Едвіном Бердом Баддінга був запропонований розвідний ключ, а французом Ле Руа-Трібо - розсувний (пізніше його стали називати «французький»). У 1892 році шведським вченим Петером Йохансоном розвідний ключ був удосконалений: в конструкцію додався елемент, званий «черв'як» (з його допомогою регулюється відстань між губками і здійснюється затиск кріплення). Такий ключ отримав назву «шведський».

Технічний прогрес сприяв великому попиту на ці ручні інструменти. Гайкові ключі стали використовуватися практично у всіх сферах діяльності: промисловості, сільському господарстві, ремонті, будівництві. Довгі роки при радянській владі гайковий ключ був символом робітничого класу. Наприклад, про це свідчить пам'ятник Тарасу Шевченку в Харкові. Одним з фрагментів композиції виступає колгоспник, який тримає в руці розвідний ключ. Сьогодні це один з найбільш затребуваних ручних інструментів, а форма гайкового ключа вже стала символом. Навіть у далекої від техніки людини при вигляді зображення цього пристосування мимоволі виникають асоціації, пов'язані з ремонтом або монтажем. Наприклад, такий знак застосовується для позначення сервісного обслуговування, ремонту автомобілів. Цікаво, що нехитра форма цього інструменту сподобалася кондитерам і рестораторам, вони використовують її в реалізації різних креативних ідей. Наприклад, в білоруському автомобільному кафе «Гараж» був влаштований чемпіонат з поїдання спагетті НЕ виделкою, а гайковим ключем. А одна кондитерська фірма випустила партію їстівних гайкових ключів, виглядають вони як справжні (і за формою і за розміром), але тільки ось виготовлені з шоколаду.

Перераховувати цікаві факти можна нескінченно, але не будемо забувати, що це серйозний інструмент, який в першу чергу призначений для роботи. Давайте розберемося, які різновиди гайкових ключів бувають, і для чого призначений кожен з них.

Які ключі існують сьогодні?

Здавалося б, все просто: гайковий ключ потрібен для відкручування і закручування гайок, як 100 років тому, так і зараз. Але з появою нових винаходів, техніки, машин і обладнання, які потрібно обслуговувати, вимоги до конструкції гайкового ключа змінилися. Адже не завжди один інструмент підходить для роботи з різними кріпильними з'єднаннями. Наприклад, при обслуговуванні автомобільних коліс використовується один ключ, для роботи з газовими трубами - зовсім інший. Саме тому з'явилися різні модифікації і різновиди гайкового ключа.

Ріжковий ключ

Ріжкові ключі мають суцільнометалеву конструкцію, тобто, рукоять і робоча частина є єдиним цілим. Робочий профіль виготовлений для захоплення деталі конкретного розміру і форми (з 2х або 3х сторін). Найбільш поширені ключі з U-подібної робочої частиною (відкритим ротом), як правило, вона повернута на 15-30 градусів щодо рукоятки, що полегшує роботу в важкодоступних місцях.

Накидний ключ

Як і у ріжкового, у накидних ключів суцільнометалева конструкція. Тільки робоча частина має О-подібну форму і захоплює кріпильний елемент з усіх боків, що дозволяє працювати з тугими кріпильними з'єднаннями.

Комбінований ключ

Це універсальний ключ, у якого одна робоча частина ріжкова, інша накидна. Його використовують при проведенні слюсарно-монтажних робіт у виробничій сфері, автогаражному справі і в побуті.

Торцевий ключ

Призначений для відкручування і закручування кріплення у важкодоступних місцях і поглиблених ділянках, куди неможливо дістатися ріжковим або накидним ключем. Робоча частина розташована так, що рукоять буде розташовуватися над кріпильним елементом, а не збоку. Для створення обертального зусилля на кінці рукоять може бути загнута (т-подібна або г-образна). Часто торцеві ключі застосовують при обслуговуванні автомобілів.

Розвідний ключ

Особливість такого ключа в тому, що можна змінювати відстань між губками. Одна губка нерухома, а друга переміщається при обертанні стержня «черв'яка». Вирощують його потрібно до тих пір, поки капелюшок гайки не буде щільно затиснутий між двома губками. Тільки після цього потрібно вже прикладати зусилля до рукоятки, щоб відкрутити кріплення. Завдяки такій конструкції, можна одним ключем працювати з різними за розміром виробами.

