Похід у гірську місцевість потребує серйозної підготовки, особливо, коли справа доходить до вибору взуття. Звичайна пара для прогулянок може швидко зіпсуватися та призвести до травмування, натомість спеціальні трекінгові кросівки, черевики допомагають підійматися крутими стежками, утримувати тіло на нестійких поверхнях, надійно фіксуючи стопи у взутті. При створенні туристичного конструктори, дизайнери враховують ряд факторів, зокрема сезонність, умови носіння та специфіку маршруту людини, аби подорож пройшла комфортно та без ускладнень.
Відмінність туристичного взуття від звичайного
Повсякденні кросівки можуть бути різними, однак усі вони, як правило, легкі, розраховані на міські умови, занять спортом. Таке взуття має гладку підошву, аби ходити по рівній дорозі, тротуарах.
Кожен виробник намагається зробити прогулянкове взуття надлегким, аби не обтяжувати ноги, але при цьому воно не відрізняється стійкістю до пошкоджень. Також має мінімальну підтримку стопи, а носок, зазвичай, не захищений. Тож, не дивно, що таке взуття не розраховане на тривале навантаження і розраховане на міські вилазки.
Інша справа туристичні кросівки, черевики, які мають виражений агресивний візерунок на підошві для максимального щеплення з гірськими нерівностями, на засніжених ділянках тощо. Аби посилити підтримку зв'язок та суглобів туристичне взуття має спеціальну підтримку стопи, амортизацію, а також захищений носок від ударів. Масивніші моделі чудово підходять для трекінгу, гірських маршрутів. Тут також дизайнери приділяють увагу стійкості до різних погодних умов, аби матеріали захищали ноги від опадів і при цьому швидко сохнули. Завдяки оптимальній вентиляції така пара взуття не дасть утворитися мозолям, надмірному потовиділенню, а ноги при цьому "дихають".
Види туристичного взуття для гір
Той, хто постійно у русі, не уявляє своє життя без походів, активного відпочинку у горах, обов'язково знадобиться пара зручного взуття. Воно має бути комфортним, безпечним і виконувати певні задачі. Тож, розрізняють декілька основних типів взуття для гірських маршрутів:
- трекінгові кросівки;
- трекінгові черевики, напівчеревики;
- альпіністські черевики;
- туристичні сандалі.
Для тривалих походів і ускладнених умов однозначно потрібні напівчеревики, черевики. Вони мають високий верх для підтримки стопи, щиколотки та стійку підошву. Спеціальна мембранна тканина та міцні матеріали забезпечують зносостійкість та водонепроникність.
На відміну від черевиків, кросівки легші і вони підійдуть для нескладних маршрутів. Вони мають знижений верх, виразний протектор та високу стійкість до проникнення вологи завдяки мембрані. До них додатково можуть використовуватися сандалі. Їх зручно брати влітку, коли потрібно перейти кам'янисті водні ділянки чи дати ногам відпочити.
А от для екстремальних умов, для сходження на гори, скелясті вершини знадобляться альпіністські черевики. Вони спеціально розроблені для використання з шипами, мають посилену термоізоляцію для збереження тепла.
Вибір взуття для походів у гори
Ключовими характеристиками у виборі трекінгового взуття мають бути:
- Підошва.
- Матеріали верха та середини взуття.
- Водонепроникність, за винятком сандалій.
- Покращена амортизація.
- Захист п'ятки та носка від ударів.
- Розмір та правильна посадка.
Вибираючи взуття потрібно використовувати спеціальні шкарпетки, які відповідають за відведення вологи та уникнення утворення мозолів. Краще після придбання деякий час носити взуття аби воно було підлаштоване під ногу власника. Це важливо напередодні довгих піших маршрутів. Також не треба забувати про додаткову обробку водовідштовхувальними засобами навіть, якщо взуття виконане зі спеціальної мембрани.
Вибравши правильне взуття, дотримуючись усіх рекомендацій щодо цільового призначення, догляду за взуттям, ретельною підготовкою до гірського маршруту, похід буде не тільки приємною пригодою, а й безпечною. Ноги будуть у комфорті, теплі та залишатимуться сухими, неушкодженими навіть після довгого сходження.