Розділ Суспільство

Центральну МСЕК планується ліквідувати до кінця тижня, генпрокурор подав у відставку

Автор 23 жовтня 2024, 13:01
міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко

Центральну МСЕК планується ліквідувати до кінця тижня. Про це під час брифінгу щодо ліквідації медико-соціальних експертних комісій та виконання рішення РНБО України щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності заявив міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко.

"До кінця цього тижня ми приймемо розпорядження Кабінету міністрів України, яке у нас ліквідує центральну МСЕК. Ми до цього готувалися, укріплюючи матеріально-технічну базу саме підпорядкованого інституту в місті Дніпро. Оскільки ми бачили, що центральна МСЕК – це тільки була експертиза візуальна, потім люди направлялись на клінічні бази в Дніпро і Вінницю", - підкреслив Ляшко.

Президент України Володимир Зеленський у вівторок провів засідання Ради нацбезпеки і оборони по ситуації з медико-соціальними експертними комісіями і зловживаннями посадових осіб різних державних органів із отриманням інвалідності.

Зокрема, на ньому йшлося про встановлення багатьох фактів порушень та очевидно фальшивих інвалідностей посадовців.

"Були, на жаль, дуже непереконливі доповіді міністра охорони здоров’я України та міністра соціальної політики України", - заявив Зеленський.

Серед іншого, на цьому засіданні РНБО було обговорено і ситуацію в органах прокуратури України. Президент заявив після засідання про необхідність кадрових рішень і про те, що має бути і персональна відповідальність через цю ситуацію в центральних органах влади – по вертикалі контролю за МСЕК.

За підсумками цієї розмови генпрокурор Андрій Костін написав заяву про звільнення.

Відповідаючи на запитання, чи планує також подати у відставку, Ляшко наразі не дав прямої відповіді.

"Щодо політичної відповідальності.. Я не призначаю і не звільняю керівників МСЕКів. Я призначаю і звільняю керівника Центральної медико-санітарної комісії, який був вчора звільнений моїм наказом. Повірте, заяву написати, напевно, простіше, ніж реформувати МСЕКи", — заявив міністр.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що було звільнено керівництво Центральної медико-соціальної експертної комісії та керівники профільного департаменту Міністерства охорони здоров'я, який відповідає за координацію діяльності МСЕК.

Заступниця керівника Офісу Президента Ірина Верещук заявила, що після засідання РНБО, яке було проведено за численними фактами порушень МСЕК і фальшивих інвалідностей для посадовців, вже були прийняті перші кадрові рішення, і надалі будуть обговорюватися і інші кадрові рішення.

З 1 січня 2025 року МСЕК як окремі юридичні особи призупинять свою діяльність, а їхні функції буде передано кластерним і надскластерним лікарням.

Кластерні і надкластерні лікарні – це результат госпітального планування, яке провело МОЗ. Ці заклади забезпечують доступність пацієнтам у межах визначених нормативів і мають як мінімум 20 напрямків надання меддопомоги. Віктор Ляшко зазначив, що всі кластерні і надкластерні лікарні підключені до Електронної системи охорони здоров'я, тож усі рішення про встановлення інвалідності будуть прийматися на основі даних, які записані в ЕСОЗ. Це дасть змогу відслідковувати, коли і який діагноз вносить лікар, які дослідження і коли проводилися.

«У разі проведення розслідування, якщо буде оскарження у кримінальних справах, наприклад, ми чітко будемо бачити вертикаль: хто, де, на яких етапах допускав помилку. Плюс, як показала практика цифровізації ВЛК призовників, ми можемо відслідковувати в автоматичному режимі аномальні речі або діагнози і працювати на випередження, щоб не було ніяких зловживань», – зазначив Віктор Ляшко.

Водночас, сказав він, окремо вирішується і питання зарплат: 

«З лікарнями з 2025 року ми запускаємо окрему бюджетну програму, яка буде поза Програмою медгарантій, але адмініструватиметься НСЗУ, і буде приходити оплата за роботу по проведенню експертизи. Від кількості таких експертиз повністю буде залежати оплата, від навантаження. Це один із перших етапів, який ми завершимо до 1 січня 2025 року».

Віктор Ляшко також повідомив, що МОЗ планує відмовитися від поняття медико-соціальної експертизи.

«Медики, які провели певне лікування, реабілітацію, оцінюють потреби людини по працездатності. У подальшому через міжнародну класифікацію функціонування, яка вже стала національним класифікатором, підключаються й інші сторони. Зокрема, це Мінсоцполітики, яке дивиться, які функції людина втратила і які компенсатори можна запропонувати», – каже міністр.

Далі, за його словами, підключається Мінекономіки, Міносвіти. Це дозволить у кінцевому етапі, вважає міністр, пропонувати не додаткові виплати, а компенсатори, які дозволять повернути людину у соціум, бути соціально і економічно активною.

Нагадаємо, рішення про ліквідацію МСЕК відбулося на тлі викриття масштабних корупційних схем у низці обласних медико-соціальних експертних комісій. Правоохоронці викрили посадовців з Закарпатської, Рівненської, Харківської, Волинської, Миколаївської та Хмельницької МСЕК, які організували видачу підробних посвідок про інвалідність. Зокрема, голова Хмельницької МСЕК Тетяна Крупа, вдома у якої знайшли 6 млн доларів готівкою, допомогла оформити інвалідність 49 прокурорам на Хмельниччині та їхнім близьким родичам.

У пресслужбі СБУ повідомили, що станом на 22 жовтня правоохоронці повідомили про підозри 64 посадовцям МСЕК та скасували рішення про понад 4100 висновків про інвалідність за фіктивними документами.

Останнє редагування 23 жовтня 2024, 14:10
0
репостів
0
репостів