Розділ Інше

Як граф Потоцький залізницю до Проскурова «будував»

Автор Володимир Ковальчук 12 червня 2013, 00:31

На початку ХХ ст. військове міністерство Російської імперії вирішило прокласти залізницю з Шепетівки до Проскурова (нині – Хмельницький).

Але швидко «передумало», бо почалася російсько-японська війна. Після неї проект відновив представник Подільської губернії у Державній Думі, наш земляк граф Олександр Потоцький. Сто з гаком років тому через Шепетівку пролягав лише один залізничний шлях − з Козятина до Ковеля. Великого землевласника Подільської губернії графа Потоцького це не влаштовувало, адже до губернського центру (Кам’янця-Подільського) щоразу доводилося труситися в тарантасі.

Відтак, граф вирішив дати «друге життя» проекту побудови залізниці до Проскурова, який ще 1900 року розробили фахівці під керівництвом військового міністра Олексія Куропаткіна. Для цього скористався службовим становищем у Петербурзі, адже частенько засідав там у Державній Думі.

Один з департаментів цього представницького органу, а також Рада міністрів до ідеї графа створити акціонерне товариство зі спорудження залізниці Шепетівка-Проскурів поставилися з розумінням. Лише голова Ради міністрів Петро Столипін повівся дивно − заявив, що йому не подобається польське прізвище «Потоцький», тому слід обмежити участь у товаристві осіб неросійського походження. Зрештою, статут новоствореної компанії Рада міністрів доручила скласти міністру шляхів сполучення Сергію Рухлову. Але він «перебавив куті меду» − заявив, що в АТ поляків та євреїв не допустить узагалі. Спалахнув скандал.

Граф Потоцький пішов «зондувати грунт» до свого доброго знайомого Сергія Вітте:

− Який у нас дивний міністр шляхів сполучення, − сказав пану Вітте наш земляк, − Виявляється, він хоче не обмежити, як вирішила Рада міністрів, участь неросіян в акціонерному товаристві, а взагалі заборонити їм належати до нього. На моє запитання: «Ваша високосте, чи знаєте Ви Подільський край? Може, судите про нього за неправильними джерелами?» пан міністр відповів: «Ні, адже я там служив помічником наглядача Летичівської в’язниці». На це, − підсумував граф Потоцький, − я зауважив його високості, що він, вірогідно, добре взнав клієнтів того закладу, яким керував, але аж ніяк не мешканців Подільського краю загалом».

Проте дуже швидко Петро Столипін змінив гнів на милість, бо порадився з батьком дружини − гофмейстером Дмитром Нейгардтом. Той розтлумачив своякові, що Потоцький − «хороша людина», яка до того ж одружена з донькою генерал-ад’ютанта самого німецького імператора (!) Вільгельма ІІ-го.

Таким чином, наприкінці 1910 року до проекту Олександра Потоцького допустили осіб усіх національностей і дали «зелене світло». Петербурзькі концесіонери на чолі з Бернатовичем вирішили споруджувати «Подільську дорогу» з Кам’янця-Подільського до Шепетівки як частину гігантського залізничного «Слов’янського шляху», який зв’яже Адріатичне море з Петербургом і Москвою.

«Будівництво цього шляху, − нагадувала своїм читачам у редакційній статті газета «Подолія» 15 грудня 1910 року, − який, крім того, проріже біля міста Старокостянтинова запроектований «Індійський шлях» (про нього так багато нині розмов: Варшава − Дубно − Старокостянтинів − Умань − Джанкой − Керч − Батум − Тегеран) для нашого краю матиме величезне значення. Всі товари, що раніше йшли до Центральної Росії зі Середземного моря через Чорне і Одесу, підуть по прямій через Румунію і далі по Росії: Кам’янець-Подільський − Проскурів − Шепетівка − Новоград-Волинський − Жлобин − Петербург».

Уже наприкінці 1910-го залізничні інженери обстежили місця прокладання колії біля Проскурова. Залізниця між нашим теперішнім обласним центром і Шепетівкою будувалася під керівництвом інженера Південно-Західної залізниці Клавдія Немішаєва − до речі, автора знаменитого вислову «Кадри вирішують все». Повноцінний рух пасажирських і товарних поїздів на цьому відрізку розпочався наприкінці 1913 року.

Коментувати...
Увійти за допомогою ( Зареєструватися? )
або опублікувати як гість
Завантаження коментаря... Коментар буде оновлено через 00:00.
  • Цей коментар не опублікований.
    · 23:10 16/02/2015
    Было бы интересно почитать статью про шепетовские подземелья. Я лично видел 25 лет назад подземный ход с тогдашнего призывного пункта (возле бани), в сторону центра города.

