Розділ Суспільство

Природоохоронні організації виступили проти добудови Хмельницької АЕС

Автор 22 травня 2024, 18:49

Низка природоохоронних організацій України виступили зі спільною заявою, у якій закликали владу відмовитися від планів добудови третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. Про це повідомив Центр екологічних ініціатив “Екодія”.

Новий законопроєкт про добудову ХАЕС не враховує поточний стан споруд, які були зведені ще в 1980-х роках і залишалися незавершеними майже 40 років. Також наразі відсутні важливі дані та дослідження оцінки впливу на довкілля, як це передбачено законом.

Окрім того, є питання до оцінки вартості й термінів будівництва – сума у 1,7 мільярдів євро виглядає нереалістичною, порівнюючи зі світовими тенденціями. Наприклад, вартість спорудження енергоблоку Фламанвіль-3 у Франції зросла з 3,2 до 12,4 мільярда євро з 2007 року, і проєкт досі не завершений. Подібні проблеми спостерігаються і на АЕС Моховце у Словаччині.

«Гроші на будівництво енергоблоків № 3 та 4 Хмельницької АЕС закладаються у тариф на відпуск електроенергії ДП НАЕК “Енергоатом”, тобто будуть стягуватися з українських споживачів. Це означає, що українці будуть змушені платити великі суми протягом багатьох років за проєкт, який у найкращому випадку буде реалізовано щонайменше за 5 років, та який не вирішує нагальних потреб країни у дешевших та швидших у будівництві джерелах енергії», – зазначає фахівець з енергетичної політики Екодії Артем Колесник.

Як наголошують експерти, нинішній проєкт добудови ХАЕС значною мірою залежить від технологій та обладнання російського походження, що суперечить національним інтересам України та міжнародним санкціям. Адже для добудови планують використати старе російське обладнання з недобудованої болгарської АЕС Белене. Очікується, що в червні будуть результати переговорів між Україною та Болгарією про закупівлю цього обладнання.

Також представники громадських організацій акцентують на відсутності підтвердження, чи зможе ХАЕС забезпечити охолодження одночасно чотирьох атомних енергоблоків через 10-15 років, і які наслідки це матиме для екосистеми річки Горинь та для водозабезпечення всього регіону.

Загалом проти будівництва офіційно виступили 19 природоохоронних організацій. Вони закликають президента та Верховну Раду припинити розгляд і схвалення закону про будівництво енергоблоків № 3 і № 4 Хмельницької АЕС, аргументуючи, що проєкт суперечить національним інтересам України, становить загрозу для енергетичної безпеки країни і може мати серйозні екологічні та економічні наслідки.

Організації, що підтримали позицію:

Коаліція “Енергетичний перехід”:

  • ГО «Центр екологічних ініціатив «Екодія»
  • ГО «Екоклуб»
  • ГО “Хмельницький енергетичний кластер”
  • ГО Громадська ініціатива “Місто Сонця”
  • ГО “Правополіс”
  • ГО “Всеукраїнська Агенція Інвестицій та Сталого Розвитку”

ГО “Zero Waste Society” (“Суспільство Зіровейст”)

ГО “Чорноморський жіночий клуб”

ГО “Плато”

Хмельницький обласний осередок Всеукраїнської екологічної ліги

ГО Фонд Сталого Розвитку “Стара Волинь”

МБО “Екологія – Право – Людина”

ГО “Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону “ФОРЗА”

ГО “Центр громадянського суспільства Друкарня” (Представництво Austausch e. V. в Україні)

ГО Центр Демократичного Розвитку Молоді “Синергія”

Українська екологічна асоціація “Зелений світ”

Хмельницька обласна організація Українського товариства охорони природи

ГО “Екологічно-гуманітарне об’єднання Зелений Світ”

ГО “Екологічний клуб Еремурус”

0
репостів
0
репостів