Розділ Суспільство

Делегація з Шепетівки взяла участь у Шведсько-українському форумі муніципальних партнерств

Автор 22 травня 2025, 12:43

Упродовж двох днів, 20-21 травня, у Швеції відбувся Другий Шведсько-український форум муніципальних партнерств. На ньому побувала й делегація з Шепетівки. Загалом, у часі форуму Україна та Швеція встановили та поглибили 11 партнерств між муніципалітетами.

Це вже другий форум, присвячений співпраці муніципалітетів обох країн. Перший, у червні 2023 року, заклав основу співпраці. Сьогодні відомо про понад 40 активних шведсько-українських партнерств.

«Українські громади щиро вдячні Швеції за допомогу й підтримку. Водночас сьогодні ми будуємо рівноправне партнерство. Завдяки нашому щоденному досвіду стійкості ми готові стати джерелом нових знань — знань, якими ділимося з нашими шведськими друзями», — зазначив Андрій Плахотнюк, Посол України у Швеції.

Серед учасників форуму — 11 пар шведсько-українських муніципалітетів: Венерсборг – Ямпіль, Гельсінгборг – Вінниця, Готланд – Берислав, Дандерюд – Чугуїв, Еребру – Харків, Еслев – Хотин, Карлскуґа – Шепетівка, Крістіанстад – Умань, Лулео – Івано-Франківськ, Норрчепінг – Херсон, Уппсала – Львів.

Деякі з них бачились наживо вперше. Деякі — вже мають досвід спільної роботи, взаємних візитів і навіть перебування на деокупованих територіях. А кілька українських мерів одразу після форуму вирушили до шведських громад із робочими візитами. Також усі пари напрацювали план розвитку партнерства на наступні пів року.

Шепетівку представляли міський голова Шепетівки Віталій Бузиль та його заступник Віталій Янушевський. Він зазначив, що особливо приємно було побувати в нашому місті-побратимі – Карлскузі у Швеції.

Нас тепло прийняли, Тоні Рінг та Анна Реган одягли вишиванки, які ми подарували їм під час візиту в Шепетівку. Ми говорили про спільні проєкти, обмін досвідом, розвиток молоді, екологію та енергоефективність, побудували план співпраці до кінця 2025 року.

Форум — це не лише офіційна програма. Це живий діалог про те, як співпраця на рівні муніципалітетів може дати реальні результати. Однією з ключових дискусій стала панель про те, чому шведські громади хочуть вчитися в українських — зокрема, у сфері цифровізації, дій в умовах кризи та мобілізації громадського ресурсу.

«З досвіду Cities4Cities найбільш сталі партнерства ті, які рівноправні. Україна дуже сильна у темі цифровізації та стійкості, наприклад. Громади у нашій мережі вже навчають європейські, як готуватися до блекаутів, менеджменту у кризових ситуаціях, безпеки дітей у школах. Натомість українські громади не очікують генератора від партнерства — їм потрібен досвід на шляху до євроінтеграції, і вони також готові ділитися своїм», — Світлана Блінова, координаторка ініціативи Cities4Cities

Другий Форум муніципального партнерства організовано SALAR International за фінансування Sida — у межах програми Polaris в Україні. Захід реалізовано ініціативою Cities4Cities, частиною Програми Polaris.

Довідка:

До 2022 року єдиним активним партнерством між українською та шведською громадами була співпраця зі Зміївкою (нині — частина Бериславської громади, Херсонська область). Це село — єдине історичне шведське поселення в Україні. Проте саме після початку повномасштабної війни муніципальні зв’язки переросли в системну співпрацю. У цей момент з’явилася ініціатива Cities4Cities — як міст між муніципалітетами України та Європи. На сьогодні, за підтримки SALAR International, Cities4Cities вже допомогла започаткувати понад 70 муніципальних партнерств Україна-ЄС.

Cities4Cities
Міжнародна ініціатива, яка об’єднує муніципалітети України та ЄС задля побудови сталих міжмуніципальних партнерств та обміну досвіду. Співзаснована SALAR International, Cities4Cities нині є частиною Програми Polaris.

Програма Polaris (2024–2028)
Програма, яку реалізує SALAR International, зміцнює систему багаторівневого врядування в Україні, підтримує органи місцевого самоврядування, сприяє євроінтеграції та допомагає громадам відігравати провідну роль у процесах відновлення.

SALAR International
Частина Шведської асоціації місцевих органів влади та регіонів (SALAR), яка працює на міжнародному рівні для зміцнення місцевого самоврядування та демократії через розвиток спроможностей і міжнародну співпрацю. Спираючись на експертизу SALAR та досвід Швеції у сфері місцевого самоврядування та децентралізації, SALAR International розробляє та впроваджує проєкти, адаптовані до викликів і реалій країн-партнерів.

Коментувати...
Увійти за допомогою ( Зареєструватися? )
або опублікувати як гість
Завантаження коментаря... Коментар буде оновлено через 00:00.

Будьте першим, хто залишить коментар.

0
репостів
0
репостів