Одним з пріоритетних напрямів євроінтеграції України є наближення законодавства до норм, прийнятих в ЄС. Приведення нормативних актів у відповідність до європейських вимог не оминуло правового регулювання у сфері дорожнього руху. Наприкінці минулого року Кабмін затвердив нові ПДР. Деякі зміни набули чинності майже одразу, інші запрацюють у квітні 2024-го.
Оновлення ПДР: що змінилося
Зупинімося коротко на основних нововведеннях, про які потрібно знати водіям:
- Денні ходові вогні, а за їхньої відсутності — ближнє світло фар у світлу пору доби під час руху за межами міста мають бути ввімкнені незалежно від сезону. Раніше це правило поширювалося лише на період з 1 жовтня по 1 травня. Штраф за порушення — 425–510 грн.
- Діти, чий зріст є меншим за 150 см (до прийняття змін — 145 см), мають перевозитися лише в утримувальних системах (автокріслах чи бустерах), що пристібаються пасками безпеки. Перебування дитини на задньому сидінні мотоцикла або мопеда категорично заборонене. Штраф за невиконання вимоги — 510, за повторне порушення — 850 грн.
- Не дозволяється паркуватися на дорогах і магістралях у місцях, що не позначені знаками 5.42.1, 5.42.2, 5.42.3, 5.43 чи 6.15. Винятком може бути лише вимушена аварійна зупинка. Штраф — 340 грн, якщо ж транспортний засіб перешкоджав або створював загрозу для безпеки руху — 680 грн. Безпідставне паркування на місцях, відведених спеціально для водіїв з інвалідністю, обійдеться порушникові в 1020–1700 грн.
Перелічені норми діють з жовтня 2023 року. У квітні будуть запроваджені нові знаки для маркування навчальних транспортних засобів, що позначалися раніше як «учбові». Замість таблички у вигляді букви «У» використовуватиметься трикутник з літерою «Н».
Наступними кроками на шляху впровадження в Україні європейських законодавчих норм мають стати:
- проходження додаткового медичного обстеження водіями, старшими за 65 років;
- здійснення обов’язкового технічного контролю ТЗ;
- можливість складати іспити для отримання прав без навчання в автошколі.
Ці питання наразі перебувають на стадії розгляду.
Як сплатити штраф за порушення правил дорожнього руху в інтернеті
Якщо ви не знали про нововведення або припустилися порушення з будь-якої іншої причини, доведеться сплатити штраф ПДР у будь-який передбачений законодавством спосіб. Одним з найзручніших варіантів є переказ коштів за допомогою платформи Portmone. Для здійснення оплати онлайн потрібні лише доступ до мережі, а також картка VISA, MasterCard чи «Простір». Алгоритм дуже простий.
- Знайдіть у каталозі послуг на сайті розділ «Транспорт».
- Серед переліку компаній оберіть блок «Сплата штрафів за порушення правил дорожнього руху».
- Здійсніть пошук штрафу за посвідченням водія, техпаспортом, номером постанови або ІПН.
- Заповніть дані щодо правопорушення, перевірте їхню коректність.
- Введіть реквізити банківської картки (16-значний номер, CVV/CVC-код, термін дії) або оберіть платіж за допомогою Google Pay.
- Натисніть «Оплатити».
- Підтвердьте транзакцію.
Опція доступна авторизованим і неавторизованим користувачам Portmone. Зареєструвавшись на сервісі, ви можете створити підписку і в майбутньому отримувати електронні сповіщення про нарахування штрафів.
Згідно з законом штрафи за порушення ПДР мають сплачуватися протягом 30 днів. Якщо порушення було зафіксоване камерою, в разі оплати протягом 10 днів сума може бути зменшена вдвічі. Отже, навіть якщо ви скоїли адміністративне правопорушення, своєчасне отримання повідомлення через Portmone і швидка сплата штрафу допоможуть зменшити особисті витрати. До речі, за допомогою цієї зручної платформи можна розраховуватися за комуналку, інтернет, телебачення, купувати страховку і сплачувати податки до бюджету, не виходячи з дому.