Ви коли-небудь замислювалися, скільки видів пневматичних гвинтівок існує? Можливо ваша голова забита різними характеристиками і порадами (яких в Інтернеті просто безліч) і ви просто не знаєте, що вибрати для звичайних пострілушок або навіть полювання? У цій статті ми коротко розглянемо інформацію про всі типи пневматичної зброї, а також поговоримо про переваги і недоліки кожного з них. Сподіваємося, що наш невеликий гайд дозволить заощадити час і гроші в пошуках кращого пневматичного пістолету чи гвинтівки на ринку.
У світі існує 5 типів пневматики, які краще вивчити перед покупкою. Це пневматика з пружинним приводом (ППП), газо-поршнева, пневматика з попереднім зарядом (PCP), пневматика зі змінним насосом або Мультикомпресійна, і, звичайно ж пневматика з CO2. Кожен тип має свої унікальні характеристики, але всі вони отримали свої назви завдяки тому, як вони працюють.
Пневматична зброя пружинно-поршневого типу
У пневматичної гвинтівки / пістолеті такого типу постріл відбувається завдяки пружині. Усередині камери знаходиться поршень і спіральна пружина, яка стискається при взводі. Коли ви натискаєте на спусковий гачок, пружина різко розпрямляються і це призводить до руху поршня вперед. Рух поршня стискає повітря і кулі (пелети) виштовхується з дула за рахунок сили стисненого повітря. Все це відбувається в одну мить.
Плюси
- Простота у використанні
- Невисока вартість зброї
- Досить точна і потужна система
- Повна автономність, не потрібні балони і насос
- Добре тренує точність і досвід стрілка, оскільки має більшу, ніж інші види пневматики віддачу
- Багато запчастин у доступі
- Легко обслуговувати
- Можна тюнінгувати для кращої продуктивності
Мінуси
- Сильна віддача при стрільбі
- При низьких температурах пружина працює гірше
- Потрібна вправність, щоб стріляти влучно
- Не можна залишати зброю зведеною, так як пружина буде просаджуватись і втрачати силу
- Згодом пружина втрачає свої початкові властивості і постріл стає слабкішим
Пневматика з газовою пружиною
В принципі, Газопоршнева пневматика працює так само, як і пружинно-поршнева, але тут, замість спіральної пружини, використовується циліндр з газом. Газ в циліндрі вже знаходиться під якимось тиском (газові пружини бувають різних типів і з різною преднакачкою), а при заряджанні пістолета або гвинтівки - ви цей тиск збільшуєте ще більше. Відповідно система утримується під максимальним тиском до тих пір, поки не буде натиснуто курок. А коли це відбувається, куля точно також виходить зі ствола під дією тиску повітря.
Плюси
- Довше служить
- Можна залишати зброю зведеним на більш тривалий термін.
- Менше важить
- Істотно менше віддачі при пострілі, немає такої вібрації
- Чи не залежить від погоди
- Автономність, наприклад, на відміну від PCP пневматики, яка витрачає повітря з резервуара, тут ви кожен раз можете перезаряджати гвинтівку і стріляти зі стабільною потужністю
Мінуси
- Трохи складніше в ремонті, іноді важче знайти підходящу по параметрам газову пружину
- Не працює, якщо є витік газу
PCP пневматика
Пневматична зброя з попередніми зарядом (PCP) використовує повітря під високим тиском в камері в якості рушійної сили для пострілу. Повітря під тиском стискається до 300 + - атмосфер і закачується в резервуар за допомогою балонів або ручних насосів. Коли повітря досягає бажаного рівня тиску (на резервуарах є манометр для індикації), зброя готова до роботи.