Трубний ключ

Деякі вважають трубний ключ різновидом розвідного, з одного боку це так, адже відстань захоплення губок у цього інструменту теж регулюється. Особливість же його в тому, що відбувається це при зведенні і розведенні двох рукояток, а не при обертанні черв'яка. За допомогою трубного ключа здійснюється захоплення і утримання водопровідних або газових труб.

Шестигранний ключ

Цей ключ принципово відрізняється від усіх вище перерахованих, так як він не охоплює головку кріплення, а поміщається в шестигранний шліц. Інструмент має L-подібну форму, з одного боку якої розташована робоча частина, а інша частина служить для створення обертального руху. Умовно до шестигранник відносяться і ключі, що мають 4 і 5 граней (бристольские, торкс і т.д.). Шестигранники використовують при ремонті апаратури, електроприладів, техніки, велосипедів і т.д.

Гніздовий

Ще цей ключ називають складовий, так як він складається з рукоятки і закріпленого на ньому гнізда, в яке кріпляться різні торцеві головки для роботи з різними кріпленням. Різновидів гніздових ключів існує багато: динамометричний, з храповим механізмом (тріскачка), з шарнірною рукояткою, «воронячі лапки» і т.д. Такі ключі застосовуються при обслуговуванні автомобілів, техніки, побутових приладів.

Варто зазначити, що наведена вище класифікація дещо уніфікована. Різновидів інструментів навіть всередині одного виду існує безліч, багато хто з них мають запатентовану конструкцію. Існують ще й вузькоспеціалізовані види, наприклад, для електрошаф, для спиць, штифтові, балонні, свічкові ключі, банкові і т.д. В принципі, основної класифікації цілком достатньо, щоб мати уявлення про те, які бувають гайкові ключі, і для чого вони призначені. А вибирати потрібний для роботи інструмент, доводиться вже, виходячи із специфіки діяльності та того, з яким кріпленням доведеться мати справу. Тепер поговоримо про те, що при цьому потрібно врахувати.

«Ключові» моменти вибору

Коли Ви вже знаєте, які конкретно роботи будете виконувати з використанням гайкового ключа і вирішили, який вид інструменту Вам підійде, потрібно врахувати ще кілька чинників.

Розмір ключа

Це основний параметр вибору, адже від нього залежить те, з яким кріпленням можна буде працювати. Найпростіше вибирати трубні і розвідні ключі, адже у них робоча частина - регульована і розрахована на захоплення різних елементів. Наприклад, у розвідних вказується максимальна відстань, на яке може розкриватися зів, у різних моделей цей показник становить від 19 до 46 мм. У трубних ключів вказується номер, якому відповідає діапазон розкриття губок: №1 (10-36 мм), №2 (20-50 мм), № 3 (20-63 мм), №4 (25-90 мм), №5 (32-120 мм). Чим ширше діапазон, тим ширше сфера застосування ключа, можна буде затискати труби різного діаметру. А ось у комбінованих, накидних і торцевих ключів, як ми вже говорили, робоча частина не регулюється. Зазвичай у таких інструментів з кожного боку рукоятки робочі частини мають різні розміри, наприклад, 8х10 мм або 13х17 мм. Взагалі в арсеналі кожного майстра має бути кілька пристосувань, щоб можна було працювати з різними за розміром кріпленням.

Матеріал виготовлення

Так як при роботі на гайковий ключ чиниться сильний вплив і з боку користувача, і на робочу частину при відкручування тугих гайок, потрібно щоб інструмент був міцним і не деформувався. Найчастіше для виготовлення використовується інструментальна сталь або хромванадієвий сплав. Це дуже міцні матеріали, які витримують механічні навантаження. Для захисту від корозії вироби можуть мати цинкове або оксидоване покриття. Зверніть на це увагу при покупці, адже найчастіше експлуатація і зберігання інструменту буває в умовах підвищеної вологості, наприклад, в гаражі. Ключ з антикорозійним покриттям не заіржавіє і буде служити довгі роки.

Рукоятка

Враховуйте не тільки матеріал робочої частини, а й рукоятки, адже від того, наскільки зручно буде за неї триматися, залежить ефективність виконання робіт. У суцільнометалевих інструментів зазвичай рукоять металева, а у деяких розвідних, трубних, гніздових ключів на рукоятках може бути гумова накладка, яка забезпечує надійний хват. Найбільш зручні двокомпонентні рукоятки з протислизькими вставками. Деякі моделі інструментів мають діелектричне покриття, що робить їх безпечними при контакті об'єктами, які можуть перебувати під напругою.

0
репостів
0
репостів