Призначення та функціональність медичного одягу
Уніформа медпрацівника має бути гігієнічною, надавати професійного вигляду та комфорту під час виконання своїх обов'язків. Крім того, вона має своє призначення, а саме:
- захищає одяг, шкірний покрив від забруднень біологічного, хімічного характеру;
- мінімізує ризик перенесення інфекцій працівником за межі лікарні, поліклініки, амбулаторії тощо завдяки спеціальній тканині, яка легко піддається дезінфекції;
- ідентифікувати персонал серед пацієнтів, символізувати компетентність та чистоту;
- забезпечити зручність при тривалому носінні, легкість рухів.
Відповідно до стандартів розрізняють одноразовий формений одяг та багаторазовий. Вони відрізняються матеріалами та призначені для використання в певних умовах, унеможливлення перенесення шкідливих мікроорганізмів. Одноразові костюми часто виготовляють із синтетичних тканин і використовуються в хірургії, до них також відносять бахіли, шапки, накидки, а от багаторазові - з натуральних, наприклад, бавовни.
Окрім захисту костюми можуть мати різний дизайн, надаючи стилю та індивідуальності власнику. Його складовими можуть бути футболка, куртка, сорочка, кофта, поло, штани. Костюм має легко одягатися, зніматися за потреби та не перетискати шкіру.
Також є певні рівні захисту щодо проникнення рідин у шари тканини, оскільки деякі рідини, наприклад, складові хімієтерапії потребують використання спеціального захисту медпрацівників. Використаний одяг має мати ламінацію, довгі рукави із закритими манжетами.
Яким критеріям має відповідати формений одяг медиків?
- спецодяг має відповідати розміру власника та підходити до використання в певних умовах - операційній, консультуванні чи лікуванні пацієнтів;
- мати захист відповідно до очікуваного впливу різних рідин, речовин;
- бути довговічним, піддаватися обробці високими температурами, тобто мати підвищену зносостійкість;
- мати зручний крій, не заважати рухливості та бути виконаним із дихаючих тканин, приємних до тіла;
- він має бути безпечним, тобто захищати від інфекцій та хімікатів;
- стійкість до пошкоджень, впливу зовнішніх факторів, піддаватися багаторазовому пранню без деформації.
Варто розуміти, що бавовняні та синтетичні вироби мають різну стійкість до впливу різних рідин, тож їх потрібно використовувати за призначенням. Якщо це робота в операційній, то відповідно і костюм має бути стерильним і, як правило, це нетканий тип тканини.
Тож, медична уніформа це не тільки про ідентифікацію працівників закладу, а й про їх безпеку, захист під час роботи з пацієнтами, різного роду рідинами. Вона надає комфорту, забезпечує гігієну медпрацівників, аби вони ефективно виконували свої функції. До того ж сучасні костюми, халати мають яскравий дизайн, зручні фасони, надаючи індивідуальності.