Плюси
- Нема віддачі
- Компактна система, дуже висока потужність, найкраща висока точність
- Велика ефективність з кулями великого калібру
- Швидка перезарядка
Мінуси
- Слабка автономність, потрібен насос або балон для перезарядки
- Істотно дорожча
- Потрібна ретельна настройка для отримання хороших результатів
Мультикомпресійна пневматика (багаторазова накачування)
Ця система в чомусь схожа на пневматику з газовою пружиною в тому плані, що тут немає звичайної пружини, тут механіка працює на принципі накачування повітря в камеру за допомогою спеціального насоса. При взводі зброї (наприклад, за допомогою підствольного важеля) повітря між поршнем і циліндром стискається, йому нікуди подітися і він потрапляє в циліндр. У свою чергу циліндр має запірний клапан, який пропускає нову порцію повітря при наступному заряджанні і тримає його там цілком, поки не відбудеться. Коли ви натискаєте на курок, куля приводиться в рух під дією сили стисненого повітря.
Плюси
- Компактність, невелика вага, надійність
- Дозволяє вам контролювати силу кожного пострілу. Зробіть більше качків - отримаєте велику швидкість кулі, або навпаки
- Автономне зброю, не потрібен насос або СО2
Мінуси
- Накачування перед кожним пострілом може дратувати.
- Не підходить для полювань і досить повільна перезарядка для пострілу з максимальною потужністю
Пневматика на основі CO2
Зброя, що використовує CO2, в принципі працює точно так само, як і PCP пневматика. Різниця лише в тому, що звичайні балончики з СО2 не мають такого сильного тиску, їх неможливо перезарядити в польових умовах, і в PCP пневматики використовується звичайне повітря, а не СО2. На основі цієї системи зазвичай розробляються і працюють пневматичні пістолети, які можуть виглядати точно так само як бойові аналоги і забезпечувати напівавтоматичний або навіть автоматичний вогонь. Іноді балони з СО2 використовуються і для гвинтівок, а також реплік автоматів або навіть кулеметів. До слова сказати, балончики з СО2 бувають також різних розмірів.
Плюси
- Хороша точність
- Легко стріляти
- Добре для швидкої стрільби
- Дозволяє вести напівавтоматичний вогонь і імітувати віддачу (блоубек)
Мінуси
- Мала потужність
- Потужність залежить від температури повітря (при морозі ефективність сильно падає)
- Балончики з СО2 коштують грошей і потрібно мати якийсь запас
Висновок
Вибір кращої пневматичної гвинтівки або пістолета завжди набагато простіший, коли ви знаєте, який саме тип пневматичної зброї підходить для ваших завдань в силу своїх особливостей. Безумовно, кожна система має як плюси, так і мінуси, а тому, в кінці кінців, все зводиться до вашого вибору і перевагам. Інтернет рясніє обговореннями і оглядами пневматики від самих різних брендів і повідомленнями про досвід їх використання, тюнінг, ремонт і т.п.
Однак варто приділяти більшу увагу двом принциповим речам: досвіду стрілка і цільовим призначенням покупки. Не секрет, що багато, наприклад, купують пневматику для полювання, а деяких цікавить тільки розважальна стрілянина. І завжди повинен бути розумний компроміс між бюджетом покупки і тим, заради чого клієнт взагалі хоче взяти хорошу пневматику або репліку авторитетного пістолета.
Традиційно пружинно поршнева пневматика (ППП) вважалася універсальним варіантом через низьку вартість і варіації моделей з різною потужністю пострілу. Тут вже, дійсно, можна вибрати від відверто слабкої і дешевої гвинтівки, до моделі магнум класу, якого вистачить навіть для полювання.
Однак ринок не стоїть на місці, з'являються цілком доступні за ціною PCP гвинтівки, є кити для апгрейда ППП на газопружінную пневматику. Вибір є, важливо не втискувати замовника в рамки і дати йому позначить кінцеві цілі. Наприклад, потрібна безкомпромісна потужність і точність - бери PCP, а немає грошей на PCP - можна взяти хорошу гвинтівку з газовою пружиною - це також відмінний вибір.
Загалом, у світі пневматики є місце для стрільців будь-якого класу, а наше завдання дати інформацію в правильному ключі і підказати, що буде дійсно краще.