    А другой подземный ход выходил на берег ставка возле сахзавода, и сейчас заложен бетонной плитой.

    Были также ходы и большие подвалы на месте нынешних девятиэтажек напротив бани.
  • Цей коментар не опублікований.
    · 16:10 16/02/2015
    Цікаво. Дякуюємо за гарне дослідження!
  • Цей коментар не опублікований.
    · 15:27 16/02/2015
    пишіть: shepetivkatown@gmail.com
  • Цей коментар не опублікований.
    · 15:18 16/02/2015
    Є пару статей, які не напряму, але побічно присвячені Шепетівці та Шепетівщині. Не мешкаю у Ш-ці. Дайте свій меіл. Дякую.
  • Цей коментар не опублікований.
    · 14:52 16/02/2015
    Про Юзефа-Миколая Потоцького не зрозумів.
    Бо, наприклад, ми ж перекладаємо
    Franz Joseph як Франц Йосип, хіба ні?
  • Цей коментар не опублікований.
    · 14:48 16/02/2015
    Де можна почитати Ваші праці про Шепетівку? Думаю, деяким читачам цього сайту було б дуже цікаво...
  • Цей коментар не опублікований.
    · 14:47 16/02/2015
    Яка та?? Не зрозумів. Я фото брав з вказаних вище джерел. Там і там - однакове. Яке його походження - не знаю, бо Потоцькими спеціально не займаюся. Та й в іконографію Потоцьких не вникаю.
    В мене зовсім інша тема, якою займаюся вже півтора десятки років. Вона не має стосунку до історії Шепетівки.

    Oksana777, якщо не секрет, що саме Ви пишете про Шепетівку? І чи Ви з Шепетівки?
  • Цей коментар не опублікований.
    · 14:17 16/02/2015
    пане Володимире! Я не тільки цікавлюсь, я і пишу про Шепетівку. Крім того, чудово знаю іконографію Потоцьких, у тому числі і фотографії та картини Юзефа-Миколая Потоцького (а не Йосипа в укр. перекладі) цю фотографію бачу вперше, є сумніви щодо зображеної особи. Тому і питаю звідки вона. А Ви мені відсилаєте одні й ті самі фото, на який Ю-М. Звідки та фотографія? Дякую.
  • Цей коментар не опублікований.
    · 14:02 16/02/2015
    Та скрізь у польському сегменті Інтернету це фото "блукає" як Józef Mikołaj Potocki
  • Цей коментар не опублікований.
    · 13:57 16/02/2015
    кажу ж вам - польська Вікіпедія

    Але, щоб переконати Вас остаточно (нарешті хтось зацікавився шепетівською історією!) такий саме чоловік з вусами підписаний як Józef Mikołaj Potocki у цікавій польській публікації Jan Sztolcman: myśliwy, który uratował żubra, яка розміщена на сайті: http://histmag.org/Jan-Sztolcman-mysliwy-ktory-uratowal-zubra-9425
  • Цей коментар не опублікований.
    · 13:54 16/02/2015
    він да не він, то на мою думку. а звідки фотографія?
  • Цей коментар не опублікований.
    · 13:48 16/02/2015
    Чому ж - ось на польській Вікіпедії. Начебто він...

    http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Miko%C5%82aj_Potocki
  • Цей коментар не опублікований.
    · 13:36 16/02/2015
    ну і то добре, але чомусь на фото не дуже на себе схожий. але то вже краще, що не Олександр :-)
  • Цей коментар не опублікований.
    · 13:29 16/02/2015
    Ви абсолютно праві.
    Там помилка в імені.
    Певно йдеться про Йо́сипа Альфре́довича Пото́цього (поль. Józef Mikołaj Potocki).
    Коли я писав цю статтю, то попутав імена.

    Якщо цікавить, ось ще стаття про Й. Потоцького і Шепетівку:
    https://drive.google.com/folderview?id=0B30e2pVc5XbveFdvZWVhTnZLSW8&usp=sharing (вибрати № 44 за 24.10.2014)
  • Цей коментар не опублікований.
    · 12:00 16/02/2015
    Добрий день! А міг би автор зазначити про якого Олександра Потоцького стаття. Дати народження та смерті, з якої гілки походить? Бо щось цього пане не можу ні до кого "прив*язати". Дякую.
0
репостів
0
репостів