Четвер, 04 лютого 2021 14:37

Шепетівська районна бібліотека зависла у повітрі

Децентралізація разом з адміністративно-територіальною реформою стали справжнім викликом для територіальних громад. Укрупнення районів та передача майна з районів у громади, формування органів місцевого самоврядування в укрупнених громадах, реорганізація РДА — все це разом створило «заміс», який не лише викликає перетягування канатів у площині повноважень між органами самоврядування різних рівнів, а й спричиняє конфлікти із передачею комунального майна.

Раніше це майно було спільною комунальною власністю громад району, а тепер відповідно до законодавства має перейти на баланс громад за місцем розташування. Тобто заклади культури, освіти, медицини та інші соціально важливі об’єкти з нового року не можуть більше утримуватися за рахунок районних бюджетів і мали б фінансуватися зі скарбниць територіальних громад, які приймали їх у свою власність.

Але тут виникла колізія: законодавство вимагає від районів передати комунальні заклади у власність громад, але чітко не зобов’язує останніх і не вказує термін, за який вони мають приймати ці об’єкти на баланс. Визначено лише граничну дату, до якої це має відбутися. Відтак часто виникають проблеми, коли район не хоче передавати окремі заклади чи майно, або навпаки — громада не хоче приймати окремі заклади й установи від району.

Поки проблемні ситуації ледь не в індивідуальному порядку розглядають на рівні областей та навіть Мінрегіону. Тим часом люди пишуть заяви на звільнення, стають безробітними і шукають можливості виїхати на заробітки за кордон.

Яка доля шепетівської районної бібліотеки із 60-тисячним фондом

Взагалі передача громадам комунального майна, яке знаходиться в управлінні районних рад і районних державних адміністрацій, має відбутися до 1 липня 2021 року. Таку норму диктує закон №1009-ІХ. Але орієнтуватися на цю дату варто лише для завершення передачі незначних об’єктів, радять у Мінрегіонів. Для ефективного бюджетування та функціонування основних закладів їх необхідно передати уже зараз — ліпше було б це зробити ще до Нового року.

Але що робити, коли рішення районних рад про передачу комунального майна було ухвалено наприкінці грудня 2020-го, а громада дізналася про це вже після свят — у січні 2021-го? Так трапилося у Шепетівці, де районна рада ухвалила рішення про передачу районного будинку культури і районної бібліотеки із 60-тисячним книжковим фондом у Шепетівську громаду, а орган місцевого самоврядування вчасно документи не отримав і не встиг прийняти заклади на баланс. Через це чотири працівники з будинку культури і чотири бібліотекарі опинилися на біржі, а заклади зачинили на замок і вже навряд чи відчинять.

Як розповідає завідувачка відділу освіти та культури Шепетівської РДА Наталя Грабельнікова, сесія районної ради про передачу районних будинку культури і бібліотеки відбулася у грудні минулого року. Тоді на розгляд депутатів було винесено питання про передачу об’єктів — як юридичної особи, так і майна. Це рішення було ухвалено відповідно до законодавства, тобто новостворена Шепетівська громада мала прийняти об’єкти комунальної власності, які розташовані на її території. Однак місто це питання до порядку денного крайньої сесії не включило.

«Вийшло так, що ці заклади на сьогодні нічиї, і люди були змушені написати заяви на звільнення ще у грудні, бо бюджетним кодексом не передбачається фінансування закладів культури з району. Тепер чекаємо рішення від міста. Сесію запланували скликати найближчим часом, але чи є у порядку денному питання про прийняття на баланс цих закладів, мені не відомо. У кожному районі з приводу передачі трапляються різні ситуації, але про таку, як у нас, коли місто не взяло на баланс районні заклади, ще не чула», — каже Наталя Грабельнікова.

Міський голова Шепетівки Віталій Бузиль пояснює, що причина у несвоєчасному поданні документів від районної ради. Першочергово місто подбало про те, щоб забрати на свій баланс заклади охорони здоров’я — це вузлова лікарня станції Шепетівка і Центральна районна лікарня, — а також заклади освіти із приєднаних старостинських округів. Питання ж щодо районної бібліотеки і будинку культури наразі на стадії обговорення з керівництвом районної ради.

«Справа в тому, що своїм попереднім рішенням районна рада ухвалила передати до громади юридичні особи цих об’єктів. Але на сьогодні працівники цих закладів вже звільнені, а за закладами не закріплено жодне нерухоме майно, тобто вони орендували приміщення у райради. Фактично нам хочуть передати юридичну особу без приміщення і без працівників. Через це ми поставили питання про припинення діяльності цих юридичних осіб на рівні районної ради і про передачу майна на громаду. Якщо конкретно, то фактично ми забираємо у місто книжковий фонд бібліотеки, який перейде у нашу міську бібліотеку. Майно будинку культури (меблі, оргтехніка, матеріальні цінності) можуть бути передані до нас або ж у заклади інших громад, які були підпорядковані районному будинку культури. Дублювати заклади у громаді вважаю недоцільним. Шепетівка має достатньо закладів культури: власна міська бібліотека, будинок культури, плюс старостинські заклади зі збереженими ансамблями і колективами».

 Олеся Шуткевич для газети "День"

Коментарі (0)

Коментарі відсутні

Залиште ваш коментар

  1. Можете коментувати як гість, але ліпше Зареєструйтесь або авторизуйтесь
Вложения (0 / 6)
Поделиться вашим местоположением